1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Remigiusz Mróz „Chyłka” – kolejność czytania książek.

Jaka jest poprawna kolejność czytania książek Remigiusza Mroza z serii „Joanna Chyłka”? Podpowiadamy! (Fot. materiały prasowe)
Jaka jest poprawna kolejność czytania książek Remigiusza Mroza z serii „Joanna Chyłka”? Podpowiadamy! (Fot. materiały prasowe)
Remigiusza Mroza chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jego seria o Chyłce, czyli brawurowej prawniczce rozwiązującej nawet najbardziej zawiłe sprawy, to literacki majstersztyk, od którego nie sposób się oderwać. Tym, którzy czytanie tej serii mają jeszcze przed sobą, szczerze zazdrościmy i podpowiadamy, jak powinno się czytać serię Remigiusza Mroza „Chyłka” po kolei.

Według badań czytelnictwa Biblioteki Narodowej w latach 2019–2020 był najpopularniejszym autorem w Polsce, a w latach 2017 i 2018 znajdował się w pierwszej trójce rankingu. Remigiusz Mróz nie dość, że jest jednym z najpoczytniejszych współcześnie pisarzy w Polsce, to można go również zaliczyć do tych najbardziej płodnych. Pierwszą książkę wydał bowiem w 2015 roku, teraz – w wieku 34 lat – ma ich swoim koncie ponad 40. Pisze w wielu gatunkach literackich: od powieści historycznych, poprzez kryminał i thriller prawniczy, aż po science fiction. Cztery lata temu ujawnił, że tworzy również pod pseudonimem Ove Løgmansbø, pod którym napisał kolejne trzy powieści. – Siadam i piszę. Nie szukam zastępczych zajęć, kiedy mi nie idzie, tylko czekam, aż… zacznie iść. Nie wypatruję nadejścia mitycznej muzy, po prostu pozwalam opowieści rozwijać się w takim tempie, w jakim sama chce to robić – mówił w 2018 roku w wywiadzie dla „Zwierciadła”.

Od czego zacząć czytanie książek Remigiusza Mroza? Warto przede wszystkim wiedzieć, że część z nich zamknięta jest w cyklach. Tak więc na serię z komisarzem Forstem składają się tytuły (zgodnie z poprawną kolejnością czytania): „Ekspozycja”, „Przewieszenie”, „Trawers”, „Deniwelacja”, „Zerwa”, „Halny”. Trylogia „Parabellum” to: „Prędkość ucieczki”, „Horyzont zdarzeń” i „Głębia osobliwości”. Cykl „W kręgach władzy”: „Wotum nieufności”, „Większość bezwzględna” i „Władza absolutna”. Seria z Damianem Wernerem: „Nieodnaleziona” i „Nieodgadniona”. Seria z Sewerynem Zaorskim: „Listy zza grobu”, „Głosy z zaświatów”, „Szepty spoza nicości”. Seria z Gerardem Edlingiem: „Behawiorysta”, „Iluzjonista”, „Ekstremista”. Trylogia z Wysp Owczych (publikowana pod pseudonimem Ove Løgmansbø): „Enklawa”, „Połów” i „Prom”.

Bezapelacyjnie najsłynniejszą serią książek autorstwa Remigiusza Mroza jest „Joanna Chyłka”. Tytułowa bohaterka to charakterna prawniczka z Warszawy, która pracuje dla bezwzględnej korporacji. Jej znakami rozpoznawczymi są cięty język i zupełnie niekonwencjonalne sposoby rozwiązywania prawniczych batalii. Chyłka nie przebiera w środkach – zrobi wszystko, by odnieść zwycięstwo. A sprawy, które prowadzi – wraz z każdą książką z serii – są coraz bardziej zawikłane. Pomaga jej młody, zafascynowany przełożoną, aplikant Kordian Oryński, zwany przez nią Zordonem.

Poniżej dowiesz się, jak czytać książki z serii Remigiusza Mroza „Joanna Chyłka”. Kolejność sięgania kolejne tomy będzie mieć tu duże znaczenie.

Remigiusz Mróz „Chyłka” – kolejność czytania

  1. „Kasacja”
  2. „Zaginięcie”
  3. „Rewizja”
  4. „Immunitet”
  5. „Inwigilacja”
  6. „Oskarżenie”
  7. „Testament”
  8. „Kontratyp”
  9. „Umorzenie”
  10. „Wyrok”
  11. „Ekstradycja”
  12. „Precedens”
  13. „Afekt”
  14. „Egzekucja”

Na kanwie serii z Joanną Chyłką powstał serial wyprodukowany przez telewizję TVN, w reżyserii Łukasza Palkowskiego, który wciąż bije rekordy popularności. W rolę tytułowej Chyłki wciela się w nim Magdalena Cielecka. Serial liczy pięć sezonów. Wiadomo również, że zostały wykupione prawa do ekranizacji innych serii autora – z komisarzem Forstem i cyklu „W kręgach władzy”.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze