1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Christo w Paryżu – pośmiertne dzieło artysty

Christo w Paryżu – pośmiertne dzieło artysty

Wizję opakowania Łuku Triumfalnego Christo snuł już przed sześćdziesięciu laty. Projekt doczekał się realizacji rok po jego śmierci. (Fot. BEW)
Pośmiertne dzieło słynnego amerykańskiego artysty Christo można podziwiać w Paryżu. Opakowany folią Łuk Triumfalny miał być, w zamierzeniu Christo, symbolem powrotu do normalności po pandemii koronawirusa.

Ostatni projekt, słynnego amerykańskiego artysty, Christo ukazał się światu ponad rok po jego śmierci - artysta zmarł w Nowym Jorku w maju 2020 roku. Łuk Triumfalny, jeden z najbardziej rozpoznawalnych pomników w Paryżu, owinięto 25 tys. m.kw srebrzystej tkaniny z polipropylenu. Pracowało przy tym 95 osób. Oficjalne odsłonięcie odbyło się 18 września. Instalację, której koszt szacuje się na 14 milionów euro, można oglądać do 3 października.

Christo snuł plany opakowania Łuku Triumfalnego w Paryżu po raz pierwszy przed sześćdziesięciu laty. Projekt zrealizował pośmiertnie jego siostrzeniec, Vladimir Yavachev, a sfinansował dom aucyjny Sotheby’s y. Yavachev zamierza zrealizować jeszcze inne marzenie Christo - stworzenie Mastaby, największej rzeźby na świecie, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w pobliżu Abu Dhabi.

Christo wraz z żoną Jeanne-Claude Denat de Guillebon tworzyli na pograniczu instalacji, performensu i land-artu. Zasłynęli opakowując folią budynki i inne formy architektoniczne - najsłynniejsze projekty to opakowanie niemieckiego Reichstagu w Berlinie w 1995 roku i paryskiego Pont Neuf w 1985 roku.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze