1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Najlepsze podcasty na Spotify – polskie propozycje warte odsłuchania

Najlepsze podcasty na Spotify – nasze subiektywne zestawienie 10 podcastów. (Fot. Spotify)
Choć wydawać by się mogło, że słuchowisko to już forma nieco przestarzała – właśnie przechodzi swój renesans. Podcasty szturmem wdarły się do grona najpopularniejszych rozrywek. I nic dziwnego – dają chwilę wytchnienia, edukują, bawią, a ich twórcy to często niesamowicie inspirujący ludzie. Jakie są najlepsze podcasty na Spotify? Przedstawiamy nasz subiektywny wybór 10 tytułów. 

„O Zmierzchu” Marta Niedźwiedzka

Marta Niedźwiedzka to pierwsza w Polsce certyfikowana sex coach – pracująca z seksualnością, ciałem, emocjami i relacjami intymnymi. Jej misją jest popularyzowanie świadomości seksualnej i od ponad roku robi to właśnie w formie podcastu. „O Zmierzchu” to słuchowisko, w którym porusza tematy od seksu do sensu życia. Szczerze, otwarcie, często z humorem i wprost bijącą z niej nieprawdopodobną inteligencją opowiada o tym, o czym większość z nas wstydzi się powiedzieć komukolwiek. Jednocześnie podcast Niedźwiedzkiej skłania do refleksji, często bardzo trudnych, uczy budowania prawdziwych relacji i pokazuje, że seks nie może być już dłużej tematem tabu.

„Kryminatorium” Marcin Myszka

„Kryminatorium”, czyli podcast, którego autorem jest Marcin Myszka, właściwie od początku istnienia plasuje się w czołówce zestawień na najlepsze podcasty Spotify w Polsce. Nic dziwnego, to bezapelacyjnie lider sród polskich podcastów, przede wszystkim pod względem realizatorskim (autor dba o świetne efekty dźwiękowe, muzykę, wykorzystuje głosy aktorów), ale też tematycznym. A tematyka „Kryminatorium” genialnie wpasowała się w samą formę podcastu, bowiem wyjątkowo działa na wyobraźnię. W każdym z odcinków autor przedstawia inną sprawę kryminalną. Czasami są to zbrodnie znane z pierwszych stron gazet, innym razem sprawy zapomniane i archiwalne. To słuchowisko, od którego nie sposób się oderwać mimo tego, że wywołuje zimny dreszcz strachu na plecach.

„Bardzo brzydki podcast” Iga Chmielewska

Iga Chmielewska głównie znana jest z tworzenia Bardzo Brzydkich Rysunków, czyli satyrycznych, prostych w formie obrazków, które nadzwyczaj dobitnie podsumowują naszą rzeczywistość. Od ponad roku Iga prowadzi również podcast, w którym opowiada o tym, co ciężko zmieścić na białej kartce papieru. „Bardzo brzydki podcast” to zbiór jej przemyśleń dotyczących życia. Przekazane w niezwykle kojący sposób, skłaniają do refleksji, wzruszają, ale też wywołują uśmiech. Bije z nich szczerość, normalność i mądrość, czyli wszystko to, czego teraz najbardziej potrzebujemy.

„Raport o stanie świata” Dariusz Rosiak

Dariusz Rosiak przez 13 lat prowadził „Raport o stanie świata” w radiowej Trójce. Teraz, wraz ze swoim programem, przeniósł się do Internetu. "Raport o stanie świata" ukazuje się dwa razy w tygodniu i jest to autorski wybór najważniejszych wydarzeń politycznych, społecznych i kulturalnych ostatnich dni na świecie. „Przyglądam się światu i opowiadam o nim przy pomocy słów i innych dźwięków: rozmów z ludźmi, którzy znają się na rzeczy, relacji reporterskich w różnych miejsc na świecie i muzyki, która zawsze jest na temat – nawiązuje do tematów i miejsc, o których mówimy. Treść programów dotyczy wszystkich sfer życia: polityki, kultury, nauki, sportu, sztuki, technologii, medycyny, obyczajów, itd.” – tak pisze o nim sam Dariusz Rosiak. "Raport o stanie świata" to kopalnia wiedzy i informacji, których nie znajdziemy w żadnym innym miejscu w Internecie.

„Tu Okuniewska” Joanna Okuniewska

Ranking na najlepsze podcasty na Spotify nie byłby kompletny bez Asi Okuniewskiej i jej podcastu „Tu Okuniewska”. I choć ostatnie miesiące Asia spędza na urlopie macierzyńskim i nie nagrywa nowych odcinków, jej podcast zupełnie nie traci na aktualności – można go słuchać bez końca, ciągle od nowa. „Tu Okuniewska” to opowieści o życiu, subiektywne, a jednocześnie bardzo uniwersalne. Asia w niezwykle charyzmatyczny sposób dzieli się w nim swoimi przemyśleniami. Czasem wprowadza w nostalgiczny nastój, innym razem bawi do łez, a jeszcze innym podnosi na duchu jak nikt inny. To taki wartościowy czasoumilacz, pozycja absolutnie obowiązkowa.

„Owsiana Podcast” Justyna Świetlicka

„Owsiana Podcast” to słuchowisko o szeroko pojętym zdrowiu – zdrowym stylu życia, racjonalnym odżywianiu, aktywności fizycznej, slow life i ekologii. Justyna Świetlicka jest dietetykiem i trenerem personalnym. Przekazując w Internecie swoją fachową wiedzę chce pomagać zmieniać nawyki żywieniowe i budować pewność siebie. Jej podcast to podstawy zdrowego trybu życia w pigułce – najważniejsze informacje przekazane w prosty sposób i zasady, które łatwo wdrożyć w życie.

„Rozmowy Wojewódzki & Kędzierski” Kuba Wojewódzki i Piotr Kędzierski

Kuba Wojewódzki i Piotr Kędzierski, czyli dwaj medialni wyjadacze, w rozmowach z najpopularniejszymi, najwybitniejszymi i najciekawszymi postaciami, znanymi ze świata kultury, Internetu, polityki. To wywiady zupełnie w ich stylu – szczere, wnikliwe, bez owijania w bawełnę. Wojewódzki i Kędzierski pytają o to, o co inni bali się zapytać. Wśród ich gości byli już między innymi: Krzysztof Zanussi, Maryla Rodowicz, Dawid Podsiadło, Hubert Urbański, Wojtek Sokół.

„Słuchowisko. Pogadajmy o życiu” Justyna Mazur

Ten podcast jest jak plasterek na wszelkie troski, a głos Justyny Mazur uspokaja i wprowadza w błogi nastrój. „Słuchowisko. Pogadajmy o życiu” to właśnie pogadanki o życiu. O jego blaskach i cieniach, emocjach głęboko skrywanych i tych, które pragniemy wykrzyczeć. To przemyślenia i historie oparte na doświadczeniach, które czasem są gorzką nauczką, innym razem dodają wiatru w żagle, jednak zawsze bije z nich niezwykła prawdziwość.

„Matka też człowiek” Justyna Szyc-Nagłowska

„Matka też człowiek” to podcast o prawdziwym rodzicielstwie, bez upiększającego filtra. Justyna Szyc-Nagłowska przeprowadza w nim luźne rozmowy z kobietami – matkami. Tymi pracującymi i nie, ekspertkami i pasjonatkami różnych dziedzin, kobietami z własnym biznesem i takimi, które skupiają się na wychowaniu dzieci. Każda matka opowiada o własnych doświadczeniach i emocjach, które towarzyszą rodzicielstwu. A wszystko po to, by się nawzajem wspierać.

„Karolina Sobańska”

Podcast Karoliny Sobańskiej to niezwykle inspirujące rozmowy o świadomym życiu, ekologii, zdrowiu, etycznej modzie i codziennej uważności. W każdy poniedziałek ukazuje się nowy odcinek, z gościem z przeróżnych dziedzin. Obok wiedzy przekazanej w bardzo przystępny sposób, poznajemy więc wielu ciekawych twórców i ekspertów, którzy nakreślają nam drogę ku świadomemu życiu.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze