1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Ludzie nas skrzywdzili, więc ludzie muszą nam pomóc. Zapraszamy na pokaz filmu „Album rodzinny” i debatę

Kadr z filmu \
Kadr z filmu "Album rodzinny". Zapraszamy na seans oraz debatę "Ludzie nas skrzywdzili, więc ludzie muszą nam pomóc" w ramach 18. Millennium Docs Against Gravity. (Fot. materiały prasowe)
Rodzinne kroniki zachowane na kasetach wideo dla wielu z nas są miłą i niewinną pamiątką, pozwalającą wrócić do czasów sielankowej młodości. Za tymi obrazami pozornego szczęścia dla Sashy Neulingera kryją się jednak upiorne wspomnienia. Po latach odważa się wyruszyć w podróż do przeszłości.

W filmie „Album rodzinny” Sasha Neulinger przegląda materiały nagrane przez ojca kamerą, którą kupił w dniu jego urodzin. Rozmawia z rodzicami o tym, jak to możliwe, że przez lata był wykorzystywany seksualnie we własnym domu, niemal na ich oczach, a oni tego nie zauważali. Ten sam los spotkał jego młodszą siostrę.

Kolejne fakty, które pojawiają się w tej opowieści, mrożą krew w żyłach i zmieniają zupełnie kontekst licznych materiałów archiwalnych. Uśmiechnięte twarze bezdusznych gwałcicieli mieszają się tu z zapisem momentów niezwykłego zagubienia, które zmieniło nie do poznania chłopca, gdy ten miał zaledwie kilka lat. Zaklęty krąg przemocy, przechodzący z pokolenia na pokolenie, niemal doprowadził do śmierci Sashy, który wielokrotnie próbował odebrać sobie życie. Co spowodowało, że znalazł w sobie siłę, żeby w końcu przerwać ten krąg przemocy? Pomogli mu w tym psychiatra oraz prawnicy, którzy także zabierają głos w filmie.

Więcej o filmie:

Na film „Album rodzinny” Sashy Neulingera oraz debatę „Ludzie nas skrzywdzili, więc ludzie muszą nam pomóc” po seansie w ramach 18. Millennium Docs Agaisnt Gravity, zapraszają miesięcznik Sens, Filmoterapia.pl i Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Film i spotkanie odbędą się w środę 8 września w warszawskiej Kinotece (sala 7) o godzinie 20:00.

Temat wykorzystania seksualnego dzieci to jedno, gwałty małżeńskie to drugie, a trzecie to dyskusja o mobbingu w szkołach artystycznych. Podczas debaty porozmawiamy o tym, dlaczego wiele osób jest w stanie opowiedzieć o swojej traumie dopiero po latach, o dysocjacji, czyli odcięciu się od trudnych wydarzeń, o dziedziczeniu traumy. O tym, że nie wierzy się ofiarom, czyli o tzw. victim blamingu czy nawet shamingu. O tym, że wystarczy jeden człowiek, który tuż po traumie nam pomoże, uwierzy, wesprze, by szybciej wrócić do zdrowia.

Gośćmi debaty będą:

  • Jolanta Zmarzlik – absolwentka Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW. Specjalistka ds. ochrony dzieci przed krzywdzeniem w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Wydaje opinie psychologiczno-sądowe i prowadzi szkolenia z zakresu problematyki dziecka krzywdzonego.
  • Robert Milczarek – psycholog, psychoterapeuta, trener umiejętności miękkich, współautor projektu psychoedukacji poprzez sztukę filmową seanspsychologiczny.pl, absolwent Rocznego Kursu Scenariopisarstwa StoryLab.Pro, moderator i ekspert – psycholog.
  • Agnieszka Czapczyńska – zajmuje się psychoterapią indywidualną, psychoterapią grupową, warsztatami rozwojowymi dla kobiet, prowadzeniem superwizji i szkoleniami w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
  • Urszula Nawrot – fotografka, reżyserka, scenarzystka, aktorka. W swoich pracach za pomocą poezji obrazu i symboliki rozprawia się z duchowością, uczuciami, emocjami zniekształconymi pod wpływem traumatycznych przeżyć.
  • Prowadząca: Martyna Harland – psycholożka Uniwersytetu SWPS, absolwentka Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich SWPS, a także Warszawskiej Akademii Filmowej. Pracuje jako dziennikarka kulturalna. Autorka Filmoterapia.pl.

Program całego festiwalu dostępny jest na stronie mdag.pl. Bilety do kupienia online od 19 sierpnia na mdag.pl i w kinach.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze