1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Film „Jestem Greta” już niedługo w kinach w całej Polsce

Film „Jestem Greta” już niedługo w kinach w całej Polsce

Film "Jestem Greta" trafi do kin 17 września. (Fot. materiały prasowe)
Film „Jestem Greta”, który miał swoją premierę na festiwalu Millennium Docs Against Gravity, już niedługo będziemy mogli oglądać w kinach całym kraju. To opowieść o Grecie Thunberg, najsłynniejszej aktywistce świata, która przez miliony jest kochana, ale też miliony ludzi jej nienawidzą.

„Jestem Greta” okazał się jednym z największych hitów tegorocznego festiwalu Millennium Docs Against Gravity i poruszył serca ludzi na całym świecie. Tę opowieść o dorastającej dziewczynie żyjącej z Zespołem Aspergera, która postanowiła zmienić świat, będzie można już od 17 września obejrzeć w kinach w całej Polsce.

W sierpniu 2018 roku 15-letnia Greta Thunberg rozpoczyna pod szwedzkim parlamentem klimatyczny strajk szkolny. Stawia tym samym pytanie dorosłym: jeśli nikogo nie obchodzi jej przyszłość na Ziemi, to dlaczego ona miałaby przejmować się swoją przyszłością w szkole? W ciągu kilku miesięcy jej akcja nabiera rozpędu i przekształca się w globalny ruch społeczny. Spokojna szwedzka uczennica ze spektrum autyzmu zmienia się w światowej sławy aktywistkę. Film pokazuje historię Grety Thunberg od pierwszego dnia jej strajku szkolnego aż do dramatycznej morskiej przeprawy do Nowego Jorku na szczyt ONZ w sprawie klimatu. Po drodze Greta pojawia się także w Katowicach, żeby zabrać głos podczas szczytu klimatycznego.

Reżyser, zafascynowany jej szczerością i charyzmą, od początku towarzyszył jej z kamerą, próbując uchwycić moment narodzin pokoleniowej przywódczyni. Obserwujemy, jak najpierw nieśmiała i niezauważana nastolatka, z czasem skupia na sobie coraz więcej uwagi i jak zmusza polityków do zmiany myślenia o zmianach klimatycznych i inspiruje innych aktywistów do podejmowania podobnych działań na całym świecie w ramach ruchu #FridaysForFuture. W miarę, jak jej działania nabierają rozgłosu, pojawiają się również groźby i ataki ze strony tych, którzy zaprzeczają kryzysowi klimatycznemu. Gretę krytykują m.in. Władimir Putin, Donald Trump, czy Jair Bolsonaro, który nazywa ją „bachorem”. Film kończy się na szczycie klimatycznym w 2019 roku, podczas którego zgromadził się tłum ludzi popierających Gretę i jej walkę o ochronę klimatu. Gdy dziennikarz zapytał ją o powód tych zgromadzeń, odpowiedziała: „Ci ludzie są tu dla siebie i dla wszystkich”.

Z pełną listą kin, w których pojawi się „Jestem Greta”, można zapoznać się na oficjalnej stronie festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze