1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Psychiczny coming out – jak go przeprowadzić, aby nie wyjść na wariata? Zapraszamy na debatę MDAG

Kadr z filmu „Wyprawa na trzeci biegun – dwubiegunowy musical ze słoniami” prezentowanego na Millenium Docs Agaianst Gravity (Fot. materiały prasowe)
Kadr z filmu „Wyprawa na trzeci biegun – dwubiegunowy musical ze słoniami” prezentowanego na Millenium Docs Agaianst Gravity (Fot. materiały prasowe)
Większość osób chorujących psychicznie obawia się otwarcie wyznać prawdziwy powód zwolnienia z pracy czy złego samopoczucia. Czy warto się ujawniać? Będziemy o tym dyskutować w ostatnim dniu Millenium Docs Against Gravity w ramach debaty online.
Tegoroczna edycja Millenium Docs Against Gravity dobiega końca. W ostatni dzień MDAG, w niedzielę 3 października o godz. 19, zapraszamy na debatę online na temat postrzegania chorób psychicznych przez opinię publiczną: Psychiczny coming out – jak go przeprowadzić, aby nie wyjść na wariata? W debacie będzie można wziąć udział na FP MDAG oraz na FP SENS psychologia dla ciebie.
Z niektórymi chorobami psychicznymi, takimi jak depresja, opinia publiczna zdążyła się już co nieco oswoić i osoby na nią chorujące są traktowane z większym zrozumieniem. Jest to wynik wieloletnich kampanii społecznych oraz obecności depresji w masowych mediach. Jednak zaburzeń psychicznych jest wiele więcej i nie wszystkie spotykają się z powszechną akceptacją.
Swoim „ujawnieniem się” osoby wysokofunkcjonujące ze schorzeniami psychicznymi z jednej strony mogą przyczynić się do większej świadomości społecznej, ale z drugiej – mogą narazić się na ostracyzm lub odrzucenie przez niektóre osoby. Takie „wyjście z szafy” jest aktem wielkiej odwagi – jak do niego przystąpić, aby móc dalej funkcjonować bez zaburzeń czy dodatkowej traumy?
Debatę poprowadzi Dominika Baranowska (MDAG), a wezmą w niej udział Cleo Ćwiek – topmodelka i prezeska Fundacji Można Zwariować oraz Anna Cyklińska – psycholożka w trakcie Szkoły Psychoterapii w nurcie poznawczo-behawioralnym.

Dwubiegunowy musical ze słoniami

Przyczynkiem do dyskusji jest wyjątkowy film, który można było obejrzeć w ramach tegorocznej edycji Millenium Docs Against Gravity – „Wyprawa na trzeci biegun – dwubiegunowy musical ze słoniami”. Film opowiada historię Anny Tary Edwards, Islandki wychowanej w Nepalu, która organizuje koncert muzyka Högniego Egilssona. Nepalczycy, podobnie jak Islandczycy oraz wiele innych nacji, są uprzedzeni wobec chorób psychicznych. Wstyd, jaki się z tym wiąże, doprowadził już do wielu śmierci. Osoby chore unikają szukania pomocy, izolując się ze strachu przed wykluczeniem. Celem jest podniesienie w Nepalu świadomości na temat problemów ze zdrowiem psychicznym. Anna dorastała w tym kraju, a na losach jej rodziny piętno odcisnęły choroba afektywna dwubiegunowa jej matki, a później jej własne problemy ze zdrowiem psychicznym.

Film dokumentuje tę niezwykłą trasę koncertową, ale także zmagania Högniego i Anny z chorobą psychiczną. Z wyjątkową muzyką w tle podróżujemy po dżunglach, górskich drogach, klasztorach, wsiach i miastach Nepalu, gdzie oboje otwarcie rozmawiają o psychicznych dolegliwościach. Żal i wstyd są częścią tego doświadczenia, ale rodzą też nadzieję i optymizm na zmianę podejścia Nepalczyków do kwestii problemów psychicznych.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze