1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Obraz Andrzeja Wróblewskiego najdroższym dziełem sztuki sprzedanym na polskim rynku

Obraz „Dwie mężatki” Andrzeja Wróblewskiego został sprzedany za rekordową cenę 13,44 mln zł. (Fot. materiały prasowe)
Na aukcji „Sztuka Współczesna. Klasycy awangardy po 1945 roku” padł rekord, który zapisał się w historii polskiego rynku sztuki. Obraz Andrzeja Wróblewskiego osiągnął cenę, która dała mu tytuł nie tylko najdrożej sprzedanego obrazu w Polsce, ale i na całym polskim rynku sztuki.

13,44 mln zł (wraz z opłatą aukcyjną) – za taką cenę został sprzedany obraz „Dwie mężatki” Andrzeja Wróblewskiego na aukcji „Sztuka Współczesna. Klasycy awangardy po 1945 roku” w DESA Unicum. Do tej pory najdrożej sprzedanym obrazem w naszym kraju było dzieło „M22” Wojciecha Fangora, sprzedane za 7,4 mln zł w grudniu 2020 roku, a najdroższym dziełem sztuki – „Tłum III”, składająca się z 50 figur praca Magdaleny Abakanowicz, sprzedana za 13,2 mln zł w październiku tego roku.

(Fot. materiały prasowe)

Obraz „Dwie mężatki” („Dwie młode mężatki”) Andrzeja Wróblewskiego jest jednym z kultowych dzieł polskiej sztuki powojennej. Praca powstała w 1949 roku jako druga z serii „Kontrastów społecznych” i przedstawia dwie kobiety wyznające odmienne wartości. Jedną z nich jest zamożna młoda elegantka trzymająca czarnego pieska z niebieską kokardką. Druga to dumna matka – proletariuszka z nagim niemowlęciem w ramionach. Na odwrocie pracy znajduje się szkic do obrazu „Zlotu młodzieży w Berlinie Zachodnim”, ukończonego przez Wróblewskiego w 1951 roku.

Podczas aukcji „Sztuka Współczesna. Klasycy awangardy po 1945 roku” nabywców znalazło aż 45 prac najbardziej uznanych artystów tworzących po II wojnie światowej, w tym wybitne dzieła Stanisława Fijałkowskiego, Jana Tarasina, Erny Rosenstein, Jerzego Nowosielskiego, Tomasza Ciecierskiego, Józefa Hałasa, Tadeusza Kantora oraz Edwarda Dwurnika.

Inny obraz Wróblewskiego, „Pejzaż z wysokim niebem” z 1953 roku, został sprzedany za 1,8 mln zł. A za 8,64 mln złotych sprzedana została praca Romana Opałki „Detal 407817 – 434714” z cyklu „1965/1 – ∞”, wyceniana na 6–8 mln złotych. Rekordy cenowe osiągnęły też m.in. praca Jan Dobkowskiego „Okeanida z Delos”, sprzedana za 204 tys. zł, która jest najdrożej sprzedaną pracą tego artysty; praca Stanisława Fijałkowskiego „24.X.71”, sprzedana za 480 tys. zł; praca Alfreda Lenicy „Plamy na niebie i ziemi”, która osiągnęła kwotę 408 tys. zł oraz obraz Teresy Tyszkiewicz „Gest”, sprzedany za 192 tys. zł. Również praca Edwarda Dwurnika „Bajkał” osiągnęła rekordową dla tego artysty kwotę 504 tys. zł.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze