1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Filmy i seriale o teoriach spiskowych – nasz wybór

Filmy i seriale o teoriach spiskowych – nasz wybór

Kadr z filmu "Kod Leonarda da Vinci", fot. BEW
Filmy o teoriach spiskowych stanowią jedną z ulubionych kategorii dla wielu widzów, którzy kochają doszukiwać się (często nie tylko przez ekranem) ukrytych znaczeń. Oto najciekawsze filmy o tematyce spiskowej i konspiracyjnej.

”Making a Murderer”

Ten oparty na faktach thriller zyskał miano jednej z najbardziej kultowych serii udostępnionych na platformie Netflix. Historia Stevena Avery’ego, mężczyzny niesłusznie skazanego na ponad 30 lat więzienia za napaść na tle seksualnym oraz morderstwo szybko okazała się bestsellerem. Pierwszy sezon opowiadał historię od samego początku, czyli pierwszego skazania Avery'ego w 1985 roku, poprzez jego późniejsze uniewinnienie, aż do morderstwa i procesu w sprawie Teresy Hallbach. Praca nad serialem trwała 10 lat, w czasie których twórczynie - Laura Ricciardi i Moira Demos zdobyły ogrom materiałów, na podstawie których śledzimy nie tylko odkrywanie prawdy dotyczącej sprawy Avery'ego, ale również brutalność i nieprzewidywalność wymiaru sprawiedliwości, który bez mrugnięcia okiem potrafi wydawać na ludzi nawet najsurowsze wyroki. „Making a Murderer” to jeden z najmocniejszych seriali Netflixa o teoriach spiskowych, który „zmusi” nas do śledzenia dalszego rozwoju wydarzeń.

„Kod Leonarda da Vinci”

Fanom teorii spiskowych spodoba się też „Kod Leonarda da Vinci” wraz z jego luźnymi kontynuacjami - „Aniołami i Demonami”, czy „Inferno”. Powstały na podstawie słynnej i bestsellerowej powieści Dana Browna, „Kod...” opowiada historię Roberta Langdona - przenikliwie inteligentnego profesora, specjalisty w dziedzinie ikonografii, który zostaje wezwany w celu rozwiązania nietypowego morderstwa. Ofiarą okazuje się być kustosz francuskiego Luwru, którego zwłoki zostają odnalezione w pozycji łudząco podobnej do rysunku witruwiańskiego, na którym Leonardo da Vinci przedstawił proporcje ludzkiego ciała. Profesor im dalej zagłębia się w tajniki morderstwa, tym bardziej zadziwiające rzeczy odkrywa. Prowadzą go one aż do tezy, że Jezus Chrystus miał potomków, którzy... żyją po dziś dzień. Jeden z klasyków dla wszystkich fanów filmów o teoriach spiskowych.

„Tłumaczka”

Pracująca dla ONZ tłumaczka przez przypadek staje się świadkiem rozmowy o planowanym zamachu na przywódcę jednego z państw afrykańskich. Od tego momentu kobieta staje się głównym celem zamachowców, którzy muszą wyeliminować niewygodnego świadka. Poinformowane przez nią służby specjalne niezbyt ufają jej zeznaniom, aż do momentu, gdy życie samej tłumaczki znajduje się w niebezpieczeństwie. Wówczas do ochrony przydzielają jej agenta Tobina Kellera, który zaczyna coraz bardziej zagłębiać się w sprawię i poznawać przeszłość tłumaczki. Jak się okazuje, Sylvia skrywa tyle tajemnic - w pewnym momencie nie do końca wiadomo kim tak naprawdę jest - świadkiem czy może podejrzaną? Jeden z ciekawszych filmów o teoriach spiskowych trzymający w napięciu do ostatnich momentów. Plus za świetny duet aktorski Nicole Kidman i Seana Penna.

„Raport mniejszości”

Wielki kinowy hit Stevena Spielberga z główną rolą Toma Cruise'a jako szefa Agencji Prewencji Ministerstwa Sprawiedliwości. Akcja dzieje się w 2054 roku w świecie wolnym od zbrodni, w którym wprowadzono pilotażowy program walki z przestępczości. Taki stan rzeczy jest wynikiem funkcjonowania trójki Jasnowidzów, którzy... śnią na temat zbrodni, które mają dopiero nastąpić. Wówczas, do gry wchodzi agent John Anderton, który prewencyjnie zabezpiecza przestępców i nie doprowadza do dokonania zbrodni. Ciekawy, dystopijny świat wraz z niezwykłą futurystyczną wizją wymiaru sprawiedliwości, który w filmie zupełnie podważa najważniejsze podstawy karania.

„Raport”

Jeden z najciekawszych filmów ostatnich lat ze świetnymi rolami Adama Drivera i Jona Hamma. Adam wciela się tu agenta FBI, który w tajemnicy pracuje nad raportem opisującym stosowanie przez CIA tortur wobec podejrzanych o terroryzm po atakach z 11 września. Szokujący i trzymający w napięciu thriller przybliża nam kulisy kontrowersyjnych działań CIA po atakach na World Trade Center. Główny bohater szybko przekonuje się, że teorie spiskowe wysuwane pod kątem CIA okazują się w rzeczywistości faktem...

„Firma”

Tom Cruise jest bez wątpienia królem filmów akcji i tych, w których teorie spiskowe szerzą się w każdej minucie oglądania. Tym razem wcielił się on w rolę młodego prawnika Mitcha, który na początku obiecującej kariery otrzymał propozycję nie do odrzucenia. Prominentna, renomowana kancelaria zaoferowała mu pracę z niezwykle wysokim wynagrodzeniem i bonusami. Zwiedziony ogromnymi pieniędzmi i niecodzienną szansą, Mitch coraz bardziej zagłębia się w działalność „firmy”. Z czasem odkrywa jednak, że pracodawcy prowadzą nielegalne i wyjątkowo niebezpieczne interesy z mafią. Prawnik zostaje postawiony w sytuacji, w której musi wybierać pomiędzy ślepą lojalnością wobec firmy, zdradą i pracą dla FBI, a... własnym życiem.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze