1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Czego można się nauczyć od leśnego mnicha? Tę książkę poleca sam Dalajlama

Czego można się nauczyć od leśnego mnicha? Tę książkę poleca sam Dalajlama

(Fot. materiały partnera)
Björn Natthiko Lindeblad spędził kilkanaście lat w tajskiej dżungli, żyjąc jak mnich i praktykując buddyzm. Teraz dzieli się zdobytą mądrością w unikatowej książce, będącej połączeniem autobiografii i poradnika.

Jak żyć teraźniejszością? Jak docenić siebie i swoje życie? I co jest w nim naprawdę najważniejsze? Te pytania z pewnością zadaje sobie każdy z nas. Niektórzy częściej, a niektórzy rzadziej, ale jedno jest pewne – każdy poszukuje odpowiedzi, które sprawią, że zrozumiemy i pokochamy siebie. W takich chwilach często sięgamy po tak popularne obecnie poradniki, które przepełniają półki księgarń.

Czy warto więc dać szansę kolejnej książce? „Mądrości mnicha” zdecydowanie warto, a nawet trzeba, bo po pierwsze to lektura przyjemna, niedługa i naprawdę skłaniająca do refleksji, a po drugie – o jej wartości zaświadcza sam Dalajlama! Autorem „Mądrości mnicha” jest Björn Natthiko Lindeblad, Szwed, który spędził kilkanaście lat w dżungli, żyjąc jak buddyjski mnich, bez pieniędzy, seksu, alkoholu, telewizji czy nawet książek.

Szwecję opuścił jako dwudziestolatek na początku swojej świetnie zapowiadającej się kariery. Mimo to porzucił materialny świat i zamieszkał w buddyjskim klasztorze w Tajlandii, gdzie przez 17 lat żył jako zakonnik w warunkach znacznie odbiegających od tych, które pozostawił w rodzinnym kraju. Z tajskiej dżungli do współczesnej cywilizacji powrócił po czterdziestce – bez pracy i perspektyw. A jednak udało mu się zbudować życie od nowa – po największej przygodzie swojego życia został nauczycielem medytacji i mówcą motywacyjnym. Wtedy okazało się, że cierpi na nieuleczalną chorobę…

W zakonie nadano mu imię Natthiko, co oznacza „ten, który wzrasta w mądrości”. Teraz „szwedzki mnich” dzieli się nią w książce, będącej unikatowym połączeniem autobiografii i poradnika.

„Mądrość mnicha”, Björn Natthiko Lindeblad (Fot. materiały partnera)

„Z tych siedemnastu lat pełnoetatowego treningu duchowego najbardziej cenię sobie fakt, że nie wierzę już wszystkim swoim myślom. To moja supermoc. Wiesz, co jest w tym najwspanialsze? To supermoc każdego człowieka. Twoja również” – pisze Björn Natthiko Lindeblad.

Poruszająca historia autora przeplatana jest uroczymi, często humorystycznymi anegdotami z życia w leśnym klasztorze oraz buddyjskimi naukami, które znajdą zastosowanie także w naszym codziennym europejskim życiu.

„Dzięki naszemu potencjałowi utrzymania spokojnego stanu umysłu można zachować optymizm nawet w obliczu trudności” – powiedział Dalajlama o książce Lindeblada – „Opowieść byłego mnicha leśnego w Tajlandii o doświadczeniu treningu właściwego kierowania myślami może przynieść korzyści nam wszystkim”. I faktycznie – w trakcie lektury „Mądrości mnicha” można poczuć się jak w towarzystwie przewodnika, który trzyma nas za rękę i w przyjazny, przystępny sposób pokazuje, jak żyć tu i teraz w pędzącym świecie.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze