1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Kolejna polska produkcja ma szansę powalczyć o Oscara

Kolejna polska produkcja ma szansę powalczyć o Oscara

Dokument „Lekcja miłości” dostępny jest na HBO i HBO GO. (Fot. materiały prasowe HBO)
Dokument „Lekcja miłości” dostępny jest na HBO i HBO GO. (Fot. materiały prasowe HBO)
Film dokumentalny "Lekcja miłości" ma szansę zdobyć nominację do tegorocznych nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Polska produkcja znalazła się na tzw. "long liście" filmów, które kwalifikują się do Oscarów w kategorii pełnometrażowy dokument.

Film Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei "Lekcja miłości" znalazł się wśród 238 tytułów podanych na tzw. "long liście" Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Oznacza to, że ma szansę powalczyć o statuetkę Oscara za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny.

#Oscars news: Announcing the Animated, Documentary and International Feature Films eligible for the 93rd Oscars...

Opublikowany przez The Academy Czwartek, 28 stycznia 2021

Film "Lekcja miłości" zadebiutował na ubiegłorocznym festiwalu Millenium Docs Against Gravity i momentalnie zyskał uznanie publiczności. Teraz można go oglądać na platformie HBO GO. To kolejny tytuł autorstwa polskich twórców, który jest brany pod uwagę przy tegorocznych nominacjach do Oscarów. Wśród wyróżnionych tytułów znalazła się również animacja Mariusza Wilczyńskiego "Zabij to i wyjedź z tego miasta" (w kategorii Najlepszy Film Animowany), a także "Szarlatan" Agnieszki Holland oraz „Śniegu już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

O czym jest "Lekcja miłości"? Przede wszystkim o odwadze, miłości i pasji. Film przedstawia historię Joli – kobiety, która po 45 latach małżeństwa znajduje w sobie siłę, żeby odejść od męża, zacząć życie od nowa i cieszyć się każdą jego chwilą. Przez całe życie Jola robiła tylko to, czego oczekiwali od niej inni. Jako matka sześciorga dzieci i żona porywczego męża codziennie robiła makijaż, wkładała kolorowe ubrania i udawała, że wszystko jest w porządku. Jednak pewnego dnia coś w niej pęka – Jola odnajduje w sobie siłę, aby odejść od męża i zacząć żyć pełnią życia. Spotyka się z przyjaciółkami, tańczy w Kawiarni Uśmiech, pisze wiersze i piosenki. Śpiewa o miłości – uczuciu, o którym zawsze marzyła, ale nigdy go nie zaznała. Niespodziewanie spotyka Wojtka, który traktuje ją jak królową. Czy będzie umiała otworzyć się na miłość, po raz pierwszy w swoim życiu? Zwłaszcza, gdy dowiaduje się, że ma mniej czasu, niż przypuszczała.

Oscarowa "short lista" zostanie ogłoszona 9 lutego, natomiast oficjalne nominacje poznamy 15 marca. Ceremonia wręczenia Oscarów ma zaś odbyć się 25 kwietnia 2021 r.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze