1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Portal BBC Cultutre opublikował listę 100 najlepszych seriali XXI wieku

Na czwartym miejscu listy najlepszych seriali według BBC Culture znalazł się przebój platformy Amazon Prime Video zatytułowany „Fleabag”. Na zdjęciu: scenarzystka serialu i odtwórczyni głównej roli, Phoebe Waller-Bridge. (Fot. materiały partnera)
Portal BBC Culture opublikował właśnie listę 100 najlepszych seriali XXI wieku. Zestawienie przygotowali krytycy, naukowcy i przedstawiciele branży z 43 krajów. Zdradzamy, jakie produkcje znalazły się w TOP 10.

10. „Sukcesja”

„Sukcesja” to serial o władzy, polityce, pieniądzach i walce o wpływy. Produkcja przedstawia historię amerykańskiej rodziny kontrolującej jedną z największych korporacji mediowych na świecie. Akcja rozgrywa się w Nowym Jorku i przybliża widzom rozterki, z którymi mierzą się członkowie rodziny w chwilach, kiedy waży się ich przyszłość.

9. „Biuro” (wersja brytyjska)

Sposób, w jaki David Brent zarządza firmą, sprawia, że jego pracownicy skręcają się z zażenowania, a wszystko to możemy obejrzeć w serialu mockumentalnym „Biuro”. Seria składająca się z dwóch krótkich sezonów stała się fenomenem, zbierając doskonałe recenzje i prestiżowe nagrody telewizyjne. Komedia szturmem podbiła Anglię, bez pardonu kpiąc z menadżerów średniego szczebla.

8. „Zawód: Amerykanin”

„Zawód: Amerykanin” to historia dwójki szpiegów KGB. Żyjący na przedmieściach Waszyngtonu w czasach prezydentury Ronalda Reagana Philip i Elizabeth Jennings zajmują się przechwytywaniem informacji dla Związku Radzieckiego. Gdy ich związek staje się coraz bardziej namiętny i szczery, w ich życie coraz mocniej ingeruje siatka szpiegów, pod której kontrolą się znajdują.

7. „Pozostawieni”

Serial „Pozostawieni” powstał na motywach bestsellerowej książki Toma Perrotty pt. „The Leftovers”. Kiedy nagle znika 2 proc. ludności, ci, którzy pozostali, starają się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Akcja serialu rozpoczyna się trzy lata później, kiedy ludzie nadal odczuwają skutki niewytłumaczalnego zniknięcia. Trudno im odciąć się od tego, co się wydarzyło.

6. „Mogę cię zniszczyć”

Arabella Essiuedu jest beztroską, zabieganą i stroniącą od zobowiązań młodą kobietą, która ma na koncie kilka tekstów cieszących się dużą popularnością w sieci. Po tym, jak pewnego wieczoru staje się ofiarą napaści seksualnej w klubie nocnym, jej świat zmienia się bezpowrotnie. Arabella zmuszona jest przewartościować całe swoje życie, karierę i relacje.

5. „Gra o tron”

Serial „Gra o tron” to przygotowana z rozmachem produkcja HBO oparta na bestsellerowej sadze fantasy pt. „Pieśń Lodu i Ognia” autorstwa George'a R.R. Martina. Kilka rodzin szlacheckich walczy o panowanie nad ziemiami krainy Westeros. Polityczne i seksualne intrygi są na porządku dziennym.

4. „Fleabag”

„Fleabag” to feeria wyznań młodej kobiety; na przemian śmiesznych i rozdzierających serce. Główna bohaterka przywdziewa maskę oschłej, seksualnie wyzwolonej, a nawet wyuzdanej dziewczyny, która „wszystko już widziała”. Zmienia partnerów jak rękawiczki, niczym się nie przejmując. Jaka jest naprawdę? Samotna, pogrążona w żalu, próbująca zrozumieć otaczający ją świat.

3. „Breaking Bad”

Walter White uczy licealistów chemii i pracuje w myjni samochodowej, aby utrzymać swoją rodzinę. Zdając sobie sprawę, że nie posiada nic poza najbliższymi, mężczyzna staje się człowiekiem czynu i wkracza do narkotykowego świata. Zaczyna prowadzić kryminalne życie, aby ochronić tych, których kocha.

2. „Mad Men”

Akcja rozgrywa się w Nowym Jorku lat 60-tych, w fikcyjnej agencji reklamowej Sterling Cooper. Donald Draper jest zdolnym i cynicznym dyrektorem kreatywnym. W kolejnych odcinkach widzimy, jak wraz ze współpracownikami wciela w życie swoje pomysły marketingowe – od reklam papierosów po kampanię wyborczą.

1. „Prawo ulicy”

Serial „Prawo ulicy” to historia dwóch zbiegłych z więzienia przestępców, pełna zrealizowanych z rozmachem scen pościgów samochodowych. W pogoń za zbiegłymi wyrusza na czele jednostki policyjnej nieugięty i uparty detektyw.

Źródło: BBC Culture

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze