1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Dzieje się w kulturze. Polecamy wystawy i festiwale, na które warto się wybrać

Kadr z filmu Kingi Dębskiej \
Kadr z filmu Kingi Dębskiej "Zupa nic", który powalczy o Złotego Lwa na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (20-25 września). (Fot. materiały prasowe)
Retrospektywa jednej z najbardziej charyzmatycznych malarek pracujących po drugiej wojnie światowej w Zjednoczonym Królestwie, najważniejszy przegląd polskiego kina, wystawa artystek z nurtu sztuki feministycznej, festiwal filmów dokumentalnych z całego świata. Podpowiadamy, na jakie wydarzenia kulturalne warto wybrać się we wrześniu.

Współpraca: Zofia Fabjanowska

Mroczne bajki

Paula Rego, „The Policeman’s Daughter” [Córka policjanta], 1987. (Fot. materiały prasowe) Paula Rego, „The Policeman’s Daughter” [Córka policjanta], 1987. (Fot. materiały prasowe)

Paula Rego, „The Cadet and His Sister” [Kadet i jego siostra], 1988.(Fot. materiały prasowe) Paula Rego, „The Cadet and His Sister” [Kadet i jego siostra], 1988.(Fot. materiały prasowe)

Wyglądają niewinnie, nawet bajkowo, ale obrazy Pauli Rego niosą mocny przekaz. Tate britain celebruje retrospektywę artystki. Jest jedną z najbardziej charyzmatycznych malarek pracujących po drugiej wojnie światowej w Zjednoczonym Królestwie. Pochodzi z Portugalii, urodzona w 1935 roku, wychowywała się w czasach panowania w jej ojczyźnie de facto faszystowskiej dyktatury Antonia Salazara, hołdującej konserwatywnym wartościom, rasistowskiej i uprzedmiatawiającej kobiety. To doświadczenie uczyniło ją nieprzejednaną krytyczką patriarchatu. Świat Pauli Rego jest na pierwszy rzut oka bajkowy: artystka czerpie inspiracje ze współczesnych sobie brytyjskich malarzy, takich jak: Francis Bacon, Lucien Freud czy David Hockney, ale też z komiksów czy ilustracji książek dla dzieci. „Bajki” Rego są mroczne, polityczne, pełne seksualnego napięcia, nierzadko również przemocy. Porównywano je czasem do twórczości Balthusa i Brunona Schulza, podobnie jak oni malarka szuka egzystencjalnej prawdy w erotyce, podświadomości, a nawet perwersji. Kobiety z jej obrazów mogą się wydawać spokojne i spolegliwe, ale jest w nich niezaprzeczalna siła, nie do zlekceważenia, jeśli tylko uważnie się przyjrzymy.

Wystawa „Paula Rego” w londyńskiej galerii Tate Britain potrwa do 24 października.

Do zobaczenia w Gdyni

Kadr z filmu Kingi Dębskiej \ Kadr z filmu Kingi Dębskiej "Zupa nic", który powalczy o Złotego Lwa na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (20-25 września). (Fot. materiały prasowe)

W zeszłym roku odbył się w grudniu i tylko w sieci, teraz Festiwal Polskich Filmów Fabularnych wraca na utarte tory. A więc tradycyjnie: Gdynia, wrzesień i najważniejszy przegląd polskiego kina. Wiadomo już, że o Złote Lwy powalczy 16 tytułów, w tym: opowieść o Kalinie Jędrusik „Bo we mnie jest seks”, najnowszy film Kingi Dębskiej, czyli nostalgiczna „Zupa nic”, wstrząsający „Żeby nie było śladów” o Grzegorzu Przemyku czy retrokomedia „Najmro” o najsłynniejszym złodzieju PRL.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni potrwa od 20 do 25 września.

Sztuka feminizmu

„Doktorantki” Agaty Kus. (Fot. materiały prasowe) „Doktorantki” Agaty Kus. (Fot. materiały prasowe)

„Olimpia” Katarzyny Kozyry, fotografia, która w latach 90. zatrzęsła światem sztuki. Scena jak ze słynnego obrazu Maneta, tyle że naga artystka w roli modelki pozuje na nim wymęczona chorobą i chemią. „Nawiedzenie” Agaty Bogackiej z cyklu „Ja krwawię”. Intrygujące „Doktorantki” Agaty Kus. Te i wiele innych prac artystek, których twórczość mieści się w nurcie sztuki feministycznej, będzie można obejrzeć na tej wystawie. W ostatnim dniu trwania przekształci się ona w aukcję wystawionych dzieł.

Wystawa „Feminizm. Sztuka Kobiet” w galerii Desa Unicum w Warszawie potrwa od 3 do 16 września.

Świat udokumentowany

To była niełatwa decyzja. Kiedy liczba zachorowań rosła, organizatorzy zmuszeni byli do przesunięcia wydarzenia z maja na jesień. Gigantyczne przedsięwzięcie, organizowane w siedmiu miastach w Polsce i pokazujące dokumenty z całego świata, szykuje się do najdłuższej edycji w swojej historii. Części kinowa i online potrwają w sumie miesiąc. Trzymamy kciuki, żeby mimo przygód Docs Against Gravity przegonił własny frekwencyjny rekord, który ostatnio przyniósł mu laur pierwszeństwa, jeśli chodzi o zasięg wśród festiwali w naszym kraju.

Festiwal Millennium Docs Against Gravity potrwa od 3 września do 3 października.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze