1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Filmy krótkometrażowe - najlepsze produkcje polskie i zagraniczne

Filmy krótkometrażowe - najlepsze produkcje polskie i zagraniczne

Kadr z filmu
Kadr z filmu "Anima". (Fot. materiały prasowe Netflix)
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Trwają zwykle mniej niż 30 minut, a bywają równie fascynujące co pełnometrażowe produkcje. Dziś bierzemy pod lupę najlepsze krótkometrażówki dostępne w Internecie - zarówno polskie, jak i zagraniczne. Jeśli macie wolne pół godziny, sięgnijcie po którąś z nich.

"Katedra"

Nominowana do Oscara "Katedra" to krótkometrażowa animacja Tomasza Bagińskiego oparta na opowiadaniu Jacka Dukaja. Film opowiada historię pielgrzyma zwiedzającego tajemniczą budowlę przypominającą średniowieczną katedrę. Stworzenie filmu zajęło twórcy aż trzy lata, a inspiracji dostarczały dzieła Zdzisława Beksińskiego. "Katedrę" obejrzeć można w serwisie YouTube.

"Płótno"

„Płótno” to krótkometrażowy film animowany w reżyserii Franka E. Abneya. Opowiada on historię pewnego dziadka-malarza, który nie może poradzić sobie z dojmującą stratą i traci chęć do tworzenia. Wiele lat później postanawia znów stanąć przed sztalugą i wziąć do ręki pędzel. Ale nie jest w stanie zrobić tego sam… Zapewniamy, że produkcja ta spodoba się nie tylko dzieciom, ale też dorosłym. Film dostępny jest na platformie Netflix.

"Millhaven"

Wielokrotnie nagradzana na polskich i międzynarodowych festiwalach krótkometrażówka "Millhaven" Bartka Kulasa to animowana wersja historii demonicznej nastolatki Loretty, bohaterki mrocznej ballady Nicka Cave'a, w brawurowej interpretacji Katarzyny Groniec. Za pomocą finezyjnej kreski twórca zderza eteryczną dziewczęcość z niepokojącą psychopatyczną atmosferą. Strach się bać! Film dostępny jest w serwisie YouTube.

"Anima"

Przepełnione muzyką i tańcem psychodeliczne arcydzieło "Anima" to gratka dla wszystkich melomanów, a w szczególności fanów grupy Radiohead i jej charyzmatycznego wokalisty, Thoma Yorke'a. Chwytający za serce obraz z udziałem lidera zespołu wyreżyserował sam Paul Thomas Anderson. Z pewnością nie jest to produkcja dla wszystkich, jednak warto się z nią zapoznać. Film dostępny jest na platformie Netflix.

"Gadające głowy"

„Kim jesteś? A czego byś chciał?” – pyta zza kadru Krzysztof Kieślowski w swoim krótkometrażowym filmie "Gadające głowy" z 1980 roku. Na pytania odpowiadają Polacy w różnym wieku. Suma tych wypowiedzi równa się stanowi świadomości społeczeństwa polskiego przełomu lat 70. i 80. Słychać w nich wyraźnie powszechne pragnienie wolności i prawdy. Film obejrzeć można w serwisie YouTube.

Kadr z filmu 'Gadające głowy' (Fot. screen YouTube) Kadr z filmu "Gadające głowy" (Fot. screen YouTube)

"Mężczyzna, który spadł z nieba"

Krótkometrażowy film "Mężczyzna, który spadł z nieba" to dzieło autorstwa Jana Verdijka oraz Kurta Platvoeta. Ton i Ineke Korrel cieszą się popołudniowym posiłkiem, gdy nagle na ich posesję spada z nieba pewien mężczyzna. Ton widzi w nim niebezpieczeństwo, Ineke natomiast chce mu pomóc. Kobieta i mężczyzna wkrótce dowiedzą się, kto naprawdę jest ich drugą połową. Film dostępny jest na platformach HBO GO oraz ipla.

Kadr z filmu 'Mężczyzna, który spadł z nieba'. (Fot. materiały prasowe) Kadr z filmu "Mężczyzna, który spadł z nieba". (Fot. materiały prasowe)

"Twardowsky"

Wyprodukowany przez Allegro film "Twardowsky" to dwuczęściowa reinterpretacja legendy o Panu Twardowskim. W wyniku zawarcia umowy z diabłem główny bohater zostaje wysłany na Księżyc. Niebawem zjawia się u niego Diablica, która żąda zapłaty wcześniej ustalonej kwoty. Obraz wyreżyserował Tomasz Bagiński, a w roli głównej wystąpili Robert Więckiewicz i Aleksandra Kasprzyk. Film dostępny jest w serwisie YouTube.

"Co zrobił Jack?"

Surrealistyczna krótkometrażówka "Co zrobił Jack?" z Davidem Lynchem po obu stronach kamery to jedna z najbardziej osobliwych produkcji dostępnych na Netflixie. Policjant, w którego wciela się ekscentryczny reżyser, przesłuchuje małpę, która podejrzewana jest o morderstwo. Fabuła być może banalna, jednak gwarantujemy, że obraz ten zaskoczy was ostrym dowcipem i nietypowym stylem realizacji. Film dostępny jest na platformie Netflix.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze