1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Anna Gacek stworzyła nowy podcast o popkulturze lat 2000.

„Sweet 00's” to czwarty autorski podcast Anny Gacek, który jest dostępny w aplikacji Audioteki. (Fot. Audioteka)
Anna Gacek rozpoczęła serię podcastów – „Sweet 00's” – w której zabierze swoich słuchaczy w prawdziwie popkulturową podróż w czasie. To już czwarty autorski podcast dziennikarki, który jest dostępny w aplikacji Audioteki. O jakich muzycznych historiach będziemy mogli usłyszeć tym razem?

Już od 13 lipca, aż do grudnia, w każdy wtorek Anna Gacek zabierze swoich słuchaczy w podróż po ekscentrycznych latach 2000. Dwa odcinki „Sweet 00's” – bo taką nazwę nosi jej najnowszy podcast – można już słuchać w aplikacji Audioteki.

Dwie dekady temu, popkultura niestrudzenie balansowała na granicy sztuki wysokiej i niskiej, grzesznych przyjemności i rzeczy wielkich, tego, co wypada i co jest poniżej krytyki. Były to czasy niejednoznaczne, kontrowersyjne, estetycznie i artystycznie wyzywające. Nastąpiły wielkie zmiany społeczne, technologiczne, konsumpcyjne i modowe. Tłem tych wszystkich wydarzeń była kultura popularna. Początek XXI wieku to wielkie kinowe hity, które większość z nas widziała, a przynajmniej kojarzy z nazwy: Mroczny Rycerz, Gladiator czy Bridget Jones. „Lata zerowe” to momenty pamiętnych zmian w popkulturze: odrodzenia Madonny, śmierci Michaela Jacksona, czy celebryckich afer i skandali: załamania Britney Spears, ekscesów Lindsay Lohan i Paris Hilton, fenomenu klanu Kardashian i bezwzględności tabloidów. Wszyscy pamiętamy też pożegnanie „Przyjaciół” czy stukot obcasów Carrie Bradshaw, na słynnych schodach prowadzących do jej nowojorskiego mieszkania. Tłem wszystkich wydarzeń tego okresu była niezmiennie muzyka. Millennium to czasy nowej rockowej rewolucji i odrodzenia muzyki gitarowej. Pamiętamy niezapomniany debiut Arctic Monkeys, początki karier Amy Winehouse, Beyonce i Adele. Przeboje White Stripes, The Killers czy Kings of Leon. I to właśnie w popkulturowo-muzyczną podróż w czasie po latach 2000 zabierze swoich słuchaczy w swoim nowym podcaście – „Sweet 00’s” - Anna Gacek.

– Popkultura to takie żywe stworzenie, które wymyka się trochę ramkom i szufladom, w związku z tym my też będziemy uciekać trochę w przeszłość. Czasem wyskoczymy o kilka lat naprzód, po to, by spróbować wszystkie wydarzenia umieścić w szerszym kontekście. Takie jest moje założenie co do tego cyklu, by każdy, kto wysłucha mojej opowieści, albo był bogatszy o jakąś nową informację, albo w jakimś sensie powrócił do dobrego, ciekawego, ekscytującego lub po prostu najważniejszego momentu w swoim życiu. Bo przecież nam, konsumentom popkultury i kultury masowej, te dzieła i dobra wytwarzane przez twórców zawsze, czy chcemy czy nie, towarzyszą – mówi Anna Gacek w pierwszym odcinku podcastu.

(Fot. Audioteka)

Dotychczas Anna Gacek prowadziła cykl „Sweet 90’s" o muzyce z lat 90-tych, a także „Don’t Give Up”, w którym opowiadała o piosenkach przynoszących nadzieję. Jej flagowym podcastem stał się natomiast cykl „Rzeczy Ulubione”, z którym wraz ze swoimi gośćmi ze świata polskiej kultury i sztuki, powróci do słuchaczy już we wrześniu. „Sweet 00’s” to jej czwarty autorski podcast, który jest dostępny w aplikacji Audioteki. Pierwszy odcinek można odsłuchać całkowicie za darmo. Kolejne z nich będą się pojawiać w każdy wtorek i przez 48 godzin od premiery będą dostępne w aplikacji bezpłatnie, a następnie dla subskrybentów Audioteka Klub.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze