1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. „Wiersze w mieście” - jak w dwa tygodnie cała Polska pokochała poezję

„Wiersze w mieście” - jak w dwa tygodnie cała Polska pokochała poezję

Celem akcji jest budowanie wspólnoty wrażliwych, to zachęta do czytania i pisania wierszy. (Fot. materiały prasowe)
Celem akcji jest budowanie wspólnoty wrażliwych, to zachęta do czytania i pisania wierszy. (Fot. materiały prasowe)
„Czytanie czy słuchanie poezji to jest potrzeba”– tak do udziału w akcji „Wiersze w mieście” zachęca Artur Barciś. 

Nie czytasz? nie idę z Tobą do łóżka!, Kultura w kwarantannie, Poezja Dzisiaj - to tylko przykłady organizacji społecznych zaangażowanych w akcję „Wiersze w mieście”. W budowanie społeczności wrażliwych włączyły się również biblioteki, teatry, fundacje i organizacje kulturalne z całej Polski oraz influencerzy, youtuberzy i grupy skupione wokół kultury. Organizatorem akcji jest EUNIC Warszawa.

Artur Barciś to tylko jedna z setek osób i profili, które dołączyły do tegorocznej odsłony akcji „Wiersze w mieście”.

Piąta edycja międzynarodowej akcji „Wiersze w mieście” poświęcona jest wspólnocie.  Niepewność, związana nie tylko z panującą pandemią, ale także z zawirowaniami geopolitycznymi oraz zmianami klimatycznymi, powoduje, że to we wspólnocie szukamy wytchnienia. I na szczęście je znajdujemy. Ostatni rok pełen jest pięknych inicjatyw pokazujących siłę wspólnoty. Całe to spektrum emocji znajdziemy w wierszach biorących udział w tej edycji akcji. 20 utworów z 20 krajów. W tym roku  będzie można przeczytać i usłyszeć poezję autorek i autorów z Austrii, Czech, Estonii, Flandrii, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Litwy, Luksemburga, Malty, Mołdawii, Niemiec, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Szwecji, Turcji, Ukrainy oraz Włoch.

Akcja taka jak "Wiersze w mieście" sprawia, że poezja nie tylko dociera do ogromnej grupy osób, ale staje się łatwiejsza w odbiorze, a każdy z zaangażowanych podmiotów spełnia rolę przewodnika po świecie liryki. O tym m.in. mówi jeden z popularnych kanałów książkowych na YouTube „Strefa Czytacza” w nagraniu, które jest odpowiedzią na Book TAG, przygotowany w ramach tegorocznej edycji.

A może to jest właśnie droga do czytania wierszy? Nie żebyśmy byli pozostawieni samym sobie, ale ze wsparciem drugiego człowieka. pytają w swoim filmie prowadzący kanał.

W ramach „Wierszy w mieście” wszyscy miłośnicy poezji zostali zaproszeni do wspólnego pisania wiersza, do którego każdy może dopisać swój wers. Można także wziąć udział w konkursie zorganizowanym we współpracy z grupą Kultura w kwarantannie na zilustrowanie dowolną techniką jednego z 20 tegorocznych wierszy. Przez cały czas trwania akcji wrażliwi na poezję mogą dzielić się swoimi ukochanymi utworami oraz chwalić własnymi kącikami do czytania wierszy.

Celem akcji jest budowanie wspólnoty wrażliwych, zachęcenie do czytania wierszy dostępnych w ramach inicjatywy na stronie www.wierszewmiescie.eu, ale również do obcowania z poezją regularnie. Akcja  trwa do 15 maja.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze