Książki Stephena Kinga niemal od razu po premierze trafiają na listy bestsellerów. I choć autor ciągle jest nazywany królem horroru, w ostatnich latach coraz częściej odchodzi od tego gatunku. Nie zmienia się jedno – każda jego opowieść to popis niebywałych literackich umiejętności. Polecamy 5 książek Stephena Kinga z ostatnich lat.
Stephen King urodził się w Portland w stanie Maine w 1947 r., jako drugi syn Donalda i Nellie Ruth Pillsbury Kingów. Swoje pierwsze profesjonalne opowiadanie sprzedał w 1967 roku do „Startling Mystery Stories”. Jesienią 1971 roku zaczął uczyć angielskiego w publicznej szkole średniej Hampden Academy. Nieustannie pisał, najczęściej wieczorami i w weekendy – tworzył krótkie opowiadania i pracował nad powieściami. Wiosną 1973 roku wydawnictwo Doubleday & Co. przyjęło do druku powieść „Carrie”, co pozwoliło mu porzucić pracę nauczyciela i zająć się pisaniem na pełen etat. Od tego czasu książki Stephena Kinga sprzedały się w nakładzie przekraczającym 350 milionów egzemplarzy, co czyni go jednym z najbardziej znanych pisarzy na świecie. Każda jego książka trafia niemal natychmiast po premierze na szczyty list bestsellerów, a zanim powstanie, wytwórnie filmowe biją się o prawa do jej ekranizacji. Obecnie Stephen mieszka w Maine i na Florydzie ze swoją żoną, powieściopisarką Tabithą King.
Stephen King, „Billy Summers”, wyd. Prószyński i S-ka (Fot. materiały prasowe)
Billy Summers jest zabójcą do wynajęcia, najlepszym w swoim fachu. Eliminuje ludzi, ale tylko tych naprawdę złych. Tym razem przyjmuje ostatnie zlecenie. Czas w końcu na zasłużoną emeryturę. Jest jednym z najlepszych snajperów na świecie, odznaczonym weteranem wojny w Iraku, więc co może pójść nie tak? Dosłownie wszystko. Ta spektakularna powieść jest po części historią wojenną, po części listem miłosnym do małego miasteczka w Ameryce i ludzi, którzy w nim żyją. Przedstawia jeden z najbardziej fascynujących i zaskakujących duetów w historii książek Stephena Kinga. To opowieść o miłości, szczęściu, przeznaczeniu i skomplikowanym bohaterze, który ma ostatnią szansę na odkupienie.
Stephen King, „Jest krew”, wyd. Prószyński i S-ka (Fot. materiały prasowe)
„Jest krew” to zbiór czterech opowieści, w których King po raz kolejny pokazuje pełnię swojego kunsztu. W tytułowej noweli Holly Gibney, ulubiona bohaterka czytelników (znana z trylogii o Billu Hodgesie i z „Outsidera”), musi stawić czoło swoim lękom i być może kolejnemu outsiderowi. „Telefon pana Harrigana” opisuje międzypokoleniową przyjaźń, która trwa po grób… a nawet dłużej. „Życie Chucka” ilustruje ideę, że każdy z nas posiada wiele osobowości. A w „Szczurze” niespełniony pisarz boryka się z ciemną stroną swojej ambicji.
Stephen King, „Outsider”, wyd. Prószyński i S-ka (Fot. materiały prasowe)
W parku miejskim znalezione zostaje zmasakrowane ciało jedenastoletniego chłopca. Naoczni świadkowie i odciski palców nie pozostawiają wątpliwości: sprawcą zbrodni jest jeden z najbardziej lubianych obywateli Flint City. To Terry Maitland, trener drużyn młodzieżowych, nauczyciel angielskiego, mąż i ojciec dwóch córek. Detektyw Ralph Anderson, którego syna Maitland kiedyś trenował, nakazuje przeprowadzić natychmiastowe aresztowanie w świetle jupiterów. Maitland ma wprawdzie alibi, ale Anderson i prokurator okręgowy wkrótce zdobywają kolejny niezbity dowód: ślady DNA. Sprawa wydaje się oczywista. Kiedy w toku śledztwa zaczynają wychodzić na jaw przerażające szczegóły, porywający „Outsider” Kinga wchodzi na wyższe obroty, napięcie narasta, aż staje się niemal nie do zniesienia. Terry Maitland na pozór jest miłym człowiekiem, ale czy ma drugie oblicze? Odpowiedź szokuje – tak jak szokować potrafią najlepsze książki Stephena Kinga.
Stephen King, „Później”, wyd. Albatros (Fot. materiały prasowe)
Jamie, bohater książki Stephena Kinga „Później”, od najmłodszych lat widuje zmarłych. Może zobaczyć to, czego nikt inny nie widzi, i poznać sekrety, których nikt inny nie zna. Ale cena, jaką płaci za swoje nadnaturalne zdolności, jest bardzo wysoka. Doskonale wie o tym matka Jamiego, która namawiała go, aby nikomu nie mówił, co potrafi. Taki dar nie może jednak długo pozostać niezauważony i Jamie wkrótce będzie musiał pomagać nowojorskiej policji w śledztwie w sprawie, w której pewien morderca groził uderzeniem zza grobu. „Później” to przerażająca, a jednocześnie poruszająca opowieść o straconej niewinności i konieczności wyborów między dobrem a złem.
Stephen King, „Instytut”, wyd. Albatros (Fot. materiały prasowe)
W „Instytucie” już od pierwszych stron czuć klimat klasycznych powieści Kinga z lat 80-tych. To historia miejsca, do którego sprowadzane są dzieci obdarzone nadnaturalnymi mocami. Agenci instytutu przeczesują miasta w poszukiwaniu nieletnich, którzy mogą okazać się interesujący dla władz placówki. Luke Ellis jest jednym z tych, którzy w nocy zostali zabrani do ośrodka. Budzi się w pokoju, który jest bliźniaczo podobny do jego własnego, ale nie ma w nim okien. Wkrótce okazuje się, że w instytucie jest znacznie więcej dzieci. Ich nadnaturalne cechy są tu rozwijane pod okiem trenerów, którzy zrobią wszystko, aby wyszkolić dzieci na nieznających słabości młodych ludzi. Jednak część podopiecznych znika w niewyjaśnionych okolicznościach w drugiej części placówki. Co się z nimi dzieje? Luke podejmuje się karkołomnej misji. Chce zobaczyć, do jakich eksperymentów dochodzi w instytucie. Pragnie uciec stamtąd i jak najszybciej wezwać pomoc. Czas nagli, a dzieci przebywające w placówce są pilnie strzeżone…