1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Nowa powieść Sally Rooney i inne książki, które warto przeczytać

Sally Rooney i jej najnowsza powieść \
Sally Rooney i jej najnowsza powieść "Rozmowy z przyjaciółmi", Wydawnictwo W.A.B. (Fot. materiały prasowe)
Zobacz galerię 4 Zdjęcia
Po te książki warto sięgnąć. Polecamy je waszej uwadze.

Nowa powieść Sally Rooney

Jeśli „Normalni ludzie” byli wam bliscy, to i ta powieść was poruszy.

Sally jest na fali. Autorka najgłośniejszego słodko-gorzkiego portretu młodego pokolenia ostatnich lat w swoich „Normalnych ludziach” (i książce, i serialu, którego była współscenarzystką) pokazywała nam, że dorosłość ma swoją cenę, także uczuciową. Podobne wątki znajdziemy w tej powieści. To debiut Rooney, który wreszcie ukazuje się w Polsce. „Rozmowy z przyjaciółmi” są o relacjach: fundamentalnych, kształtujących nas na zawsze. Frances i Bobbi kiedyś były parą i wciąż się przyjaźnią, występują razem na slamach poetyckich. Ich relacja zmienia się i rozluźnia pod wpływem nowych znajomości. A jednak Frances, która pisze wiersze i jest narratorką tej historii, czuje się jak ktoś „bez osobowości”. Oprócz ulubionych wątków Rooney – także różnic klasowych – dostajemy więc opowieść o tym, jak może boleć ukrywanie własnych uczuć, chowanych pod maską ironii i obojętności. Czy w gruncie rzeczy nie na tym polega wkraczanie w dorosłość?

Księga lasu

Robert Beatty jest tatą trzech córek i cenionym autorem literatury, której czytelnicy mieszczą się w przedziale wiekowym 15–115. Willa to kolejna po Serafinie nastoletnia bohaterka, którą stworzył. Łączy je, oprócz fantazyjnego imienia, silny charakter. Willa żyje w harmonii z przyrodą. I choć jej klanowi zagrażają światłoluby, budujące osady kosztem drzew, dziewczyna chce zrozumieć ich zamiary, zamiast nimi gardzić. Piękna książka ucząca szacunku do natury, ale i człowieka. Przypomni nam, że wszyscy jesteśmy z lasu.

 Robert Beatty „Willa, dziewczyna z lasu”, Wydawnictwo Literackie, s. 392. (Fot. materiały prasowe) Robert Beatty „Willa, dziewczyna z lasu”, Wydawnictwo Literackie, s. 392. (Fot. materiały prasowe)

Męski jak Putin

Będzie rządził aż do 2036 roku. Jest wzorcem męskości, choć ma średni wzrost i przeciętną urodę. Tak o nim pisze reporterka Barbara Włodarczyk. Kiedy go spotkała, wyczuła mocną woń perfum, ale żadnej energii wielkiego wodza. Skąd więc fenomen Putina? Autorka bada sprawę w całej Rosji, także odległej, azjatyckiej. Słucha „głubinki”, prowincji, dla której Putin wciąż jest idolem. Podziw to czy przyzwyczajenie? „Jedno jest pewne – pisze reporterka – najszybciej gaśnie ta miłość, która wybucha gwałtownie”.

 Barbara Włodarczyk „Szalona miłość...”, Wydawnictwo Literackie, s. 320. (Fot. materiały prasowe) Barbara Włodarczyk „Szalona miłość...”, Wydawnictwo Literackie, s. 320. (Fot. materiały prasowe)

To miejsce jest wolne?

Ostatnio podróżujemy mniej, więc inaczej czyta się tę książkę dziś, wznowioną po dekadzie. Filip Zawada jest poetą, muzykiem, był basistą świetnej grupy Pustki, a ostatnio dostał nominację do Nike za „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek”. „Psy pociągowe” to zbiór miniatur – setki reportaży z trasy. Obserwacji pasażerów indywiduów: amatorki chińskich zupek, pana, który zna na pamięć cały rozkład… Świat to ruch, czasem samotność wśród ludzi i wieczna podróż. Dobrze sobie o tym przypomnieć.

 Filip Zawada „Psy pociągowe”, Znak, s. 200. Filip Zawada „Psy pociągowe”, Znak, s. 200.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze