1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Znamy laureata Nagrody Literackiej Nike 2021

Znamy laureata Nagrody Literackiej Nike 2021

Laureatem Nagrody Literackiej Nike 2021 został Zbigniew Rokita za reportaż "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku". (Fot. Mateusz Włodarczyk/Forum)
Zbigniew Rokita został laureatem Nagrody Literackiej Nike 2021 za książkę "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku". Reporter zdobył również nagrodę Nike czytelników i czytelniczek.

Podczas 25. gali Nagrody Literackiej Nike, która odbyła się tradycyjnie w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, poznaliśmy laureata tegorocznej nagrody. Został nim reporter i dziennikarz Zbigniew Rokita za „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. Książka jest biograficzną opowieścią o śląskości, którą autor przez większość życia z siebie wypierał, by wreszcie postanowić ją zrozumieć. – Marzy mi się, żeby głos Ślązaków, Ślązaczek, ale też wszystkich rozmaitych mniejszości, był bardziej słyszalny – mówił, odbierając nagrodę. Rokita dostał również najwięcej głosów czytelników i czytelniczek.

– Wybór finalistek i wskazanie dziś zwycięskiej opowieści odbywały się w czasie wyczerpania pandemią, zdewastowania polityczną przemocą, umierania wypychanych z terytorium Polski uchodźców. Na mój sposób czytania te wydarzenia mają wpływ – mówiła przewodnicząca jury Inga Iwasiów. – Książki mogą ocalać nas i świat, tak jak to leży w ich naturze, przez najlepsze z możliwych uchwycenie istoty życia. [...] Po lekturze wiem więcej nie tylko o Śląsku, lecz także o świecie, o polityce, ludziach i przypadkach. O pochodzeniu, które z reguły jest zmącone i drwi z potrzeby podziałów, stawiania granic. Mocniej też wierzę w sens zapisywania zdarzeń, a więc w literaturę – dodała.

Podczas jubileuszowej gali wręczono również Nagrodę Nike Czytelników za najlepszą książkę spośród nagrodzonych we wszystkich 25. edycjach konkursu. Zdobył ją Mariusz Szczygieł, laureat z 2019 roku, za reportaż „Nie ma”.

Poza Zbigniewem Rokitą pośród 7. finalistów konkursu znaleźli się: Kasper Bajon za reportaż „Fuerte”, Aleksandra Lipczak za „Lajla znaczy noc”, Grzegorz Piątek za „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944–1949”, Krzysztof Fedorowicz za „Zaświaty”, Monika Śliwińska za „Panny z «Wesela». Siostry Mikołajczykówny i ich świat” oraz Jacek Podsiadło za „Podwójne wahadło”.

Wyboru dokonało jury, w skład którego w tym roku weszli: Teresa Bogucka, Przemysław Czapliński, Maryla Hopfinger, Inga Iwasiów, Dariusz Kosiński, Iwona Kurz, Tadeusz Nyczek, Magdalena Piekara i Szymon Rudnicki.

Nagroda Literacka Nike to nagroda za książkę roku. Przyznawana jest corocznie od 1997 roku za najlepszą książkę roku poprzedniego, a jej pierwszym laureatem był Wiesław Myśliwski. Celem nagrody jest promocja literatury polskiej ze szczególnym zwróceniem uwagi na powieść, choć w konkursie startować mogą wszystkie gatunki literackie (w tym autobiografie, eseje, pamiętniki) i humanistyka o wybitnych wartościach literackich. Wśród laureatów poprzednich edycji byli między innymi: Czesław Miłosz, Tadeusz Różewicz, Jerzy Pilch, Dorota Masłowska, Olga Tokarczuk i Mariusz Szczygieł. Natomiast w zeszłym roku, wyborem jury, laureatem nagrody został Radek Rak za książkę „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”, a Nagrodę Nike Czytelników dostała Joanna Gierak-Onoszko za reportaż „27 śmierci Toby'ego Obeda”.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze