1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Filmy rosyjskie - najlepsze propozycje prosto z Rosji

Filmy rosyjskie - najlepsze propozycje prosto z Rosji

Kadr z filmu "Tancerz" (fot. BEW)
Rosyjska kinematografia to niezwykłe bogactwo twórców i dzieł, które uznawane są za jedne z najbardziej wpływowych i innowacyjnych na świecie. Choć zwłaszcza powojenne kino radzieckie i rosyjskie naznaczone jest partyjną propagandą, nie brak tu tytułów, które uchodzą za wielkie dzieła o niezwykłym walorze artystycznym. Oto najlepsze filmy rosyjskie, które warto obejrzeć.

"9 kompania"

Jedna z flagowych rosyjskich produkcji oparta na autentycznych wydarzeniach. Okrucieństwo wojny w filmie Fiodora Bondarczuka opowiedziane historią grupy niedoświadczonych radzieckich kadetów, którzy mają stanowić uzupełnienie 9. Kompanii Desantowej Armii Czerwonej podczas konfliktu zbrojnego w Afganistanie. Niezwykle realistyczne sceny ukazujące ogromne straty ludzkich istnień, zmarnowanych życiorysów i bezsensu walki stały się jednym z najważniejszych dzieł powstałych w ostatnim dwudziestoleciu w Rosji.

"Wygnanie"

Jeden z lepszych rosyjskich filmów wyreżyserowany przez popularnego Andrieja Zwiagnicewa opowiadający historię małżeństwa, które wraz z dziećmi opuszcza miasto i przenosi się do zupełnie innego świata - odległej prowincji. Dla każdego z nich wyjazd ma zupełnie inny wymiar i choć początkowo nie do końca wiadomo, kim są, czym się zajmują, film nakierunkowuje na problemy, z jakimi się borykają i wszechobecne tajemnice. Dobry rosyjski film, któremu Zwiagnicew nadał specyficzną dla siebie formę nawiązującą do biblijnej przypowieści - wypełnioną symboliką i pełną wystudiowanych dialogów.

"Powrót"

Kolejna pozycja w reżyserii Andrieja Zwiagnicewa okrzyknięta jednym z najlepszych rosyjskich filmów wszech czasów. Format dość znany - powrót po latach ojca, którego synowie praktycznie nie pamiętają - pojawiający się w wielu filmach, tu osiąga wymiar symboliczny. Figura ojca - nieobecnego, odizolowanego, opuszczającego żonę i dzieci staje się alegorią nie tylko surowej, ojcowskiej miłości, ale również radzenia sobie z autorytetami, okrutną władzą i wojennymi doświadczeniami. Film nagrodzony został m.in. Złotym Lwem na festiwalu w Wenecji.

"Tancerz"

Film wyreżyserowany przez amerykańskiego twórcę, powstał jednak jako rosyjsko-amerykańska produkcja. "Tancerz" to historia Siergieja Połunina, którego nazywano "Jamesem Deanem świata baletu". Niezwykle utalentowany, najmłodszy w historii pierwszy solista The Royal Ballet Siergiej porzucił karierę w wieku zaledwie... 25 lat. Twórcy filmu wracają do przeszłości Siergieja - dzieciństwa spędzonego najpierw w ukraińskim Chersoniu, a potem Kijowie oraz poświęceniu całej rodziny, która poświęciła wiele, by umożliwić chłopcu realizację marzeń. Niezwykle wciągający, rosyjski film, który ukazuje również ciemną stronę sławy - życia w cieniu używek, ogromnej presji, konkurencji i stawiania sobie coraz wyższych wymagań.

"Spaleni słońcem"

Jeden z najsłynniejszych rosyjskich filmów w reżyserii Nikity Michałkowa ukazujący historię pułkownika Siergieja Kotowa, bohatera rewolucji bolszewickiej, który spędza wakacje z ukochaną, młodszą żoną Marusią oraz wspólną córeczką. Sielankę przerywa niespodziewany powrót dawnego ukochanego Marusi - Dymitra, który przed dziesięciu laty zniknął w tajemniczych okolicznościach. "Spaleni słońcem" to jednak w przeważającej mierze wnikliwy dramat psychologiczny przedstawiający tragizm tamtych lat - autorytaryzm, nadużycia władzy, dramaty poszczególnych jednostek i rodzin. Ten rosyjski film otrzymał także Oscara dla najlepszego nieanglojęzycznego filmu.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze