1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Ryan Gosling – filmy z jego udziałem. Przegląd najlepszych ról

Rola w musicalu „La La Land” przyniosła Ryanowi Goslingowi Złoty Glob i drugą nominację do Oscara dla najlepszego aktora. (Fot. M. Anzuoni/Reuters/Forum)
Rola w musicalu „La La Land” przyniosła Ryanowi Goslingowi Złoty Glob i drugą nominację do Oscara dla najlepszego aktora. (Fot. M. Anzuoni/Reuters/Forum)
Filmy z jego udziałem stanowią przyjemność dla oka i duszy, a cała filmografia zachwyca różnorodnością. Komedia romantyczna, musical, thriller, dramat – żaden gatunek nie jest mu obcy. Z okazji 41. urodzin jednego z najprzystojniejszych aktorów Hollywood przypominamy najlepsze filmy, w jakich grał.

Zaczynał jako dziecięca gwiazda w programie „Klub Myszki Miki”. Później występował w serialach, a jego pierwszą filmową rolą była kreacja żydowskiego neonazisty w „Fanatyku” (2001). Od lat uznawany jest za jednego z najprzystojniejszych aktorów Hollywood, ale nie należy do tych, których łatwo można zaszufladkować. Kanadyjska gwiazda kina konsekwentnie kieruje swoją karierą, wybierając różnorodne wyzwania aktorskie. Widzieliśmy go już w komediach romantycznych, dramatach, thrillerach, filmach akcji, a nawet musicalu. Jego filmografia naprawdę robi wrażenie. W ten sposób Ryan Gosling kształtuje swoją pozycję aktora wszechstronnie uzdolnionego, nie tylko aktora z ładną buzią. Świadczą o tym m.in. dwie nominacje do Oscara, które ma na swoim koncie. Wciąż pozostaje jednak bez statuetki. To oznacza, że ciągle nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Z okazji urodzin aktora przypominamy najlepsze filmy z jego udziałem.

„Kocha, lubi, szanuje” (2011)

W 2011 roku Ryan Gosling wystąpił w aż trzech filmach: dramacie politycznym „Idy marcowe”, filmie akcji „Drive” oraz komedii romantycznej „Kocha, lubi, szanuje”, w której zagrał etatowego uwodziciela. Jako Jacob Palmer – mężczyzna, który może mieć każdą kobietę – przywraca męskość Calowi Weaverowi (Steve Carell). Uczy go odpowiednio się ubierać, zaczynać rozmowę i zapraszać dziewczyny do domu. „Być może znaleźliśmy następnego George’a Clooneya” – pisał o Goslingu „The Washington Post”. Rola nie tylko ujawniła talent komediowy aktora, ale również zapewniła mu nominację do Złotego Globu.

Kadr z filmu „Kocha, lubi, szanuje”, reż. Glenn Ficarra, John Requa, 2011 (For. Mary Evans Picture Librar/Forum) Kadr z filmu „Kocha, lubi, szanuje”, reż. Glenn Ficarra, John Requa, 2011 (For. Mary Evans Picture Librar/Forum)

„Szkolny chwyt” (2006)

„Szkolny chwyt” z 2006 roku to zdecydowanie jeden z najważniejszych filmów w karierze Ryana Goslinga. Za rolę Dana Dunne’a, nauczyciela uzależnionego od narkotyków, kanadyjski aktor otrzymał pierwszą w swoim życiu nominację do Oscara dla najlepszego aktora, stając się tym samym jednym z najmłodszym z nominowanych do tej nagrody.

Kadr z filmu „Szkolny chwyt”, reż. Ryan Fleck, 2006 (Fot. Silverwood Films/Entertainment Pictures/Forum) Kadr z filmu „Szkolny chwyt”, reż. Ryan Fleck, 2006 (Fot. Silverwood Films/Entertainment Pictures/Forum)

„La La Land” (2016)

Rola w romantycznym musicalu Damiena Chazelle’a „La La Land” przyniosła aktorowi drugą nominację do Oscara i statuetkę Złotego Globu. Ryan Gosling gra w nim muzyka jazzowego Sebastiana, który zamiast nagrywać płyty, gra do kotleta w podrzędnej knajpce. Na ekranie towarzyszy mu Emma Stone jako Mia, początkująca aktorka, która w oczekiwaniu na swoją życiową szansę pracuje jako kelnerka. Gdy drogi tych dwojga przetną się, połączy ich wspólne pragnienie, by zacząć wreszcie robić to, co kochają.

Kadr z filmu „La La Land”, reż. Damien Chazelle, 2016 (Fot. BEW Photo) Kadr z filmu „La La Land”, reż. Damien Chazelle, 2016 (Fot. BEW Photo)

„Drive” (2011)

„Drive” to ociekające adrenaliną, wyrafinowane wizualnie love story. Ryan Gosling gra tu chłopaka, który za dnia pracuje jako kaskader, a nocą wynajmuje się jako kierowca gangsterów. Jest niedostępny, skryty i zdystansowany wobec samego siebie. Pewnego dnia bohater zakochuje się w pięknej Irene (Carey Mulligan). Miłość do dziewczyny rozpęta jednak wokół niego prawdziwe piekło. Choć był to pierwszy film akcji w karierze Goslinga, aktor wspiął się w nim na wyżyny swoich umiejętności. „Nie można się oprzeć porównaniu jego stylu do stylu Marlona Brando” – pisał „The Wall Street Journal”.

Kadr z filmu „Drive”, reż. Nicolas Winding Refn, 2011 (Fot. NG Collection/Interfoto/Forum) Kadr z filmu „Drive”, reż. Nicolas Winding Refn, 2011 (Fot. NG Collection/Interfoto/Forum)

„Pamiętnik” (2004)

Dzięki głównej roli w „Pamiętniku”, filmowej adaptacji powieści Nicholasa Sparksa, Ryan Gosling zdobył uznanie krytyków i publiczności. Na planie partnerowała mu Rachel McAdams, z którą początkowo nie pracowało mu się najlepiej. „To było dziwne doświadczenie, tworzyć historię miłosną i w żaden sposób nie dogadywać się ze swoim partnerem” – zdradził po latach. W pewnym momencie aktor poprosił nawet reżysera, aby przyprowadził kogoś innego na ujęcia poza kamerą, ponieważ uważał, że McAdams nie chce współpracować. O dziwo, po zakończeniu zdjęć, para aktorów zaczęła się spotykać. Kreację Goslinga nagrodzono natomiast czteroma statuetkami Teen Choice Awards oraz MTV Movie Award.

Kadr z filmu „Pamiętnik”, reż. Nick Cassavetes, 2004 (Fot. Newline Cinema/Entertainment Pictures/Forum) Kadr z filmu „Pamiętnik”, reż. Nick Cassavetes, 2004 (Fot. Newline Cinema/Entertainment Pictures/Forum)

„Słaby punkt” (2007)

W 2007 roku Ryan Gosling wystąpił u boku Anthony’ego Hopkinsa w thrillerze „Słaby punkt”. Początkowo aktor odrzucił rolę, jednak zmienił zdanie, gdy Hopkins podpisał kontrakt. Przygotowując się do roli, śledził prawników i obserwował rozprawy sądowe. Jako młody prokurator oskarżający mężczyznę, który z zimną krwią zastrzelił żonę, wypadł niezwykle przekonująco. Międzypokoleniowy duet aktorski wypełnia ekran wybuchową mieszanką zawodowej i osobistej charyzmy. Trzeba przyznać, że oglądanie weterana kina, Hopkinsa, w pojedynku z jednym z najlepszych hollywoodzkich aktorów to czysta przyjemność.

Kadr z filmu „Słaby punkt”, reż. Gregory Hoblit, 2007 (Fot. Image Capital Pictures/Film Stills/Forum) Kadr z filmu „Słaby punkt”, reż. Gregory Hoblit, 2007 (Fot. Image Capital Pictures/Film Stills/Forum)

„Drugie oblicze” (2012)

W filmie „Drugie oblicze” w reżyserii Dereka Cianfrance’a Ryan Gosling zagrał Luke’a, motocyklistę-kaskadera, który napada na banki, aby zapewnić godny byt swemu nowo narodzonemu synowi. Gdy los zetknie go z młodym policjantem (Bradley Cooper), ich brutalna konfrontacja zmieni się w pełną napięcia, wielopokoleniową relację. Aktor opisał udział w filmie jako jedno z najlepszych doświadczeń w swojej karierze.

Kadr z filmu „Drugie oblicze”, reż. Derek Cianfrance, 2012 (Fot. Capital Pictures/Film Stills/Forum) Kadr z filmu „Drugie oblicze”, reż. Derek Cianfrance, 2012 (Fot. Capital Pictures/Film Stills/Forum)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze