1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

W stylu Jane Austen – książki podobne do znanych powieści angielskiej pisarki

Jane Austen jest autorką wielu powieści uznawanych za arcydzieła powieści realistycznej. (Fot. BEW Photo)
Jane Austen jest autorką wielu powieści uznawanych za arcydzieła powieści realistycznej. (Fot. BEW Photo)
Choć od momentu wydania „Rozważnej i romantycznej” i „Dumy i uprzedzenia” minęło ponad 200 lat, powieści Jane Austen nieustannie zachwycają, wzruszają i zyskują coraz większe grono miłośników. Nikt bowiem tak czule nie pisał o miłości, której blaski i cienie nie zmieniają się przecież mimo upływu lat. Dla tych, którzy wszystkie pozycje angielskiej pisarki mają już za sobą, podpowiadamy książki w stylu Jane Austen.

Malownicza XIX-wieczna angielska prowincja, niebanalni bohaterowie, przepiękne opisy tamtych lat i fabuła tak szczegółowa, że aż ciężko uwierzyć, że jest jedynie literacką fikcją. Dla spragnionych klimatu powieści wybitnej angielskiej pisarki przedstawiamy książki w stylu Jane Austen – nasz wybór tytułów, które pozwolą przenieść się na chwilę do zupełnie innego świata.

„Dziwne Losy Jane Eyre” Charlotte Brontë

Charlotte Brontë, „Dziwne Losy Jane Eyre”, Wydawnictwo MG. (Fot. materiały prasowe) Charlotte Brontë, „Dziwne Losy Jane Eyre”, Wydawnictwo MG. (Fot. materiały prasowe)

Powieści sióstr Brontë to kwintesencja stylu Jane Austen w najlepszej postaci. „Dziwne Losy Jane Eyre” to najsłynniejsza powieść Charlotte Brontë, która przyniosła jej międzynarodową sławę. Opowiada historię młodej dziewczyny, która po stracie obojga rodziców trafia do domu brata swojej matki. Nie potrafi jednak obudzić uczuć u ciotki, która – gdy tylko nadarza się okazja – pozbywa się dziewczynki, wysyłając ją do szkoły dla sierot słynącej z surowego rygoru. Jane jednak udaje się przeżyć, zdobywa wykształcenie i wreszcie znajduje pracę jako guwernantka w domu Edwarda Rochestera, samotnie wychowującego przysposobioną córkę. Wydawałoby się, że tu wreszcie znajdzie prawdziwe szczęście. Jednak los upomni się zadośćuczynienia za winy z przeszłości jej ukochanego pana. Jane nocą ucieka szukać swojej własnej drogi… „Dziwne losy Jane Eyre” to powieść, o której gazety angielskie pisały codziennie natychmiast po jej opublikowaniu i która z biegiem lat doczekała się kilku świetnych ekranizacji. Jeśli szukasz książki w stylu Jane Austen, gwarantujemy, że ten tytuł spełni wszelkie oczekiwania.

„Villette” Charlotte Brontë

Charlotte Brontë, „Villette”, Wydawnictwo MG. (Fot. materiały prasowe) Charlotte Brontë, „Villette”, Wydawnictwo MG. (Fot. materiały prasowe)

„Vilette” to z kolei ostatnie dzieło Charlotte Brontë, które pisarka oparła na wątkach autobiograficznych. Pod nazwą Villette kryje się Bruksela, gdzie w latach 40. XIX w. przyszła pisarka przeżywała zakazaną miłość do żonatego mężczyzny, profesora Constantina Hégera. Główna bohaterka powieści – Lucy Snowe, pozbawiona w Anglii widoków na przyszłość, decyduje się wziąć los we własne ręce i wyrusza do Europy. Przypadkiem w nocy trafia na pensję dla dziewcząt, mieszczącą się w budynku dawnego klasztoru żeńskiego. Otrzymawszy tu posadę, wiedzie z początku bezbarwne życie nauczycielki angielskiego. Wkrótce jednak spostrzega, że każdy jej ruch w tym miejscu jest przez kogoś obserwowany. Usiłując rozwiązać zagadkę, zostaje uwikłana w wydarzenia z pogranicza świata materialnego i duchowego.

„Wichrowe wzgórza” Emily Jane Brontë

Emily Jane Brontë, „Wichrowe wzgórza”, Wydawnictwo MG. (Fot. materiały prasowe) Emily Jane Brontë, „Wichrowe wzgórza”, Wydawnictwo MG. (Fot. materiały prasowe)

„Wichrowe wzgórza” to jedna z tych powieści w stylu Jane Austen, która popularnością niemal dościga „Rozważną i romantyczną” i „Dumę i uprzedzenie”. Akcja powieści rozgrywa się na przełomie XVIII i XIX w. Earnshaw, właściciel majątku Wuthering Heights, przywozi do domu bezdomnego, cygańskiego chłopca, którego znalazł na ulicach Liverpoolu, i nakazuje własnym dzieciom traktować go jak brata. Pomiędzy przybyszem a małą Cathy rodzi się więź tak silna, że z czasem przestają się oni liczyć nie tylko z konwenansami, ale i z ludźmi, wśród których żyją. Namiętność Heathcliffa i Catherine obnaża mroczną stronę ludzkiej natury, jest mściwa, wszechogarniająca i dzika jak wrzosowiska Yorkshire. Bohaterowie powieści Brontë płacą za to najwyższą cenę, a za ich błędy musi odpokutować następne pokolenie.

„Lokatorka Wildfell Hall” Anne Brontë

Anne Brontë, „Lokatorka Wildfell Hall”, Wydawnictwo MG. (Fot. materiały prasowe) Anne Brontë, „Lokatorka Wildfell Hall”, Wydawnictwo MG. (Fot. materiały prasowe)

Trzecia ze sióstr Brontë, Anne, zasłynęła powieścią „Lokatorka Wildfell Hall”, w której poznajemy losy kobiety walczącej o niezależność w świecie, w którym w oczach społeczeństwa i w świetle prawa żona jest jedynie własnością swojego męża. Pojawienie się we dworze Wildfell Hall pięknej i tajemniczej wdowy wywołuje wielkie poruszenie i huragan plotek wśród okolicznych mieszkańców. Jednym z nich jest coraz bardziej zaintrygowany nią Gilbert Markham. Czy młoda kobieta skrywa jakiś mroczny sekret? Kiedy żyjąca pod przybranym nazwiskiem Helen Graham pozwala dżentelmenowi na lekturę swojego dziennika, na jaw wychodzą wstrząsające szczegóły jej nieszczęśliwego małżeństwa i dramatycznej decyzji o porzuceniu męża. Wydaje się jednak, że nikt nie może uciec przed przeszłością…

„Małe kobietki” i „Dobre żony” Louisa May Alcott

Louisa May Alcott, „Małe kobietki” i „Dobre żony”, Wydawnictwo Poradnia K. (Fot. materiały prasowe) Louisa May Alcott, „Małe kobietki” i „Dobre żony”, Wydawnictwo Poradnia K. (Fot. materiały prasowe)

„Małe Kobietki” oraz „Dobre Żony” Louisy May Alcott są jak powieści Jane Austen – wzruszające i pouczające, a jednocześnie nacechowanej silnymi – często skrajnymi – emocjami, które w genialny sposób pokazują nieprawdopodobną siłę kobiet. Historia czterech sióstr osadzona w realiach XIX wieku przybliża, z jakimi przeciwnościami losu musiały mierzyć się kobiety w Stanach Zjednoczonych w czasie wojny. Poznajemy radości, rozterki, tragedie i sukcesy niezależnej Jo, delikatnej Beth, odpowiedzialnej, obdarzonej urodą Meg oraz Amy o artystycznej duszy. Cztery dziewczęta wychowywane przez matkę Marmee w Concord w Massachusetts udowadniają, że drzemie w nich siła zdolna pokonać wszystkie przeciwności. Sposób pokazywania córkom świata prezentowany w książce „Małe kobietki” Louisy May Alcott daleko wykracza poza przyjęte w XIX wieku normy. Druga z powieści Louisy May Alcott – „Dobre Żony” – to kontynuacja historii z „Małych kobietek”, a w niej dalsza, dorosła, część historii z życia czterech sióstr. Powieści Louisy May Alcott doczekały się też kilku ekranizacji – najnowszą, z 2019 roku, można obejrzeć online na platformie Netflix.

Seria „Bridgertonowie” Julia Quinn

Julia Quinn, seria „Bridgertonowie”, Wydawnictwo Zysk i S-ka. (Fot. materiały prasowe) Julia Quinn, seria „Bridgertonowie”, Wydawnictwo Zysk i S-ka. (Fot. materiały prasowe)

I na koniec książka, która właśnie przechodzi swój renesans za sprawą serialu Netflixa „Bridgertonowie”. Rodzice córek na wydaniu w XIX wieku rozglądali się za kandydatami do ich ręki wśród najlepszych partii, a któż byłby lepszym niż książęcy kawaler? Tak rozpoczyna się historia Bridgertonów. Poznajemy Daphne Bridgerton – uroczą i inteligentną dziewczynę, która nie ma powodzenia wśród mężczyzn. Jest rok 1813 i ambitna matka Daphne uczyni wszystko, aby wydać córkę korzystnie za mąż. Do dziewczyny zgłasza się książę Simon, który w przeciwieństwie do niej ma mnóstwo adoratorek chcących zdobyć jego serce i usidlić go. Jednak on nie zamierza się szybko żenić. Chcąc uwolnić się od licznych panien na wydaniu i ich matek, zawiera z Daphne układ. Ma udawać jej adoratora, co pozwoli jej zwabić prawdziwych kandydatów do jej ręki, a sam dzięki temu uniknie kolejnych umizgów panien na wydaniu. Wydaje się, że plan tych dwojga jest idealny, ale co się stanie, jeśli w grę wejdzie prawdziwe uczucie?

Powyższe opisy pochodzą od wydawców.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze