1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Skandale, rozstania i polityczny chaos. Piąty sezon „The Crown” już na Netflixie

Obsada piątej serii „The Crown”: Elizabeth Dębicki, Imelda Staunton i Dominic West (Fot. materiały prasowe)
Długo wyczekiwany piąty sezon „The Crown” jest już dostępny na platformie Netflix. Nowe odcinki zabierają widzów w burzliwe dla brytyjskiej rodziny królewskiej lata 90. – na widzów czekają liczne skandale, rozstania i polityczny chaos.

Inspirowany faktami serial „The Crown” przedstawia fabularyzowaną historię życia i panowania Elżbiety II oraz politycznych i osobistych wydarzeń, które wpływały na jej rządy. Produkcja stała się absolutnym hitem platformy, a po śmierci królowej sięgnęło po nią jeszcze więcej widzów. Serial docenili również krytycy – tytuł ma na koncie m.in. jedenaście nagród Emmy, siedem Złotych Globów i masę innych wyróżnień. Pierwszy sezon ukazał się na Netflixie w 2016 roku, a od dziś dostępna jest piąta odsłona serii, w której wchodzimy w burzliwe dla brytyjskiej rodziny królewskiej lata 90. Na widzów czekają więc liczne skandale, rozstania, polityczny chaos oraz słynny „annus horribilis” [tzn. „okropny rok”, tak Elżbieta II nazwała rok 1992 – przyp. red.].

Dominic West i Elizabeth Dębicki, czyli książę Karol i księżna Diana (Fot. materiały prasowe)

Co nas czeka w piątym sezonie?

Zaczynają się lata 90. i rodzina królewska staje przed jednym z najtrudniejszych jak do tej pory wyzwań – musi udowodnić, że współczesna Wielka Brytania nadal jej potrzebuje. Opinia publiczna zaczyna otwarcie kwestionować rolę królowej, Diana i Karol toczą wojnę w mediach, a monarchia zaczyna chwiać się w posadach. Gdy zbliża się 40-lecie objęcia władzy przez Elżbietę II, władczyni snuje refleksje na temat swoich rządów, w czasie których doczekała dziewięciorga premierów, wejścia telewizji pod strzechy i zmierzchu Imperium Brytyjskiego. Na horyzoncie pojawiają się nowe wyzwania. Upadek Związku Radzieckiego i przekazanie suwerenności w Hongkongu sygnalizują sejsmiczne zmiany w międzynarodowym porządku i stawiają monarchię zarówno przed wyzwaniami, jak i szansami. Królową czekają też kłopoty rodzinne. Książę Karol naciska na matkę, aby pozwoliła mu się rozwieść z Dianą, co prowadzi do konstytucyjnego kryzysu monarchii. Oddalający się od siebie małżonkowie wywołują falę plotek i spekulacji. Zainteresowanie mediów rośnie. Diana postanawia przejąć kontrolę nad własną opowieścią, zrywając z rodzinnym protokołem i publikując książkę, która ujawnia rysy na relacjach Windsorów i sprawia, że Karol traci publiczne poparcie. Napięcie rośnie, gdy na scenie pojawia się Mohamed Al-Fayed, który – pragnąc dostać się do wyższych sfer – wykorzystuje własne bogactwo i władzę, aby zapewnić sobie i swojemu synowi Dodiemu miejsce przy królewskim stole.

Imelda Staunton (Elżbieta II) i Jonathan Pryce (książę Filip) (Fot. materiały prasowe)

Nowa obsada

Wierni fani obrazu Petera Morgana dobrze wiedzą, że nowy sezon oznacza pełną zmianę obsadową. Na ekranie pojawiają się więc zupełnie nowe twarze. Jeśli chodzi o rolę królowej Elżbiety II, schedę po genialnej Claire Foy i znakomitej Olivii Colman przejęła kolejna gwiazda brytyjskiego kina – Imelda Staunton. Widzowie z pewnością znają ją z roli demonicznej profesor Dolores Umbridge z serii filmów o Harrym Potterze oraz tytułowej kreacji w dramacie „Vera Drake” (2004) Mike'a Leigha, za którą otrzymała m.in. nagrodę BAFTA i nominację do Oscara. W roli księcia Filipa oglądać możemy natomiast fenomenalnego Jonathana Pryce'a, znanego m.in. z filmów „Evita”, „Żona” i „Dwóch papieży” (wcześniej postać portretowali Matt Smith oraz Tobias Menzies). Jako księżniczka Małgorzata w serialu pojawia się Lesley Manville („Nić widmo”), która otrzymała rolę po Vanessie Kirby i Helenie Bonham Carter. Księżną Dianę gra z kolei Elizabeth Dębicki („Wielki Gatsby”) – zastępuje ona Emmę Corrin – a księcia Karola, w którego do tej pory wcielał się Josh O'Connor – Dominic West („Prawo ulicy”). Do obsady dołączył również Khalid Abdalla („Assassin’s Creed”) jako Dodi Al-Fayed.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze