1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Przed nami Ciało/Umysł – Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu

Przed nami Ciało/Umysł – Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu

(Fot. materiały prasowe partnera)
(Fot. materiały prasowe partnera)
Jubileuszowa 20. edycja festiwalu to czas na świętowanie i podsumowanie. To nie tylko sięganie do wspomnień i doświadczeń zgromadzonych w „archiwum ciała”, lecz także poszukiwanie formuły na przyszłość, którą warto powitać pełnym witalności i nadziei hasłem tegorocznej edycji: „Niech żyję!”.

Co zostaje w nas z przeszłości, z czego chcemy czerpać w przyszłości? Co nas karmi, ładuje energią, stwarza na nowo, pozwala łączyć się z innymi? Gdzie są nasze źródła i dokąd prowadzą ścieżki, które kiedyś wybraliśmy? Jak z okruchów pamięci i pokładów doświadczeń stworzyć nową, funkcjonalną strukturę dopasowaną do tego, kim jesteśmy dzisiaj? Jak budować dobre wspólnoty? Te pytania zadali sobie autorzy i autorki premierowych spektakli jubileuszowego wydania C/U.

Ciało-archiwum, ciało-maszyna, ciało-roślina

Wśród twórców znalazła się założycielka festiwalu, choreografka i tancerka Edyta Kozak, która po 25 latach od premiery pracy „Na czterech” dla pionierskiego Teatru Tańca NEI odwołuje się do pamięci ciała tańczącego. Wraca do dawnej choreografii z nowymi wykonawcami, po to, by spotkać siebie i współperformerów sprzed lat. A także – zbudować na nowo wspólnotę i przejrzeć się w przeżyciach czwórki młodych tancerzy zaproszonych do spektaklu „Na 4 – Terra Incognita”.

(Fot. materiały prasowe partnera) (Fot. materiały prasowe partnera)

Równolatek choreografki, Jacek Przybyłowicz, który rozwijał taneczną karierę m.in. w słynnym Kibbutz Company, by stać się cenionym choreografem, sięga po ciała dojrzałych tancerzy – Ryszarda Kalinowskiego i Grzegorza Pańtaka. W „Humani Corporis Fabrica – słuchowisku choreograficznym” tworzy swoisty „teatr anatomiczny” z towarzyszeniem narracji w wykonaniu Andrzeja Chyry. Przybyłowicz pochyla się z czułością nad maszynerią ciała i jego przemijalnością w świecie stawiającym na wieczną młodość.

(Fot. materiały prasowe partnera) (Fot. materiały prasowe partnera)

Magda Jędra – współzałożycielka grupy Good Girl Killer – w pracy „Złe ziele” eksploruje strefy kontaktu między ciałem a otoczeniem, przygląda się relacjom ludzi i roślin, bada… chwasty, od których możemy się uczyć. Wszechobecne, choć niechciane, pleniące się na miejskich nieużytkach, znajdują się zaskakująco blisko społecznych technik adaptacyjnych, strategii przetrwania i oporu.

(Fot. materiały prasowe partnera) (Fot. materiały prasowe partnera)

Przeszłość dla przyszłości

Tegoroczne premiery festiwalu uzupełni pokaz spektaklu „Manhattan” Danieli Komędery-Miśkiewicz i Dominiki Wiak, stawiający pytanie: czy wojnę da się zakończyć w inny sposób niż eskalacją agresji? Pojawią się też wydarzenia specjalne, w szczególny sposób podkreślające jubileusz Festiwalu Ciało/Umysł. Będziemy bawić się na całodniowej „Impressce”, na którą kilkunastu artystów przygotowuje prace od performansów po wystawę fotografii. Festiwal zamknie nietypowy teleturniej (z przymrużeniem oka) „Wielka Gra – o c/u tu chodzi?”. Widzowie, zmierzą się w nim z zadaniami nawiązującymi do prac i zjawisk prezentowanych na C/U przez 20 kolejnych edycji. Do tego filmy, panel dyskusyjny, spotkania z artystami i działająca już od sierpnia e-Scena, a na niej materiały przybliżające twórców tegorocznych premier oraz problematykę.

Czas, by zredefiniować archiwum pamięci i ruszyć dalej z jubileuszowym hasłem: NIECH ŻYJĘ!

Festiwal od 1 października w Warszawie w STUDIO teatrgaleria, U-jazdowskim i Komunie Warszawa.
w cenie 50-15 zł.

Program dostępny .

Więcej o 20. edycji Festiwalu opowiadają jego dyrektor artystyczna, Edyta Kozak, oraz artyści i współtwórcy wydarzeń:

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze