1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Katarzyna Bonda – w świecie kryminałów nie brakuje kobiet

Katarzyna Bonda – w świecie kryminałów nie brakuje kobiet

Fot. materiał partnera
Polski świat kryminałów jest zdominowany przez mężczyzn. Wśród najlepszych autorów tego gatunku wymienia się z reguły Remigiusza Mroza, Zygmunta Miłoszewskiego, Arkadiusza Krajewskiego, Mariusza Czubaja i kilku innych. Warto jednak wspomnieć także o kobietach, które notują w tej dziedzinie niemałe sukcesy. Jedną z nich jest Katarzyna Bonda.

Kim jest Katarzyna Bonda?

Katarzyna Bonda urodziła się w 1977 roku w Białymstoku. To polska dziennikarka i scenarzystka o białoruskich korzeniach. Jej droga na szczyt wiodła od niewielkiej miejscowości – Hajnówka. Potem Katarzyna Bonda trafiła na studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Jednocześnie ukończyła scenopisarstwo na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Karierę zawodową rozpoczynała natomiast jako dziennikarska w redakcjach „Super Expressu”, „Newsweeka”, „Wprost” i kilku innych gazet. Katarzyna Bonda jest przy tym przykładem tego, że negatywne i traumatyczne zdarzenia można obrócić w coś pozytywnego. Spowodowanie przez nią śmiertelnego wypadku samochodowego stało się bowiem znaczącym przełomem w jej życiu. Rzuciła karierę dziennikarską i zajęła się pisaniem książek.

O czym pisze Katarzyna Bonda?

Katarzyna Bonda zdecydowała się na gatunek literatury w Polsce zdominowany przez mężczyzn. Postanowiła bowiem pisać powieści kryminalne. Okazało się to jednak świetną decyzją. Jej debiutancka powieść została bowiem wyróżniona nagrodą wydawnictwa Media Express - Debiut Roku. Poza tym uzyskała nominację do Narody Wielkiego Kalibru – najbardziej prestiżowego wyróżnienia w tej dziedzinie literatury. Potem jej kariera potoczyła się w zawrotnym tempie. Kolejne powieści Katarzyny Bondy zyskiwały miano polskich bestsellerów. To co wyróżniło książki tej autorki to natomiast zupełnie nowy typ detektywa. Głównym bohaterem jej najbardziej znanych powieści jest bowiem Hubert Meyer – psycholog policyjny.

Po jakie książki Katarzyny Bondy warto sięgnąć?

Dzisiaj Katarzyna Bonda ma na swoim koncie kilkanaście powieści. Jej debiutancka powieść „Sprawa Niny Frank” należy do wspomnianego cyklu z psychologiem policyjnym Hubertem Meyerem. Ta seria obejmuje dzisiaj sześć powieści, z czego ostatnie „Klatka dla niewinnych” i „Nikt nie musi wiedzieć” zostały wydane w 2021 roku. Równie popularny wśród czytelników jest cykl „Cztery żywioły Saszy Załuskiej”. Ma cztery części: „Pochłaniacz”, „Okularnik”, „Lampiony” oraz „Czerwony Pająk”. „Okularnik” zdobył przy tym tytuł Bestsellera Empiku 2015 w kategorii literatura polska. Pod koniec 2020 roku na antenie telewizji TVN pojawił się natomiast serial inspirowany powieścią „Lampiony”. Katarzyna Bonda jest również w trakcie tworzenia nowej trylogii kryminalnej „Wiara, Nadzieja, Miłość”.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze