1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Debaty i wydarzenia towarzyszące na Millennium Docs Against Gravity – program na 7 i 8 września

Każdego dnia festiwalu widzowie mogą uczestniczyć w wyjątkowych wydarzeniach towarzyszących, m.in. debatach po seansach. Na zdjęciach: kadry z filmów „Erwin Olaf – dziedzictwo fotografa”, „Odwaga”, „Ten deszcz nigdy nie ustanie” i „Cały ten dźwięk”. (Fot. materiały prasowe)
Każdego dnia festiwalu widzowie mogą uczestniczyć w wyjątkowych wydarzeniach towarzyszących, m.in. debatach po seansach. Na zdjęciach: kadry z filmów „Erwin Olaf – dziedzictwo fotografa”, „Odwaga”, „Ten deszcz nigdy nie ustanie” i „Cały ten dźwięk”. (Fot. materiały prasowe)
Trwa Festiwal Millennium Docs Against Gravity. Każdego dnia widzowie mogą uczestniczyć w wyjątkowych wydarzeniach towarzyszących, m.in. koncertach i debatach, które odbywają się po seansach. Zapraszamy na przegląd najciekawszych z nich.

Festiwal Millennium Docs Against Gravity odbywa się w tym roku w formie hybrydowej. Po części kinowej w siedmiu polskich miastach (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Lublin, Bydgoszcz) od 3 do 12 września, odbędzie się część online, prezentująca część filmów z programu kinowego, która potrwa od 16 września do 3 października.

Wtorek, 7 września

Film i spotkanie po seansie: „Omar. Jak nie być innym” (”Omar. How Not To Be Different”), reż. Krzysztof Dzięciołowski, Grzegorz Sokół. Kinoteka, sala 3, godz. 18.45

We wtorek o 18.45 w sali 3 w Kinotece koniecznie przyjdźcie na pokaz filmu „Omar. Jak nie być innym” Krzysztofa Dzięciołowskiego. W roku, w którym Polska obchodzi 100 lat niepodległości, spotykamy Omara w kluczowym momencie życia, kiedy zadaje sobie pytanie, jak być jednocześnie Tatarem, muzułmaninem i Polakiem. Po filmie odbędzie się spotkanie z twórcami filmu Krzysztofem Dzięciołowskim i Grzegorzem Sokołem.

Więcej o filmie i bilety:

Kadr z filmu „Omar. Jak nie być innym”. (Fot. materiały prasowe) Kadr z filmu „Omar. Jak nie być innym”. (Fot. materiały prasowe)

Film i debata po seansie: „My cenzorzy” (”Meet the Censors”), reż. Håvard Fossum. Kinoteka, sala 1, godz. 18.00

O 18.00 w Kinotece, sali 1, odbędzie się projekcja intrygującego filmu pt. „My cenzorzy” Håvarda Fossuma. Co to jest cenzura i czemu tak naprawdę służy? Czy jest potrzebna społeczeństwu obywatelskiemu? A jeśli tak, to gdzie są jej granice? Film pokazuje codzienne życie zawodowe cenzorów z Sudanu Południowego, Indii, Chin, Iranu i USA, dając wyjątkowy wgląd w sposoby kontrolowania informacji.

Debata po seansie: „Czy istnieje dobra cenzura?”. Cenzura, filtrowanie informacji, moderowanie debaty publicznej - jak wytyczyć granice tego, co można powiedzieć i pokazać? Zastanawiają się nad tym politycy i przywódcy religijni w krajach demokratycznych i autorytarnych. Nigdzie wolność wypowiedzi nie jest absolutna, choć w różnych państwach i kulturach odmiennie interpretuje się proporcjonalność ograniczeń w stosunku do zamierzonego celu.

Więcej o filmie i bilety:

Więcej o wydarzeniu:

Kadr z filmu „My cenzorzy”. (Fot. materiały prasowe) Kadr z filmu „My cenzorzy”. (Fot. materiały prasowe)

Film i spotkanie po seansie: „Archiwistyczna brygada ratownicza”, reż. Megan Rossman i „Resztki” (”Leftovers”), reż Michelle Citron. Kinoteka, sala 2, godz. 18:15

„Archiwistyczna brygada ratownicza” opowiada o założonym w 1970 roku w Nowym Jorku The Lesbian Herstory Archives, które stanowi obecnie największą na świecie kolekcję archiwalnych materiałów stworzonych przez lesbijki o nich samych. Z kolei punktem wyjścia filmu „Resztki” są poszukiwała zdjęć mogących dać wgląd w życie lesbijek w latach 50-tych i 60-tych XX wieku w Chicago.

Spotkanie po filmach: „Lesbijskie i queerowe archiwa...w Polsce?”. Czy w Polsce istnieją lesbijskie archiwa? A jeśli tak - co możemy w nich znaleźć? Jakie trudności napotykają badaczki nienormatywnej przeszłości? I jakie wyzwania przed nimi stoją? Gościniami będą Adriana Kapała, Agnieszka Małgowska oraz Monika Rak, a spotkanie poprowadzi Magdalena Staroszczyk.

Więcej o wydarzeniu:

Kadr z filmu „Archiwistyczna brygada ratownicza”. (Fot. materiały prasowe) Kadr z filmu „Archiwistyczna brygada ratownicza”. (Fot. materiały prasowe)

Film i koncert: „Cały ten dźwięk” (”Oh, it Hertz!”), reż Gunnar Hall Jensen. Kino Elektronik, godz. 20.00

Do Kina Elektronik o 20.00 zapraszamy na pokaz filmu „Cały ten dźwięk” Gunnara Halla Jensena. Każdy muzyk odbiera dźwięki w pogłębiony sposób, ale wokalistka, performerka i kompozytorka Laurie Amat traktuje otaczające nas odgłosy z wyjątkowym namaszczeniem. Jej pasja zaprowadziła ją aż do… sal koncertowych w III Rzeszy. Odkryła, że to naziści ustawili powszechnie obowiązujący dziś poziom strojenia na 440 Hz – ponoć przy takiej częstotliwości odbiorcy odczuwają niepokój, robią się agresywni i łatwiej nimi manipulować.

Koncert po filmie: „Ruch Śniegu”. Ruch Śniegu powstał z potrzeby grania muzyki prostej i oszczędnej. Czerpiąc z bogactwa naszych, ukształtowanych na improwizacji, muzycznych języków, poszukujemy esencji. Wchodząc w dźwiękową kontemplację, tylko chwilami porzucamy dyscyplinę. Gramy ukierunkowaną i bezpośrednią improwizację. Dbamy o czystość intencji.

Więcej o filmie:

Więcej o wydarzeniu:

Kadr z filmu „Cały ten dźwięk”. (Fot. materiały prasowe) Kadr z filmu „Cały ten dźwięk”. (Fot. materiały prasowe)

Film: „Odwaga” („Courage”), reż. Aleksiej Paluyan. Kinoteka, sala 4, godz. 20.15

O 20.15 w Kinotece w sali 4 zobaczcie dokument pt. „Odwaga” Aleksieja Paluyana. Podczas wyborów prezydenckich na Białorusi w sierpniu 2020 roku troje aktorów z podziemnego Białoruskiego Wolnego Teatru w Mińsku: Maryna, Pavel i Denis angażuje się w masowe protesty przeciwników Aleksandra Łukaszenki. Wyruszają na ulice Mińska, aby stanąć w obronie wolności słowa i poprzeć długo oczekiwaną zmianę władzy.

Więcej o filmie:

Kadr z filmu „Odwaga”. (Fot. materiały prasowe) Kadr z filmu „Odwaga”. (Fot. materiały prasowe)

Film i spotkanie: „Ostatnie schronienie” („The Last Shelter”), reż. Ousmane Samassekou. Kinoteka, sala 3, godz. 20.30

Niezwykły dokument „Ostatnie schronienie” do zobaczenia dzisiaj w Kinotece o 20.30. Po seansie zapraszamy na spotkanie online z reżyserem filmu. Gao przez dekady było legendarnym miastem nad Nigrem w Mali, na granicy Sahary, ostatnim przystankiem przed oceanem piasku lub pierwszym portem po jego przebyciu. Dziś znajduje się tam Dom uchodźców, który stanowi namiastką domu dla tysięcy ludzi każdego roku.

Więcej o filmie i bilety:

Kadr z filmu „Ostatnie schronienie”. (Fot. materiały prasowe) Kadr z filmu „Ostatnie schronienie”. (Fot. materiały prasowe)

Środa, 8 września

Film i spotkanie: „Ten deszcz nigdy nie ustanie” (”This Rain Will Never Stop”), reż. Alina Gorlowa. Kinoteka, sala 2, godz. 18:00

Dwudziestoletni Andriej Sulejman łączy w sobie kulturę kurdyjską i ukraińską. Jego ojciec jest syryjskim Kurdem a matka Ukrainką. W jego życiu dużą rolę odegrały też dwie straszliwe wojny – z bombardowanej Syrii rodzina przeniosła się na Ukrainę, gdzie Andriej działa jako wolontariusz Czerwonego Krzyża w Donbasie. Na jego przykładzie widzimy, jak konflikty zbrojne na wskroś przenikają ludzką egzystencję. Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserką Aliną Gorlową i operatorem Vyacheslavem Tsvestkovem.

Więcej o filmie i bilety:

Kadr z filmu „Ten deszcz nigdy nie ustanie”. (Fot. materiały prasowe) Kadr z filmu „Ten deszcz nigdy nie ustanie”. (Fot. materiały prasowe)

Pokaz premierowy i dyskusja po filmie: „Rewolucje przeprowadza się przez telefon. Krótki film o Tadeuszu Mazowieckim”, reż. Małgorzata Świderska. Bar Studio, godz. 18:00

Tadeusz Mazowiecki, pierwszy premier wolnej Polski, zabiera nas w podróż przez kolejne etapy transformacji ustrojowej przełomu lat 80. i 90. Film to esej dokumentalny, całkowicie oparty na materiałach archiwalnych, pochodzących z różnych okresów życia Tadeusza Mazowieckiego. Po projekcji filmu obędzie się rozmowa z reżyserką filmu Małgorzatą Świderską oraz debata o współczesnych formach obywatelskości. Goście i gościnie: Janka Świerżewska, Jakub Kocjan, Justyna Suchecka, Jakub Wygnański. Prowadząca: Agata Szczęśniak. Liczba miejsc ograniczona za względu na pandemię COVID-19. Wydarzenie będzie transmitowane online na profilu Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy na Facebooku.

Więcej o filmie i bilety:

Więcej o wydarzeniu:

Kadr z filmu „Rewolucje przeprowadza się przez telefon. Krótki film o Tadeuszu Mazowieckim”. (Fot. materiały prasowe) Kadr z filmu „Rewolucje przeprowadza się przez telefon. Krótki film o Tadeuszu Mazowieckim”. (Fot. materiały prasowe)

Film i spotkanie: „Cannon Arm. Król zręcznościówek” (”Cannon Arm and the Arcade Quest”), reż. Mads Hedegaard. Luna, sala B, godz. 20:00

W małej kopenhaskiej piwnicy znajduje się Bip Bip Bar – oaza pełna starych gier na automaty i ich fanów. Kim, zwany przez kolegów Cannon Arm, jest legendą sceny tych klasycznych gier. Nikt nie wie, ile ma lat. Wiadomo tylko, że ma już wnuki i na co dzień bada oleje silnikowe. Reżyser nie stroni od nawiązań do kultury lat 80. XX wieku, sięgając nie tylko do starych gier i filmów, ale też muzycznych hitów, które ubarwiają ścieżkę dźwiękową. Przed filmem będzie można zagrać na flipperach z Muzeum Flipperów Pinball Station.

Spotkanie po filmie: „Flippery i inne zajawki - opowieści ludzi wkręconych”. Do dyskusji o ludzkich pasjach zainspirowała nas historia Kima "Cannon Arm" Købke, który próbuje pobić swój niewiarygodny rekord, grając na fliperach. Interesują nas szczególnie pasje pozornie niepotrzebne, nazywane często "nieszkodliwym dziwactwem”. Goście i gościnie: Paweł Nowak, Reni Jusis, Adam Pluciński, Julia Banaś, Lanberry. Prowadzący: Radosław Pulkowski.

Więcej o filmie i bilety:

Więcej o wydarzeniu:

Kadr z filmu „Cannon Arm. Król zręcznościówek”. (Fot. materiały prasowe) Kadr z filmu „Cannon Arm. Król zręcznościówek”. (Fot. materiały prasowe)

Film i spotkanie: „Album rodzinny” (”Rewind”), reż. Sasha Joseph Neulinger. Kinoteka, sala 7, godz. 20:00

Rodzinne kroniki zachowane na kasetach wideo dla wielu z nas są miłą i niewinną pamiątką, pozwalającą wrócić do czasów sielankowej młodości. Za tymi obrazami pozornego szczęścia dla Sashy Neulingera kryją się jednak upiorne wspomnienia.

Filmoterapia z Sensem po seansie: „Ludzie nas skrzywdzili to i ludzie mają nam pomóc”. Temat wykorzystania seksualnego dzieci to jedno, gwałty małżeńskie to drugie, a trzecie to dyskusja o mobbingu w szkołach artystycznych. Będziemy rozmawiać o tym, dlaczego wiele osób jest w stanie opowiedzieć o swojej traumie dopiero po latach, o dysocjacji, czyli odcięciu się od trudnych wydarzeń, o dziedziczeniu traumy.

Więcej o filmie i bilety:

Więcej o wydarzeniu:

Kadr z filmu „Album rodzinny”. (Fot. materiały prasowe) Kadr z filmu „Album rodzinny”. (Fot. materiały prasowe)

Film i spotkanie po filmie: „Erwin Olaf - dziedzictwo fotografa”, reż. Michiel van Erp. Elektronik, duża sala, godz. 20:30

To ważny moment w twórczym życiu wybitnego niderlandzkiego fotografa Erwina Olafa. Z okazji jego 60-tych urodzin mają odbyć się dwie wielkie wystawy prezentujące artystyczną drogę, którą przebył. Równocześnie w jego życiu przychodzi moment kryzysu zdrowotnego. Zderzenie niezwykłych, pełnych energii zdjęć z obrazem aktywnego człowieka, który musi pogodzić się ze swoimi ograniczeniami, nadaje niezwykły wymiar twórczości ikonicznego fotografa oraz aktywisty, który od lat walczy ze swoim partnerem o prawa osób LGBT+. Po filmie Erwin Olaf spotka się z widzami.

Więcej o filmie i bilety:

Kadr z filmu „Erwin Olaf – dziedzictwo fotografa”. (Fot. materiały prasowe) Kadr z filmu „Erwin Olaf – dziedzictwo fotografa”. (Fot. materiały prasowe)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze