1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Dołącz do Judy - śledź legendę sztuki feministycznej w sieci

Dołącz do Judy - śledź legendę sztuki feministycznej w sieci

Judy Chicago na tle jednej ze swoich prac. (Fot. materiały prasowe)
Judy Chicago na tle jednej ze swoich prac. (Fot. materiały prasowe)
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Judy Chicago nigdy nie poddawała się patriarchatowi. A teraz nie poddaje się pandemii.

W czasach, w których wirus bezlitośnie zamyka wystawy i odcina publiczność od kontaktu ze sztuką, 81-letnia artystka przeprowadza się do sieci. Swoją nową pracę „Judy Chicago Rainbow” wydała w formie aplikacji, którą za darmo można ściągnąć na urządzenia mobilne. Żywa legenda sztuki feministycznej najbardziej znana jest z monumentalnej instalacji „The Dinner Party” (przy gigantycznym stole każde z 39 nakryć upamiętnia jakąś historyczną kobiecą postać). Równie ważne są jednak spektakularne akcje Chicago, które od końca lat 60. przeprowadza z użyciem pirotechniki i kolorowych świec dymnych.

Performance na pustyni w Kalifornii „Smoke Bodies” (1972) z cyklu „Women and Smoke”. (Fot. materiały prasowe) Performance na pustyni w Kalifornii „Smoke Bodies” (1972) z cyklu „Women and Smoke”. (Fot. materiały prasowe)

Mistrzyni feministycznych fajerwerków w nowej aplikacji wykorzystuje technologię rozszerzonej rzeczywistości (augmented reality), dając nam możliwość urządzenia sobie kolorowej, wyzwalającej emancypacyjnej zadymy w najbliższym otoczeniu. Z całą pewnością dostęp do takiej wirtualnej tęczy nam się przyda.

Performance na terenie Muzeum Sztuki w Pasadenie „Multi-color Atmosphere” (1970). (Fot.materiały prasowe) Performance na terenie Muzeum Sztuki w Pasadenie „Multi-color Atmosphere” (1970). (Fot.materiały prasowe)

Aplikacja i informacje na temat „Judy Chicago Rainbow” są dostępne na stronie lightartspace.org

 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze