1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Filmy Bollywood – najlepsze i najpopularniejsze produkcje hinduskie

Filmy Bollywood – najlepsze i najpopularniejsze produkcje hinduskie

Kadr z filmu "Veer Zaara", fot. BEW
Najlepsze filmy Bollywood to kategoria wyjątkowo pojemna. Hinduski odpowiednik amerykańskiego Hollywood'u tworzy produkcje pełne muzyki, tańca i przepięknych strojów, które potrafią wzruszyć nawet najbardziej zaciekłego widza. Na bollywoodzkie kino warto jednak zarezerwować sobie sporo czasu, bo większość produkcji trwa ponad trzy godziny i składa się na nie wiele różnorodnych wątków. Oto najlepsze filmy Bollywood, które musicie poznać.

Filmy Bollywood - tytuły

”Devdas”

Devdas to jeden z najciekawszych filmów Bollywood zrealizowany w oparciu o kultową powieść pod tym samym tytułem, która stała się w Indiach jedną z najbardziej popularnych pozycji wszech czasów. Ten bollywoodzki film opowiada historię przyjaźni dwójki sąsiadów - Devdasa - syna bogatych rodziców, rozpieszczonego i gwałtownego oraz Paro - skromnej, pięknej dziewczyny pochodzącej z o wiele uboższej rodziny. Pomimo różnic ich przyjaźń rozkwita, aż do momentu, gdy zdesperowani kolejnym „wybrykiem” syna rodzince wysyłają Devdasa do Londynu. Po latach, już jako dorosły mężczyzna po studiach prawniczych wraca do rodzinnego miasta, w którym ponownie dochodzi do spotkania z Paro. Devdas przekonuje się wówczas, że od zawsze kochał dziewczynę i chciałby spędzić z nią resztę życia. Niestety, dla rodziny chłopaka związek zakochanych stanowiłby mezalians, więc za wszelką cenę starają się nie dopuścić do ożenku. W tym czasie, Paro ma zostać wydana za starszego i o wiele bogatszego mężczyznę. Młodzi są więc rozdarci pomiędzy łączącym ich uczuciem, a przeznaczeniem, które ewidentnie oddala ich od siebie. „Devdas” to jeden z najsłynniejszych romantycznych filmów Bollywood, który doczekał się kilku wersji. My polecamy przede wszystkim tą z największymi gwiazdami bollywoodzkiego kina - Shahrukh Khanem i Aishwarya Rai. Z tego filmu pochodzi również jedna z najpiękniejszych bollywoodzkich piosenek - „Maar Dala”. W kategorii najpopularniejsze filmy Bollywood „Devdas” musi znaleźć się z całą pewnością!

„Czasem słońce, czasem deszcz”

Chyba najpopularniejszy film bollywoodzki, będący jednocześnie najkosztowniejszą produkcją indyjską, a zarazem najważniejszym przebojem największej kinematografii świata (film obejrzało ponad 1,5 miliarda osób). Zrealizowany z ogromnym rozmachem film to kwintesencja bollywoodzkiego kina - oszałamiające sceny taneczne, przepiękne stroje, mnóstwo muzyki i popisów wokalnych największych gwiazd Bollywoodu.
Okrzyknięty najlepszym filmem Bollywood „Czasem słońce...” opowiada historię małżeństwa Nandini i Yasha wychowujących dwójkę synów - jednego z nich adoptowali zaraz po ślubie, drugi zaś urodził się niedługo później. Starszy syn wyjeżdża na zagraniczne studia, aby wykształcić się i po powrocie przejąć rodzinny biznes. Po powrocie do domu zakochuje się jednak w dziewczynie pochodzącej z niższych sfer, czego nie popiera reszta rodziny. Chłopak decyduje się postawić wszystko na jedną kartę, wyjeżdża z ukochaną, zostaje wydziedziczony przez rodziców i przez długi czas nie kontaktuje się z nikim z bliskich. Po latach młodszy syn postanawia odnaleźć brata i pogodzić skłóconą rodzinę. Pomimo dość przewidywalnego zakończenia, „Czasem słońce, czasem deszcz” to jeden z najchętniej oglądanych filmów bollywoodzkich, w którym przedstawiono również aktualne problemy związane ze zderzeniem nowoczesności z tradycją, z którymi borykają się zwłaszcza młodsze pokolenia Hindusów.
W kategorii najpopularniejsze filmy Bollywood, „Czasem słońce, czasem deszcz” nie ma sobie równych.

„Dzisiejsza miłość”

Filmy romantyczne Bollywood'u to niezwykle pełna kategoria. Jednym z najlepszych bollywoodzkich filmów romantycznych jest „Dzisiejsza miłość” - komediodramat miłosny sprzed 12 lat uznawany za najromantyczniejszy bollywoodzki filmów. „Dzisiejsza miłość” to opowieść o Kai i Merze, którzy poznają się na studiach w Londynie i zakochują w sobie. Po pewnym czasie, zakochani stają przed koniecznością rozłąki i postanawiają się rozstać nie chcąc przeżywać powolnego osłabiania relacji. Mimo wszystko pozostają przyjaciółmi i nawet doradzają sobie w nawiązywaniu dalszych znajomości. Świadkiem ich rozstania jest jednak mężczyzna, który postanawia przekonać Kaia, by ten nie rezygnował z miłości i nie porzucał tak łatwo kobiety, którą kocha. Aby przemówić chłopakowi do rozsądku, decyduje się opowiedzieć mu własną historię, która wydarzyła się 40 lat temu. Wzruszający, zabawny i pouczający film bollywoodzki, który przyciągnął tłumy widzów do kin. „Dzisiejsza miłość” to również jeden z najnowszych filmów bollywoodzkich o tak ogromnym sukcesie.

„Dostana”

Najlepszy bollywoodzki film z Priyanką Choprą. „Dostana” to historia dwóch mężczyzn zakochujących się w jednej kobiecie. Obaj mężczyźni poszukiwali mieszkania do wynajęcia i zdecydowali się na wynajęcie jednego z nich, w którym mieszka piękna Neha. Gdy ciotka kobiety dowiaduje się, że ta ma zamieszkać z obcymi mężczyznami, nie zgadza się na to, co doprowadza do ryzykownego pomysłu. Sameer i Kunal postanawiają udawać zakochaną w sobie parę, aby nie wzbudzić podejrzeń rodziny ukochanej. Sprawy zaczynają się jednak komplikować, gdy coraz dalej brną oni w kłamstwo, a uczucie do kobiety coraz bardziej się nasila.

Romantyczne filmy Bollywood

„Nigdy nie mów żegnaj”

Romantyczny film Bollywood, w którym wybitny hinduski sportowiec (w tej roli ponownie Shahrukh Khan, który uważany jest za bollywoodzkiego Brada Pitta) dostaje poważnego urazu przekreślającego jego dalszą karierę. Dotychczasowe życie mężczyzny, który był szczęśliwy u boku kochającej żony i dziecka zmienia się diametralnie - zakończył karierę, małżeństwo przechodzi kryzys, a on sam nie wie, do czego w życiu ma dążyć. Pewnego dnia na przyjęciu Dev i jego żona poznają inną parę: Mayę i Rishiego. Okazało się, że lata temu Dev i Maya spotkali się, gdy ta decydowała się poślubić Rishiego - zakochanego w niej od dzieciństwa chłopaka, do którego sama nie pałała wielką miłością. Wówczas sławny sportowiec udzielił jej rady i przekonał, żeby wyszła za oddanego jej chłopaka. Po latach, gdy Dev i Maya ponownie się spotkali zrozumieli, że to właśnie na siebie czekali całe życie. „Nigdy nie mów żegnaj” to jeden z najbardziej wzruszających i najpopularniejszych bollywoodzkich filmów.

„Veer Zaara”

Wzruszający film bollywoodzki o dowódcy szwadronu Veer Sighnie, który jest pilotem ratunkowym Indyjskich Sił Powietrznych. Mężczyzna pewnego dnia spotyka dziewczynę z Pakistanu - Zaarę, która na kilka dni przed własnym ślubem przybyła do Indii, by wypełnić ostatnią wolę zmarłej niani i zanurzyć jej prochy w rzece. Autobus, którym jedzie ma jednak wypadek. Kiedy Veer ją ratuje, życie obojga zmienia się diametralnie. Później fabuła filmu przenosi się o 20 lat w przód, kiedy widzimy starzejącego się Veera odsiadującego wyrok w pakistańskim więzieniu. W uwolnienie mężczyzny angażuje się młoda i energiczna prawniczka, która za wszelką cenę chce udowodnić jego niewinność, przy okazji dowiadując się o historii miłosnej, która odmieniła życie skazańca.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze