1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Warsaw Gallery Weekend – warszawskie święto sztuki współczesnej

Warsaw Gallery Weekend – warszawskie święto sztuki współczesnej

Na zdjęciu: Tomasz Kulka – „Mortis exultant lusibus (detal)” (2021)
11. edycja Warsaw Gallery Weekend – największego cyklicznego przeglądu nowej sztuki w Polsce – odbędzie się w dniach 30.09-3.10.2021. Weźmie w nim udział 31 galerii, które zaprezentują 33 premierowe wystawy. WGW od lat prezentuje to, co w sztuce współczesnej najciekawsze i najbardziej aktualne. Znany jest już pełny program wydarzenia.

Warsaw Gallery Weekend jest największym w Polsce i jednym z czołowych w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzeniem poświęconym sztuce współczesnej. Podczas jednego weekendu (30.09–3.10) swoje premierowe wystawy zaprezentują najlepsze warszawskie galerie, a także galerie z innych miast wybrane w drodze otwartego naboru.

W roku 2021 są to: Asymetria, Biuro Wystaw, BWA Warszawa, Dawid Radziszewski, ESTA, Fundacja Galerii Foksal, Fundacja Profile, Gunia Nowik, HOS Gallery, Instytut Fotografii Fort, Jednostka, Le Guern, LETO, lokal_30, m², Monopol, Galeria m², Monopol, Naga, Olszewski Gallery, Piktogram, Pola Magnetyczne, Polana Institute, Propaganda, Raster, Rodríguez Gallery, Serce Człowieka, Śmierć Człowieka, Stereo, Szara, Szydłowski, Wizytująca, Wschód.

Fotografia Rafała Milacha z cyklu „Strajk” (2020)

Jadwiga Sawicka – „Wojowniczka tradycji” (2021)

Monopol – „Pochodzę z kraju, którego już nie ma” (Gabriele Stötzer)

Jan Jurczak – fotografia z działań ze społecznością z Ośrodka dla Cudzoziemców w Dębaku

Andrzej Paruzel – „Nagłe sfrunięcie pelerynki” (1974)

Marcin Maciejowski – „Worek talarów” (2021)

Tomasz Kulka – „Mortis exultant lusibus (detal)” (2021)

Włodzimierz Zakrzewski – „Warwick” (1996)

Weekend pełen sztuki

Na otwarcie jesiennego sezonu kulturalnego galerie sztuki współczesnej zapraszają na weekend wspólnych wernisaży. Wydarzenie potrwa cztery dni – od czwartku do niedzieli. WGW ze względu na swoją specyfikę – rozproszonego w mieście wydarzenia opartego na działalności galerii – jest różnorodne, ciekawe i przekrojowe. Co roku pojawiają się wystawy zarówno uznanych artystów i artystek, jak i osób dopiero wchodzących na scenę artystyczną. Wystawy prezentują twórczość malarską, rzeźbiarską, instalacje przestrzenne oraz fotografie. Ekspozycjom towarzyszą wydarzenia: premiery książek, spotkania z artystami i oprowadzania. To unikalna szansa na bezpośredni kontakt ze sztuką.

W tym roku podczas 11. edycji WGW premierę będzie miała publikacja podsumowująca dekadę warszawskiej sceny galeryjnej i efekt, jaki Warsaw Gallery Weekend wywołał na krajowym rynku sztuki współczesnej. Premiera połączona będzie z panelem dyskusyjnym.

Warsaw Gallery Weekend z roku na rok przyciąga coraz więcej odbiorców: entuzjastów sztuki, bywalców kulturalnych imprez, kolekcjonerów, artystów i kuratorów. WGW jest okazją do wybrania się na kulturalne spacery po mieście i odkrywanie artystycznej sceny stolicy poprzez prężnie działające galerie sztuki, często poukrywane w intrygujących przestrzeniach miasta. WGW jest okazją do spotkania ze sztuką i zobaczenia Warszawy z zupełnie innej perspektywy.

Pełny program wydarzenia: tutaj

Warsaw Gallery Weekend 2021 odbędzie się w dniach 30.09-3.10.2021 (galerie czynne w godzinach 11:00-19:00). Więcej na Facebooku, Instagramie oraz stronie warsawgalleryweekend.pl.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze