1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Trwa Festiwal Góry Literatury, którego inicjatorką jest Olga Tokarczuk

Tegoroczna edycja Festiwalu Góry Literatury trwa od 16 do 24 lipca. (Ilustracja: FB @festiwalgoryliteratury)
Tegoroczna edycja Festiwalu Góry Literatury trwa od 16 do 24 lipca. (Ilustracja: FB @festiwalgoryliteratury)
Festiwal Góry Literatury to międzynarodowe wydarzenie literackie, które sześć lat temu zainicjowała noblistka Olga Tokarczuk. W Nowej Rudzie, małym mieście leżącym u podnóża Gór Sowich, od 16 do 24 lipca możemy wziąć udział w wyjątkowych warsztatach literackich i spotkaniach autorskich, organizowanych w historycznych miejscach Dolnego Śląska.

Osadzony w przyrodzie, ukazujący ogromny wachlarz atrakcji turystycznych, noworudzki „Festiwal Góry Literatury”, corocznie przyciąga rzesze turystów, fanów literatury, muzyki, sztuki, filmu i tańca. Bogaty program artystyczny, warsztaty literackie, spotkania autorskie zawsze są organizowane w wyjątkowych, historycznych miejscach Dolnego Śląska. Wśród nich znalazły się: XVI wieczny Zamek Sarny w Ścinawce Górnej, Zamek Książ i Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Dopełnieniem dziejących się wydarzeń są niewątpliwie krajobrazy, przyroda, tajemniczość i magia Gór Sowich.

A wszystko zapoczątkowała noblistka Olga Tokarczuk, która w małej wsi o nazwie Krajanów, położonej w północnej części Wzgórz Włodzkich, w paśmie górskim złożonym z kilkunastu widokowych wzniesień, odnalazła swoje miejsce, ciche i inspirujące do tworzenia. Pierwszym krokiem było założenie przez Olgę Tokarczuk Stowarzyszenia Kulturalnego „Góry Babel”, które umożliwiło, w 2015 roku, zorganizowanie pierwszej edycji letniego „Festiwalu Góry Literatury”. Wraz z Karolem Maliszewskim, wieloletnim przyjacielem, pisarzem, krytykiem literackim, zostali gospodarzami tego wydarzenia. Miało tu miejsce pierwsze spotkanie z Joanną Bator, do którego doszło w Muzeum Ziemi Sowiogórskiej w Ludwikowicach Kłodzkich. Goście uczestniczący w tym wydarzeniu zostali zaproszeni również do Dworu Górnego, wybudowanego w 1598 roku w mieście Nowa Ruda. Obiekt położony jest w otoczeniu urokliwego parku. Jednakże największą atrakcją dla artystów były rozmowy prowadzone na ganku domu pisarki w Krajanowie.

Festiwal, choć skromny, szybko znalazł uznanie miłośników literatury i poparcie władz samorządowych, a dzięki obecności wielu zagranicznych osobowości, stał się rozpoznawany na całym świecie. Tegoroczna edycja trwa od 16 do 24 lipca. W planie jeszcze między innymi: seminarium Magdaleny Środy Feminizm, gender i inne potwory, warsztaty dogoterapeutyczne Truck Fundacji Ewy Naworol, rozmowa Michała Traczyka z Wojciechem Birkiem Komiks jako obsesja i profesja, Wobec Różewicza rozmowa Karola Maliszewskiego z Klarą Nowakowską i Andrzejem Niewiadomskim, pokaz studyjny filmu wybranego przez Agnieszkę Holland –Stokrotki Věry Chytilovej oraz retrospektywa Agnieszki Holland: Tajemniczy Ogród, performance Mary Jagi – W ogrodzie sztuki z udziałem: Jagi Hupało, Marthy Mulawy, Kasi Korus, Daniela Fedorczyka, Miss God, Pawła Mikosza, rozmowa z Andrzejem Stasiukiem: Przemytnik, podróżnik, pisarz, a także koncert Fisz Emade Tworzywo.

Szczegółowe informacje można znaleźć na oficjalnej stronie festiwalu festiwalgoryliteratury.pl oraz na jego kanałach społecznościowych.

Op. festiwalgoryliteratury.pl.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze