1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Filmy, na które czekamy w 2022 roku

„Najgorszy człowiek na świecie”, reż. Joachim Trier (Fot. materiały prasowe)
„Najgorszy człowiek na świecie”, reż. Joachim Trier (Fot. materiały prasowe)
Rok 2022 szykuje się niezwykle ciekawie, szczególnie jeśli przyjrzymy się zapowiadanym na najbliższe miesiące premierom filmowym. Przed wami tytuły, których wypatrujemy z niecierpliwością. Wśród nich znajdziecie festiwalowe hity, znakomite adaptacje oraz chwytające za serce historie oparte na faktach. Tych pozycji po prostu nie można przegapić.

„C'mon, C'mon” – premiera 22 stycznia

Dramat „C'mon, C'mon” (reż. Mike Mills) to wielki powrót na ekrany Joaquina Phoenixa i jego pierwsza rola od czasów „Jokera”. Dziennikarz radiowy Johnny uczy się uważnie słuchać, tworzyć trwałe więzi i naprawiać błędy przeszłości. Kameralny czarno-biały film buduje mosty między pokoleniami, dodaje otuchy i przykleja plastry na nasze najdotkliwsze rany. Phoenix wciela się w nim w nowojorskiego singla, który przemierza Amerykę z mikrofonem, pytając dzieci i młodzież o ich życie, marzenia i plany na przyszłość. Po drodze reporter odwiedza siostrę, z którą nie rozmawiał od lat. Żeby wesprzeć ją w opiece nad 9-letnim synkiem, Johnny zabiera go ze sobą do Nowego Jorku. Wspólna podróż okaże się lekcją cierpliwości, odpowiedzialności i zwyczajnie: dorosłości, której dziennikarz dotąd unikał.

„Najgorszy człowiek na świecie” – premiera 11 marca

Przed wami kandydat do Oscara w kategorii Film Międzynarodowy i laureat Złotej Palmy w Cannes. Jakby tego było mało, „Vanity Fair” uznał „Najgorszego człowieka na świecie” za najlepszy film mijającego roku. Całkowicie zasłużenie, bo norweska komedia romantyczna Joachima Triera („Głośniej od bomb”, „Thelma”) to film, który chwyci was za serce. Julie wkrótce kończy trzydzieści lat i jest pełna życiowej energii, ale ma też pełno życiowych rozterek. Jest szczęśliwa z Akselem, utalentowanym i odnoszącym sukcesy zawodowe rysownikiem, ale ich spojrzenie na wspólną przyszłość nieco się różni. Kiedy na przypadkowej imprezie Julie poznaje Eivinda i spędza z nim całą noc, zaczyna zastanawiać się, czy ten młodszy od niej, pewny siebie i odrobinę szalony chłopak nie jest właśnie tym, czego potrzebuje w życiu.

„Belfast” – premiera 25 lutego

„Belfast” to obok „Psich pazurów” lider nominacji do tegorocznych Złotych Globów. Czarno-biały dramat Kennetha Branagh opowiada historię pewnego chłopca i jego robotniczej rodziny w burzliwych latach 60. XX w. W sierpniu 1969 roku Belfast zamienia się w strefę wojny między dwiema frakcjami o kwestię przynależności Irlandii Północnej do Wielkiej Brytanii. Obserwujemy wydarzenia z perspektywy trzypokoleniowej protestanckiej rodziny, a zwłaszcza 9-letniego Buddy’ego, który nie bardzo wie, dlaczego jego sąsiedzi z dnia na dzień zamienili się w krzyczący tłum podpalający okoliczne domy. Chłopak rozumie, że jest świadkiem ważnych wydarzeń, które wpłyną na jego przyszłość, ale nie potrafi przejąć się nimi tak mocno jak brakiem zainteresowania ze strony szkolnej koleżanki. Nie wspominając już o fakcie, że jego rodzice poważnie rozważają wyprowadzkę. W rolach głównych zobaczycie m.in. Caitrionę Balfe, Jamiego Dornana i Judi Dench.

„Śmierć na Nilu” – premiera 11 lutego

Czy są tu fani powieści Agathy Christie? Przemysł filmowy pomyślał też o was. Ekranizacja „Śmierci na Nilu” z Kennethem Branaghem po obu stronach kamery zapowiada się niezwykle obiecująco. Wystarczy zwrócić uwagę na obsadę aktorską. W rolach głównych zobaczymy bowiem Annette Bening, Gal Galdot, Armiego Hammera czy debiutującą na dużym ekranie Emmę Mackey, znaną głównie z roli zbuntowanej Maeve z serialu „Sex Education”. Szykujcie się na wyśmienitą ucztę dla ducha i oka. Jeśli jesteście ciekawi, jak śledztwo w sprawie zabójstwa młodej milionerki prowadzone przez Herculesa Poirota wypadnie na dużym ekranie, zapraszamy do kin w lutym.

„355” – premiera 14 stycznia

„355” to thriller szpiegowski, którego tytuł nawiązuje do kryptonimu pierwszej w historii amerykańskiej agentki. W filmie największe agencje wywiadowcze z całego świata wpadają na trop międzynarodowej organizacji przestępczej, która planuje globalny atak zagrażający bezpieczeństwu ludzkości. Żaden wywiad w pojedynkę nie ma szans w konfrontacji z nowym zagrożeniem. Do życia powołana zostaje więc międzynarodowa ściśle tajna supergrupa pod kryptonimem 355, w skład której wchodzą najlepsze agentki z nierzadko wrogich sobie wywiadów. Grupa indywidualności o niezwykłych zdolnościach i umiejętnościach musi pokonać dzielące je różnice i stanąć do walki o bezpieczeństwo świata. Jeśli nie przekonał was opis fabuły, spójrzcie tylko na tę obsadę: Jessica Chastain, Penélope Cruz, Diane Kruger, Lupita Nyong, Bingbing Fan, Sebastian Stan, Edgar Ramirez, Emilio Insolera i Jason Wong.

„Inni ludzie” – premiera 18 marca

Gwarantujemy, że czegoś takiego w kinie jeszcze nie widzieliście. „Inni ludzi” triumfowali w tegorocznym Konkursie Głównym 46. FPFF, zgarniając aż trzy nagrody: za debiut reżyserski, montaż i główną rolę męską. Ekranizacja powieści Doroty Masłowskiej to hipnotyzująca opowieść o samotności, desperackim poszukiwaniu miłości i pragnieniu świata, który jest dla nas niemożliwy. Na pierwszy rzut oka Kamil (Jacek Beler) i Iwona (Sonia Bohosiewicz) nie mają ze sobą nic wspólnego. Iwona jest znudzoną i nieszczęśliwą żoną żyjącą w luksusie na kredyt. Kamil ma 32 lata, seksowną dziewczynę, ale wciąż mieszka z matką na blokowisku, snując wizje kariery rapera i łapiąc przypadkowe fuchy. Relacja z Iwoną pozornie jest bez znaczenia, ale dzięki niej oboje zobaczą w innym świetle swoje życiowe wybory i ludzi.

„Inni ludzie”, reż. Aleksandra Terpińska (Fot. materiały prasowe) „Inni ludzie”, reż. Aleksandra Terpińska (Fot. materiały prasowe)

„Zaułek koszmarów” – premiera 28 stycznia

Nowy film Guillerma del Toro („Labirynt Fauna”, „Wiedźmy”, „Upiorne opowieści o zmroku”, „Kształt wody”) to wariacja na temat horroru. Mroczna produkcja zatytułowana „Zaułek koszmarów” bazuje na powieści Williama Lindsaya Greshama i przenosi widza w lata 30. ubiegłego wieku. Bohaterem filmu jest młody oszust Stan Carliste, który pewnego dnia poznaje kobietę – inteligentną, ale niezwykle niebezpieczną. Razem schodzą na bardzo ryzykowną ścieżkę przestępstw, wpadając przy tym we własne sidła. Zapewniamy, że jest na co czekać, nie tylko ze względu na nazwisko reżysera, lecz także iście gwiazdorską obsadę, w której znaleźli się m.in. Bradley Cooper, Cate Blanchett, Willam Dafoe, Toni Collette, David Strathairn, Rooney Mara oraz Ron Perlman.

„Oczy Tammy Faye” – premiera 4 lutego

„Oczy Tammy Faye” w reżyserii Michaela Showaltera opowiada o niezwykle barwnym życiu tytułowej ewangelistki, która w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, wspólnie ze swoim mężem, zbudowała największą na świecie religijną sieć medialną i chrześcijański park rozrywki. Nieprawidłowości finansowe, intrygi konkurentów oraz skandale doprowadziły jednak do upadku misternie budowanego imperium. W rolach głównych zobaczymy Jessikę Chastain („Wróg numer jeden”, „Służące”) oraz Andrew Garfielda („Przełęcz ocalonych”, „Niesamowity Spider-Man”).

„Córka” – premiera 4 marca

Reżyserski debiut Maggie Gyllenhaal z Olivią Colman w roli głównej opowie historię Ledy, która wybiera się na wakacyjny wyjazd. Zamiast odpoczywać, woli jednak obserwować młodą mamę (Dakota Johnson), jej córkę i dziwaczną, agresywną rodzinę mieszkającą w różowej willi i terroryzującą całe miasteczko. Leda rozumie, przez co przechodzi fascynująca dziewczyna – wiele lat temu sama musiała walczyć o przetrwanie we własnym domu, gdzie jej córeczki domagały się od niej pełni uwagi, a mąż skupiał się na własnej karierze.

„Sonata” – premiera 4 marca

„Sonata” to kolejna rewelacja tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – poruszająca, autentyczna historia pokazująca niesamowitą, okupioną ogromnym wysiłkiem i walką drogę do osiągnięcia niemożliwego. Zdiagnozowany jako dziecko autystyczne Grzegorz żyje w swoim hermetycznym świecie, nie potrafiąc nawiązać kontaktu z innymi. Gdy ma kilkanaście lat, wychodzi na jaw, że przyczyną jego izolacji nie jest autyzm, tylko niedosłuch, pod którym skrywa się wielki talent muzyczny. Dzięki aparatowi słuchowemu Grześ zaczyna poznawać dźwięki, słowa i muzykę, w której się zakochuje. Pragnie zostać pianistą i wystąpić w filharmonii. Nikt poza nim samym i najbliższą rodziną nie wierzy, że głuchy chłopak – chociaż wspomagany nowoczesną technologią – spełni swoje marzenie.

„Don't Worry Darling” – premiera 23 września

Już pierwszy, kilkusekundowy trailer filmu „Don't Worry Darling” rozgrzał Internet do czerwoności. Thriller psychologiczny w reżyserii Olivii Wilde osadzony jest w słonecznej Kalifornii w latach 50. W rolach głównych zobaczymy znakomitą Florence Pugh („Midsommar. W biały dzień”, „Małe kobietki”) oraz ulubieńca kobiet – muzyka i aktora Harry'ego Stylesa („Dunkierka”). Film przedstawi historię pozornie idealnej Alice, która zaczyna kwestionować swoje zdrowe zmysły, gdy w okolicy dochodzi do serii niepokojących zdarzeń. Zaczyna też podejrzewać, że jej mąż skrywa przed nią mroczny sekret.

„Wiking” – premiera 22 kwietnia

Nowy film Roberta Eggersa, twórcy „Czarownicy. Bajki ludowej z Nowej Anglii” i „Lighthouse”, trafi do kin już w kwietniu. To jak dotąd największy projekt w karierze reżysera. Akcja kostiumowego dreszczowca „Wiking” będzie się rozgrywać w X wieku na Islandii, a jej głównym bohaterem będzie grany przez Alexandra Skarsgårda książę Wikingów, który szuka zemsty na mordercach ojca. W filmie zagrali również Nicole Kidman, Anya Taylor-Joy, Willem Dafoe, Claes Bang, Kate Dickie, Murray McArthur, Ian Gerard Whyte i Björk. Patrząc na pierwsze zdjęcia z planu i zwiastun, zapowiada się dość mrocznie.

„Perswazje”

Netflixowa ekranizacja „Perswazji” na podstawie powieści obyczajowej Jane Austen zapowiada się na spory hit. Główną bohaterką jest 27-letnia Anna Elliot, która osiem lat wcześniej – za namową rodziny – zerwała zaręczyny. Bliscy wyperswadowali jej związek „z młodym, świetnie się zapowiadającym, lecz pozbawionym na razie materialnego zabezpieczenia bytu kapitanem Fryderykiem Wentworthem”. Po zerwaniu zaręczyn obrażony i zrozpaczony mężczyzna wrócił na morze, gdzie odniósł sukces, również materialny. Jako bogacz udaje się w odwiedziny do siostry, aby znaleźć w końcu żonę. W roli głównej zobaczymy Dakotę Johnson, u boku której pojawią się m.in. Henry Golding, Cosmo Jarvis, Nikki Amuka-Bird.

„Perswazje”, reż. Mahalia Belo (Fot. materiały prasowe) „Perswazje”, reż. Mahalia Belo (Fot. materiały prasowe)

„Batman” – premiera 4 marca

W nowym filmie Batman będzie musiał rozwiązać zagadkę kryminalną. Gotham City wstrząsa fala morderstw, a zabójca pozostaje nieuchwytny. – Portretujemy Batmana jako bohatera, który przeszedł nieprawdopodobny wstrząs, zaś wszystkie jego późniejsze decyzje są próbą stawienia im czoła. Nasz film będzie podejmował ten wątek na wielu poziomach – czasem będzie zaskakująco, a czasem ekscytująco – zapowiada Mattson Tomlin, współscenarzysta filmu. W rolach głównych zobaczymy Roberta Pattinsona jako Batmana i Zoë Kravitz jako Kobietę Kot, a także Colina Farrella (Pingwin), Johna Turturro (boss mafii Carmine Falcone), Paula Dano (Człowiek-Zagadka), Andy'ego Serkisa (Alfred Pennyworth) oraz Jeffrey'a Wright'a (komisarz James Gordon). Film trafi do kin 4 marca, a od 19 kwietnia dostępny będzie również w serwisie HBO Max.

„Killers of the Flower Moon”

Rok 2022 to również wielki powrót legendarnego Martina Scorsese („Taksówkarz”, „Chłopcy z ferajny”, „Wyspa tajemnic”, „Wilk z Wall Street”). Jego najnowszy projekt „Killers of the Flower Moon” to ekranizacja reportażu Davida Granna pod tytułem „Czas krwawego księżyca”. Dziennikarz „The New York Timesa” zgłębia w nim tajemnicę zbrodni ludobójstwa na Indianach z plemienia Osedżów, do którego doszło w Oklahomie w latach 20. XX wieku. Rdzenni amerykanie zwani „najbogatszymi Indianami Ameryki” zaczęli wówczas ginąć w dziwnych okolicznościach. Zagadkę serii morderstw próbowało rozwikłać niedawno utworzone FBI. Zapowiada się arcyciekawe widowisko, zwłaszcza że na ekranie zobaczymy m.in. Leonardo DiCaprio i Roberta De Niro, a za scenariusz odpowiada Eric Roth („Forrest Gump”, „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”, „Narodziny gwiazdy”).

„Killers of the Flower Moon”, reż. Martin Scorsese (Fot. materiały prasowe) „Killers of the Flower Moon”, reż. Martin Scorsese (Fot. materiały prasowe)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze