1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Kultura
 4. >
 5. Festiwal Nowe Horyzonty – filmy z najwyższej półki

Festiwal Nowe Horyzonty – filmy z najwyższej półki

Publiczność Nowych Horyzontów zobaczy m.in. nagrodzony na tegorocznym festiwalu w Cannes film „Annette” z Marion Cotillard i Adamem Driverem w rolach głównych. Po seansie miesięcznik "Zwierciadło" zaprasza na debatę. (Fot. materiały prasowe)
Organizatorzy Nowych Horyzontów utrzymują w tym roku podwójną formułę: online i stacjonarnie we Wrocławiu. To dobra wiadomość dla tych, którzy na festiwal nie pojadą, a spragnieni są filmów z najwyższej półki.

Tegoroczna edycja Nowych Horyzontów obejmuje aż 231 filmów z kilkudziesięciu krajów. Część z nich obejrzymy stacjonarnie: w Kinie Nowe Horyzonty, Dolnośląskim Centrum Filmowym, Teatrze Muzycznym Capitol oraz na wrocławskim rynku. Ponad połowa tytułów dostępna jest również online. W programie tradycyjnie znalazły się dzieła odważne, wykraczające poza utarte schematy i prezentujące piękno kina w jego różnorodności.

Festiwal otworzy rewelacja tegorocznego Cannes – nagrodzony Złotą Palmą „Titane”. Film ten będzie można zobaczyć już pierwszego dnia festiwalu na dwóch seansach: w Capitolu (w ramach gali otwarcia), oraz w Kinie Nowe Horyzonty. 12 sierpnia odbędzie się także premiera światowa komediodramatu „Moje wspaniałe życie”.

W ramach otwarcia sekcji Oslo/Reykjavik 4 zaprezentowany zostanie nagrodzony w Cannes „Lamb”, a wydarzeniem specjalnym pierwszego dnia festiwalu będzie pokaz obsypanej nagrodami, pełnometrażowej animacji „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego.

Na festiwalu zobaczymy również znakomite produkcje rodzimych twórców, m.in. „Hiacynt”, „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” oraz przedpremierowo „Bo we mnie jest seks” z Marią Dębską w roli Kaliny Jędrusik. Stacjonarną część imprezy zamknie natomiast „Lingui”, kolejny przebój tegorocznego Cannes. Film obejrzeć będzie można 21 sierpnia w Capitolu.

Festiwal otworzy rewelacja tegorocznego Cannes – nagrodzony Złotą Palmą „Titane”. (Fot. materiały prasowe)

Mocną stroną Nowych Horyzontów są filmy pokazywane i nagradzane na prestiżowych festiwalach. W tym roku publiczność zobaczy m.in. hity tegorocznego Cannes (m.in. „Memorię”, „Kolano Ahed”, „Annette”, „Drive My Car” oraz „Bohatera”), a także Berlinale, Sundance, Rotterdamu, czy San Sebastián.

Festiwalowe sekcje również wyglądają obiecująco. Bohaterami tegorocznych Retrospektyw będą Chantal Akerman, Angela Schanelec oraz Apichatpong Weerasethakul, a dzięki sekcji Trzecie Oko zobaczymy świat z kobiecej perspektywy. Wspólny teren przenikania się kina i sztuki wyznaczy Front Wizualny, natomiast zaskakujących produkcji bawiących się konwencjami dostarczy Nocne Szaleństwo. Nie zabraknie też sekcji współtworzonej z Ale kino+, dzięki której obejrzymy wielkie filmowe przeboje. W ramach Oslo/Reykjavik 4 zobaczymy filmy z Norwegii i Islandii, a Lost Lost Lost odkryje przed nami kino z festiwalowych obrzeży. Tegoroczna Shortlista zawiera 25 polskich krótkich metraży, z czego aż 20 to tytuły realizowane bądź współrealizowane przez kobiety, a propozycje dla młodego widza znajdziemy w sekcji Kino Dzieci. W tym roku najbardziej cieszy jednak powrót plenerowego Kina na Rynku oraz wydarzenia specjalne:

 • wystawa Z (don't panic, kiss me) – od 23 lipca w galerii Studio BWA (midisaż wystawy połączony ze spotkaniem autorskim odbędzie się 13 sierpnia)
 • piąta odsłona Mignight Show zatytułowana Więcej światła! – każdego dnia, punktualnie o północy w Neon Side Gallery (podwórko przy Ruskiej 46c)
 • piąta odsłona Ambient Room zatytułowana ifthenelse – dostępna w IP Studio (Ruska 46c)
 • polska premiera VR: Noccc – poemat stworzony do odbioru w wirtualnej rzeczywistości
 • recital With Chantal – muzyczno-filmowy dialog z ikoną belgijskiego kina, 19 sierpnia w Capitolu
 • „Diabeł nie zna granic” – film animowany, który na żywo przygotuje Mariusz Wilczyński

Gdzie wypoczywać i dyskutować o kinie? Miesięcznik „Zwierciadło” zaprasza na debatę

Siłą festiwali filmowych są nie tylko pokazy kinowe, ale także rozmowy i dyskusje o filmach. W trakcie Nowych Horyzontów centrum Wrocławia zamienia się w wielki klub dyskusyjny, a w poszczególnych kawiarniach, pubach i restauracjach rozmowy trwają często do późnej nocy.

W piątek 20 sierpnia, po projekcji filmu „Annette” o godzinie 12.00, miesięcznik „Zwierciadło” zaprasza na debatę: Odkodować „Anette”. Co właśnie widzieliśmy na ekranie? W rozmowie wezmą udział eksperci: krytyczka popkulturowa i edukatorka filmowa Kaja Klimek, krytyk filmowy i dziennikarz Piotr Czerkawski oraz redaktorka kultury „Zwierciadła” Zofia Fabjanowska-Micyk.

„Annette” to porywający, widowiskowy spektakl, który kipi od emocji. Film otwierał tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, Leos Carax opuścił francuską imprezę z Nagrodą za Najlepszą Reżyserię. Obraz opowiada historia miłości słynnego komika Henry'ego i Ann, śpiewaczki o międzynarodowej sławie. W świetle reflektorów stanowią idealną, szczęśliwą parę. Ich życie odmienią narodziny pierwszego dziecka – Annette, dziewczynki o wyjątkowym darze.

Nowy film mistrza światowego kina Leosa Caraxa to ponadczasowa opowieść o miłości, zazdrości i zemście. Do swojej pierwszej anglojęzycznej produkcji francuski twórca zaangażował zdobywczynię Oscara Marion Cotillard („Niczego nie żałuję - Edith Piaf”) oraz nominowanego do Oscara Adama Drivera („Historia małżeńska”, saga „Gwiezdne Wojny”). Scenariusz, muzykę i piosenki do filmu stworzył zespół Sparks. Za produkcję muzyczną odpowiadają również twórcy „La La Land” oraz „Moulin Rouge!”.

21. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty odbędzie się w dniach 12-22 sierpnia we Wrocławiu, oraz w dniach 12-29 sierpnia online.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze