1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Obraz Caravaggia „Narcyz przy źródle” w Zamku Królewskim w Warszawie

Wystawa „Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego” jest dostępna dla zwiedzających od 10 listopada 2021 r. do 10 lutego 2022 r. w godzinach otwarcia Zamku Królewskiego w Warszawie. (Fot. materiały prasowe)
Wystawa „Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego” jest dostępna dla zwiedzających od 10 listopada 2021 r. do 10 lutego 2022 r. w godzinach otwarcia Zamku Królewskiego w Warszawie. (Fot. materiały prasowe)
W ramach wystawy „Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego” w Zamku Królewskim w Warszawie mamy możliwość obejrzenia dzieł jednego z najwybitniejszych malarzy wczesnego baroku. Wśród nich są między innymi „Chłopiec gryziony przez jaszczurkę” i „Narcyz przy źródle”.

Był nie tylko prekursorem baroku, ale także kimś, kto tchnął w sztukę ducha nowoczesności. Po ponad czterech wiekach od owianej tajemnicą śmierci Michelangelo Merisi, znany pod przydomkiem Caravaggio, nie przestaje fascynować. Każda wizyta jego obrazów poza granicami Włoch to wielkiej rangi wydarzenie kulturalne w kraju gospodarzy. Po raz pierwszy dzieła mistrza zagościły w Zamku Królewskim w Warszawie, a towarzyszy im ponad czterdzieści płócien innych artystów z Włoch i Europy Północnej.

Wystawa „Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego” jest dostępna dla zwiedzających od 10 listopada 2021 r. do 10 lutego 2022 r. w godzinach otwarcia Zamku Królewskiego w Warszawie. 23 listopada do wystawy dołączył obraz „Narcyz przy źródle” jedno z najbardziej znanych płócien Michelangela Merisiego da Caravaggio, a zarazem jedno z nielicznych o tematyce mitologicznej. Przedstawia scenę zaczerpniętą z jednego z tych mitów greckich, które na przestrzeni wieków obrosły największą liczbą kulturowych odniesień. Na wystawie mamy też okazję podziwiać obraz „Chłopiec gryziony przez jaszczurkę”, który datowany jest na lata 1596–1597, a więc reprezentuje rzymski, jeszcze młodzieńczy, okres twórczości artysty. W tym czasie jego geniusz uwidacznia się już wyraźnie, ale styl znajduje się dopiero we wstępnej fazie krystalizacji.

Oprócz obrazu Caravaggia na wystawę złoży się ponad czterdzieści obrazów autorstwa innych mistrzów włoskich i północnoeuropejskich. Prace takich malarzy jak m.in. Lorenzo Lotto, Battista del Moro, Domenico Fetti, Dirck van Baburen, Matthias Stomer czy Jusepe de Ribera pokażą, jak z przedstawianiem głębokiego światłocienia radzili sobie malarze starsi od Caravaggia.

Zamek Królewski w Warszawie przygotował ponadto bogaty program wykładów oraz różnorodnych zajęć związanych z ekspozycją m.in. zajęcia z edukatorami w przestrzeni wystawy, zwiedzanie z kuratorem, program edukacyjny dla szkół, kurs malarstwa i wiele innych ciekawych propozycji dla dzieci, dorosłych i rodzin z dziećmi.

Prezentowane dzieła pochodzą z kolekcji zgromadzonej przez Roberta Longhiego (1890–1970), włoskiego historyka sztuki, autora fundamentalnych opracowań na temat twórczości Caravaggia i kuratora wystaw jej poświęconych, jednego z najwybitniejszych znawców tematu. Obecnie kolekcja jest własnością Fondazione di Studi di Storia dell’Arte Roberto Longhi (Fundacji Roberta Longhiego) z siedzibą we Florencji.

Szczegółowe informacje o wystawie, biletach oraz programie towarzyszącym wystawie znajdują się na stronie internetowej Zamku Zamku Królewskiego w Warszawie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze