1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Lektury na świąteczny czas

Książki na świąteczny czas poleca Monika Stachura. (Fot. iStock)
Przed nami trzy dni świętowania, spotkań z bliskimi i odpoczynku od codzienności. Po jakie książki warto sięgnąć w tym czasie? Oto nowości wydawnicze, które poleca redaktorka magazynu „Sens” Monika Stachura.

„Pax. Droga do domu”

Od czasów „Małego księcia” wiemy, że gdy kogoś oswoimy, stajemy się za niego odpowiedzialni. Tak jak Peter za Paksa… Obu bohaterów (to także chłopiec i lis – jak w książce Saint-Exupéry'ego) znamy już z poprzedniej powieści Sary Pennypacker, „Pax”, pod koniec której każdy z nich postanowił żyć we własnym świecie: Peter w domu swojej przyjaciółki i opiekunki Voli, Pax w lesie wśród innych zwierząt. Jednak obaj o sobie pamiętają i kiedy lis będzie potrzebował pomocy, zwróci się właśnie do chłopca. Peter nieraz zastanawia się, czy na pewno dobrze zrobił, ratując kiedyś małego lisiego szczeniaka, bo przecież na świecie czyha na niego tyle niebezpieczeństw. Ciężar poczucia winy nie pozwala mu cieszyć się tym, że sam ma dom, spokój, że Vola pomaga mu, ale go nie ogranicza, i znów rusza w drogę – dołącza do grupy miłośników przyrody.

„Pax. Droga do domu”, Sara Pennypacker, Ilustr. Jon Klassen, wyd. IUVI

„Miłość na święta”

Nieraz pisaliśmy o tym, że święta nie dla wszystkich bywają radosne. Ci, którzy czują się niekochani, radzą sobie jeszcze gorzej, gdy wszyscy wokół – jasne, że to iluzja, ale kto nie daje się jej porwać? – są szczęśliwi. Maelyn czuje się jeszcze gorzej, bo popełniła sercowy błąd. Tymczasem los daje jej szansę, by go naprawić. Wydaje się, że nie ma nic gorszego, niż wciąż przeżywać miłosną porażkę, a pętla czasu to też nie nowy pomysł. Jednak z każdym powrotem bohaterka robi krok w dobrą stronę, a my trzymamy za nią kciuki. To lektura z odpowiednią na święta dozą magii.

„Miłość na święta”, Christina Lauren, wyd. Poradnia K

„Hormonal. Opowieści o naszym ciele i o tym, dlaczego chcemy być usłyszane”

Mimo emancypacji, rozwoju nauki i medycyny fizjologia kobiet przysparza im opinii histeryczek. „Trochę to absurdalne, ponieważ o tzw. wpływie hormonów równie dobrze można mówić w odniesieniu do nabuzowanego testosteronem bankiera z City, jak i kobiety przed miesiączką” – komentuje Eleanor Morgan. A jednak kobiety – być może nie- albo nawet podświadomie – odcinają się od swojego „niegrzecznego” organizmu. O jego poszanowanie apeluje autorka „Hormonal”. Jej szczegółowa i barwna książka nie pozostawia wątpliwości, że nasze ciało w pełni na to zasługuje.

„Hormonal. Opowieści o naszym ciele i o tym, dlaczego chcemy być usłyszane”, Eleanor Morgan, wyd. Oficyna Związek Otwarty

„Kwiecień plecień”

„Mama i tata na zmianę biorą wolne w pracy” – mówi szesnastoletnia bohaterka powieści. Choć dorośli nie mówią tego wprost, Pi domyśla się, że się o nią boją. I nie ma się co dziwić, bo u nastolatki zdiagnozowano zaburzenia lękowe. Nie ma się też co dziwić, że rodzice chcą, by córka jak najszybciej wróciła do normalnego życia. Tyle że z ich chcenia niewiele wynika, bo Pi bardziej niż polecanych terapeutów potrzebuje spokoju, akceptacji i mniejszej presji. Z pomocą nowych przyjaciółek we własnym tempie odkrywa, jak wyjść z depresji.

„Kwiecień plecień”, Mette Vedsø, wyd. Widnokrąg

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze