1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„The Crown” – piąty sezon już wkrótce. Co wiemy o nowej odsłonie serialu?

W piątej odsłonie serialu „The Crown” zobaczymy zupełnie nowe twarze. Do obsady dołączają m.in. Imelda Staunton (na zdjęciu), Jonathan Pryce oraz Elizabeth Dębicki. (Fot. materiały prasowe)
Nadchodzi nowe. W lipcu ruszyły zdjęcia do piątego sezonu serialu „The Crown”. Produkcja przedstawiająca burzliwe losy dynastii Windsorów zadebiutowała na Netflixie w 2016 roku i od tej pory cieszy się ogromną popularnością. I choć na nowe odcinki trzeba jeszcze trochę poczekać, już teraz zdradzamy wszystkie szczegóły dotyczące kolejnej odsłony serii.

Wierni fani obrazu Petera Morgana dobrze wiedzą, co czeka ich w piątym sezonie. Mowa oczywiście o kolejnej, trzeciej już, zmianie obsadowej. Na ekranie pojawią się więc zupełnie nowe twarze. Jeśli chodzi o rolę królowej Elżbiety II, schedę po genialnej Claire Foy i znakomitej Olivii Colman przejmie teraz kolejna gwiazda brytyjskiego kina, Imelda Staunton. Widzowie z pewnością znają ją z roli demonicznej profesor Dolores Umbridge z serii filmów o Harrym Potterze oraz tytułowej kreacji w dramacie „Vera Drake” (2004) Mike'a Leigh, za którą otrzymała m.in. nagrodę BAFTA i nominację do Oscara. W roli księcia Filipa zobaczymy natomiast fenomenalnego Jonathana Pryce'a, znanego m.in. z filmów „Evita”, „Żona” i „Dwóch papieży” (wcześniej postać portretowali Matt Smith oraz Tobias Menzies), a jako księżniczka Małgorzata w serialu pojawi się Lesley Manville („Nić widmo”), która przejmie rolę po Vanessie Kirby i Helenie Bonham Carter. Księżną Dianę zagra z kolei Elizabeth Dębicki („Wielki Gatsby”) – zastąpi ona Emmę Corrin, a księcia Karola, w którego do tej pory wcielał się Josh O'Connor – Dominic West („Prawo ulicy”).

Ważna pozostaje również kwestia fabularna. Czego więc możemy spodziewać się w piątej odsłonie serii? Finał czwartego sezonu zamknął dekadę lat 80., a zatem wchodzimy teraz w burzliwe dla brytyjskiej rodziny królewskiej lata 90. Oznacza to, że czekają nas liczne skandale, rozstania, polityczny chaos oraz słynny „annus horribilis”, czyli „okropny rok” (tak Elżbieta II nazwała rok 1992). W piątym sezonie będziemy również świadkami tragicznej śmierci Księżnej Diany, która miała miejsce w sierpniu 1997 roku. Niewykluczone, że seria obejmie także wydarzenia z początku lat dwutysięcznych. Jeśli tak się stanie, widzowie zobaczą m.in. początki związku księcia Williama z Kate Middleton, oraz dwa ważne pogrzeby: księżniczki Małgorzaty i królowej matki. Twórcy zapowiadają jednak, że piąty sezon nie będzie ostatnim, więc możliwe, że kwestie te zostaną poruszone dopiero w szóstej części serialu, którego nakręcenie konieczne jest, aby oddać złożoność historii rodziny królewskiej.

Kiedy zatem zobaczymy nowe odcinki „The Crown”? Zdjęcia do piątej odsłony serialu ruszyły w lipcu 2021 roku, a więc będziemy musieli na nie jeszcze trochę poczekać. Netflix zapewnia jednak, że premiera zaplanowana jest na 2022 rok.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze