1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, 31 lipca – 8 sierpnia

Kadr z filmu „Silêncio - głosy Lizbony” (reż. Celine Carlisle i Judit Kalmar). (Fot. materiały prasowe)
Kadr z filmu „Silêncio - głosy Lizbony” (reż. Celine Carlisle i Judit Kalmar). (Fot. materiały prasowe)
Grażyna Torbicka - dyrektor artystyczna wraz z zespołem przygotowała niezwykle bogaty program festiwalu. Znajduje się w nim rekordowa liczba, bo aż dziewiętnaście premier - w tym pokazy przedpremierowe i prapremiera.

W mieście, w którym na co dzień nie ma kina, powstanie sala na 900 miejsc (zapełniona zgodnie z przepisami w 50%) i można będzie oglądać, chłonąć ale też uczestniczyć w spotkaniach z twórcami filmowymi, przeżywać i dyskutować o filmie do białego rana. Festiwal jest niezwykłym miejscem wspólnego przeżywania sztuki – nie tylko zresztą filmowej. To właśnie jest jego siłą, to jest jego istotą.

Program festiwalu podzielony jest na kilka tematów.

Niezwykle popularna i lubiana sekcja Muzyka – moja miłość składa się z siedmiu filmów, z których każdy pokazany zostanie na Dwóch Brzegach po raz pierwszy w Polsce. Wśród nich między innymi filmy o dwóch wybitnych, wszechstronnie uzdolnionych postaciach, słynnych na cały świat: „Paolo Conte, via con me” (reż. Giorgio Verdelli) – hołd dla włoskiego kompozytora i śpiewającego twórcy tekstów oraz „Aznavour by Charles”, filmowy autoportret francuskiego twórcy lirycznych piosenek literackich. W sekcji tej pokazana zostanie również niezwykła opowieść o próbie uratowania wielopokoleniowej kultury lokalnej i przeciwstawieniu się gentryfikacji całych kwartałów Lizbony, rozpisana na dwa kobiece głosy – „Silêncio - głosy Lizbony” (reż. Celine Carlisle i Judit Kalmar).

Paolo Conte (Fot. Daniela Zedda/materiały prasowe) Paolo Conte (Fot. Daniela Zedda/materiały prasowe)

Kadr z filmu „Silêncio - głosy Lizbony” (reż. Celine Carlisle i Judit Kalmar). (Fot. materiały prasowe) Kadr z filmu „Silêncio - głosy Lizbony” (reż. Celine Carlisle i Judit Kalmar). (Fot. materiały prasowe)

W sekcji Świat pod namiotem zaprezentowane zostaną publiczności festiwalowej najnowsze produkcje z polskiej i światowej kinematografii. Francuski film Suzanne Lindon „Szesnaście mgnień wiosny”, w którym debiutująca reżyserka zagrała główną rolę, „Ogniem pisane” (reż. Sushmit Ghosh i Rintu Thomas) o ambitnych dziennikarkach z lokalnej gazety w regionie Uttar Pradesh, budujących swoją pozycję w kontrze do nadal silnego systemu kastowego w Indiach czy przepiękny wizualnie, pełen chłodnego błękitu film „Descent” (reż. Nays Baghai), przybliżający postać Kiki Bosch i jej niecodziennym sposobie przepracowywania życiowej traumy.

Kadr z filmu „Descent” (reż. Nays Baghai)(Fot. materiały prasowe) Kadr z filmu „Descent” (reż. Nays Baghai)(Fot. materiały prasowe)

Ikona polskiego filmu, Barbara Krafftówna jest bohaterką filmu „Krafftówna w krainie czarów” (reż. Maciej Kowalewski i Piotr Konstantinow). Twórcy zestawili jej postać z innym tekstem kultury, książką Lewisa Carrola, pokazując opowieść o podróży do krainy wyobraźni, z pełną świadomością bohaterki, że jej „ogromny świat w którym żyła” jest już po drugiej stronie lustra.

Kadr z filmu „Krafftówna w krainie czarów” (reż. Maciej Kowalewski i Piotr Konstantinow). (Fot. materiały prasowe) Kadr z filmu „Krafftówna w krainie czarów” (reż. Maciej Kowalewski i Piotr Konstantinow). (Fot. materiały prasowe)

Kadr z filmu „Krafftówna w krainie czarów” (reż. Maciej Kowalewski i Piotr Konstantinow). (Fot. materiały prasowe) Kadr z filmu „Krafftówna w krainie czarów” (reż. Maciej Kowalewski i Piotr Konstantinow). (Fot. materiały prasowe)

Tegoroczną bohaterką retrospektywy aktorskiej na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi jest jedna z najbardziej cenionych i uznanych aktorek teatralnych i filmowych Agata Kulesza. Zobaczymy ją w pięciu rolach i wielu wcieleniach – każdy film został nakręcony przez innego reżysera/reżyserkę, aktorka każdorazowo mierzy się z inną narracją, opowieścią i perspektywą. „Agata jest jak kameleon, jej zdolność do wchodzenia w rolę i wychodzenia z niej to prawdziwa uczta dla reżysera.” – mówi o bohaterce cyklu Anne Fontaine, reżyserka filmu „Niewinne”. W retrospektywie pokażemy też „25 lat niewinności. Sprawę Tomka Komendy” (reż. Jan Holoubek). Za najlepszą główną rolę kobiecą właśnie w tym obrazie aktorka niedawno odebrała Orła 2021.

Szykujcie się na wielkie filmowe emocje. Do zobaczenia w Kazimierzu Dolnym!

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze