1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Filmy gangsterskie. 10 najlepszych produkcji o gangsterach dostępnych na Netflix

Kadr z filmu „Chłopcy z ferajny” (Fot. Rights Managed/Mary Evans Picture Librar/Forum)
Świat pełen wszystkiego, co najgorsze, czyli krwawych porachunków, intryg i historii, od których przechodzą ciarki. Ale każdy ma czasem ochotę pokibicować tym złym. Oto najlepsze filmy gangsterskie – nasz ranking 10 tytułów dostępnych na platformie Netflix.

„Irlandczyk”

„Irlandczyk” współczesne filmy o gangsterach wyniósł na najwyższy poziom. To osadzona w powojennej Ameryce epicka opowieść widziana oczami weterana II wojny światowej Franka Sheerana, oszusta i płatnego mordercy pracującego dla najbardziej osławionych przestępców XX wieku. Rozgrywająca się na przestrzeni kilkudziesięciu lat saga poświęcona jest jednej z największych zagadek kryminalnych w historii Stanów Zjednoczonych – tajemniczemu zaginięciu legendarnego przywódcy związków zawodowych Jimmy’ego Hoffa. „Irlandczyk” zabiera nas w brutalną podróż, podczas której poznajemy szczegółowe kulisy funkcjonowania przestępczego półświatka, a także tajemnice wewnętrznych walk o wpływy oraz kryminalne powiązania ze światem polityki. Jest jednym z najwybitniejszych dzieł w dorobku reżysera Martina Scorsese.

„Dawno temu w Ameryce”

Życie wielkiego miasta, kariery gangsterów, prohibicja i pokątny handel alkoholem. Oto tło dla wielkiego dzieła Sergio Leone, filmu „Dawno temu w Ameryce”, który stawiany jest w czołówce niemal wszystkich zestawień „najlepsze filmy gangsterskie wszech czasów”. Jest to prawdziwa opowieść o dorastaniu i życiu wśród nowojorskiej mafii, pełna przemocy i brutalności, lecz nie pozbawiona elementów radosnych czy wręcz komicznych. Historia wielkiej przyjaźni, wielkiej miłości i wielkiej zdrady. Film powstawał przez dziesięć lat. W rolach głównych Robert De Niro i James Woods.

„Gorączka”

„Gorączka” to znakomita obsada i scenariusz, który trzyma w napięciu do ostatniej minuty – czyli dokładnie to, co cechuje najlepsze gangsterskie filmy. Przedmieścia Los Angeles. Porucznik policji Vincent Hanna (Al Pacino) chce za wszelką cenę dopaść gang dowodzony przez Neila McCauleya (Robert De Niro). Przeciwnik jest inteligentny, bezwzględny i brutalny. To profesjonalista najwyższej klasy, tak samo jak Hanna. Obaj, świadomi tego podobieństwa, darzą się szacunkiem. Pewnego dnia dochodzi do konfrontacji.

„Chłopcy z ferajny”

Kolejny wybitny film w reżyserii Martina Scorsese, tym razem sprzed ponad 30 lat. „Chłopcy z ferajny” to opowieść oparta na prawdziwych zeznaniach Henry’ego Hilla, amerykańskiego gangstera związanego z nowojorską rodziną przestępczą Lucchese. Główny bohater, a zarazem narrator filmowej opowieści, Henry Hill (w tej roli Christopher Serrone), opowiada trzydzieści lat swojego życia, od pałętania się wokół postoju taksówek, poprzez zaprzyjaźnienie się z lokalnymi gangsterami, aż do rozbojów, wymuszeń i handlu narkotykami.

„American Gangster”

Denzel Washington i Russell Crowe w głównych rolach epickiej wręcz opowieści gangsterskiej w reżyserii Ridleya Scotta. Frank Lucas – człowiek, który wie, czym jest honor, ale i zna zasady ulicy, postanawia uporządkować chaotyczne podziemie narkotykowe Harlemu. Na jego drodze stanie jednak Richie Roberts, nieprzekupny gliniarz, który poprzysiągł zniszczyć warte setki milionów dolarów narkotykowe imperium. „American Gangster” to historia dwóch silnych osobowości po dwóch stronach barykady, czyli dokładnie to, z czego słyną najlepsze filmy o gangsterach.

„Tajemnice Los Angeles”

Lata 50. ubiegłego wieku i Los Angeles, które stwarza wszelkie możliwości tym marzącym o szybkiej karierze i wielkich pieniądzach – nawet za wszelką cenę. Nad miastem i jego problemami pieczę sprawują stróże prawa. Świat narkotyków, nielegalnych interesów czy politycznych szantaży nie daje się łatwo okiełznać, tym bardziej że nawet sami funkcjonariusze policji mają na sumieniu różne przestępstwa. Jack (Kevin Spacey), Bud (Russel Crowe) i Ed (Guy Pearce) – trzej policjanci – próbują rozwiązać zagadkę masakry w nocnym barze. W trakcie śledztwa poznają mroczne tajemnice Los Angeles.

„Tony Arzenta”

To propozycja raczej niszowa, ale zdecydowanie warta obejrzenia. „Tony Arzenta” to włosko-francuski film gangsterski opowiadający o jednym z najlepszych na świecie płatnych zabójców, którym jest tytułowy Tony Arzenta. Słynie z niezwykłych umiejętności oraz odwagi. Jest też bardzo lojalny wobec ludzi, dla których pracuje. Pewnego dnia dochodzi do wniosku, że ma już dość zabijania. Postanawia opuścić mafię i skupić się na życiu rodzinnym. Niestety nie jest to możliwe, bo wie za dużo i stanowi zagrożenie dla swoich zleceniodawców.

„Człowiek z blizną”

Al Pacino w ikonicznej już kreacji jako Tony Montana. W „Człowieku z blizną” Tony opuścił swoją ojczyznę i przybywa do Miami. Razem ze swoim przyjacielem, Manolem Rayem (Steven Bauer), zaczyna pracę dla narkotykowej mafii. Szybko staje się bardzo ważną postacią w przestępczym świecie, aż w końcu staje na czele gangu. Im większą zyskuje władzę, tym większe stają się jego: obsesja, nałóg i strach o własne bezpieczeństwo.

„Donnie Brasco”

Joe Pistone musi zostawić swoją żonę, rodzinę i przybrać tożsamość gangstera, aby przeniknąć do nowojorskiej mafii. Jako Donnie Brasco zdobywa zaufanie Lefty’ego Ruggiero, starzejącego się mafiosa, któremu nigdy nie udało się zrobić kariery, o jakiej marzył. Lefty widzi szansę na sukces i świetlaną przyszłość w półświatku przestępczym u boku młodego i inteligentnego złodziejaszka. Agent awansuje coraz wyżej w mafijnych strukturach i wsiąka w przestępczy światek coraz głębiej. Presja prowadzenia podwójnego życia jest jednak bardzo wysoka. W rolach głównych genialny duet – Johnny Depp i Al Pacino.

„Przekręt”

Film złożony jest z kilku opowieści, których osią jest handel diamentami. Złodziej i kurier brylantów Franky Cztery Palce leci do Nowego Jorku, by dostarczyć bezcenny diament jednemu z szefów tamtejszej mafii – Aviemu. Po drodze zatrzymuje się w Londynie, gdzie pada ofiarą oszustów, którzy kradną diament. Na wieść o kłopotach Franky'ego Avi wpada w szał i wyrusza do Londynu. Po przybyciu na miejsce wynajmuje owianego aurą legendy Tony'ego, zwanego Kulozębnym, każąc mu odnaleźć diament. Gdy prawda wyjdzie na jaw, rozpęta się prawdziwe piekło. „Przekręt” wyróżniają przede wszystkim świetnie napisane postacie: od gangsterów i szefów mafii, poprzez bokserów, aż po Cyganów.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze