1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Trwa Festiwal Góry Literatury, którego inicjatorką jest Olga Tokarczuk

Tegoroczna edycja Festiwalu Góry Literatury trwa od 16 do 24 lipca. (Ilustracja: FB @festiwalgoryliteratury)
Festiwal Góry Literatury to międzynarodowe wydarzenie literackie, które sześć lat temu zainicjowała noblistka Olga Tokarczuk. W Nowej Rudzie, małym mieście leżącym u podnóża Gór Sowich, od 16 do 24 lipca możemy wziąć udział w wyjątkowych warsztatach literackich i spotkaniach autorskich, organizowanych w historycznych miejscach Dolnego Śląska.

Osadzony w przyrodzie, ukazujący ogromny wachlarz atrakcji turystycznych, noworudzki „Festiwal Góry Literatury”, corocznie przyciąga rzesze turystów, fanów literatury, muzyki, sztuki, filmu i tańca. Bogaty program artystyczny, warsztaty literackie, spotkania autorskie zawsze są organizowane w wyjątkowych, historycznych miejscach Dolnego Śląska. Wśród nich znalazły się: XVI wieczny Zamek Sarny w Ścinawce Górnej, Zamek Książ i Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Dopełnieniem dziejących się wydarzeń są niewątpliwie krajobrazy, przyroda, tajemniczość i magia Gór Sowich.

A wszystko zapoczątkowała noblistka Olga Tokarczuk, która w małej wsi o nazwie Krajanów, położonej w północnej części Wzgórz Włodzkich, w paśmie górskim złożonym z kilkunastu widokowych wzniesień, odnalazła swoje miejsce, ciche i inspirujące do tworzenia. Pierwszym krokiem było założenie przez Olgę Tokarczuk Stowarzyszenia Kulturalnego „Góry Babel”, które umożliwiło, w 2015 roku, zorganizowanie pierwszej edycji letniego „Festiwalu Góry Literatury”. Wraz z Karolem Maliszewskim, wieloletnim przyjacielem, pisarzem, krytykiem literackim, zostali gospodarzami tego wydarzenia. Miało tu miejsce pierwsze spotkanie z Joanną Bator, do którego doszło w Muzeum Ziemi Sowiogórskiej w Ludwikowicach Kłodzkich. Goście uczestniczący w tym wydarzeniu zostali zaproszeni również do Dworu Górnego, wybudowanego w 1598 roku w mieście Nowa Ruda. Obiekt położony jest w otoczeniu urokliwego parku. Jednakże największą atrakcją dla artystów były rozmowy prowadzone na ganku domu pisarki w Krajanowie.

Festiwal, choć skromny, szybko znalazł uznanie miłośników literatury i poparcie władz samorządowych, a dzięki obecności wielu zagranicznych osobowości, stał się rozpoznawany na całym świecie. Tegoroczna edycja trwa od 16 do 24 lipca. W planie jeszcze między innymi: seminarium Magdaleny Środy Feminizm, gender i inne potwory, warsztaty dogoterapeutyczne Truck Fundacji Ewy Naworol, rozmowa Michała Traczyka z Wojciechem Birkiem Komiks jako obsesja i profesja, Wobec Różewicza rozmowa Karola Maliszewskiego z Klarą Nowakowską i Andrzejem Niewiadomskim, pokaz studyjny filmu wybranego przez Agnieszkę Holland –Stokrotki Věry Chytilovej oraz retrospektywa Agnieszki Holland: Tajemniczy Ogród, performance Mary Jagi – W ogrodzie sztuki z udziałem: Jagi Hupało, Marthy Mulawy, Kasi Korus, Daniela Fedorczyka, Miss God, Pawła Mikosza, rozmowa z Andrzejem Stasiukiem: Przemytnik, podróżnik, pisarz, a także koncert Fisz Emade Tworzywo.

Szczegółowe informacje można znaleźć na oficjalnej stronie festiwalu festiwalgoryliteratury.pl oraz na jego kanałach społecznościowych.

Op. festiwalgoryliteratury.pl.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze