1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Cate Blanchett gwiazdą nowego filmu Pedra Almodóvara

Cate Blanchett zagra w nowym filmie Pedra Almodóvara. (Fot. Lucas Jackson/Reuters/Forum)
Cate Blanchett i Pedro Almodóvar łączą siły. Aktorka zagra główną rolę w pierwszym anglojęzycznym pełnometrażowym filmie hiszpańskiego reżysera – „Instrukcja dla pań sprzątających” – na podstawie wydanego w 2015 roku zbioru opowiadań autorstwa Lucii Berlin.

Zbiór opowiadań „Instrukcja dla pań sprzątających” składa się z historii 43 kobiet wykonujących różnego rodzaje prace fizyczne. Lucia Berlin opowiada o zwykłym życiu i chwilach objawień: w pralniach samoobsługowych, ośrodkach resocjalizacji i rezydencjach klasy wyższej, wśród telefonistek, zmagających się z życiem matek, autostopowiczów i złych chrześcijan. Autorka skupia się na najbardziej ulotnych momentach życia, wydarzeniach pozornie nieistotnych lub takich, których niezauważamy w codziennej rutynie. Prace nad ekranizacją w reżyserii Pedra Almodóvara, w której główną rolę zagra Cate Blanchett, znajdują się na razie na wczesnym etapie. Wiadomo jedynie, że będzie to pierwszy anglojęzyczny film hiszpańskiego reżysera.

Cate Blanchett, bohaterka lutowego wydania miesięcznika „Zwierciadło”, ma na koncie dwa Oscary – za role w filmach „Aviator” (2004) i „Blue Jasmine” (2013). Aktualnie możemy podziwiać ją w hitowym komediodramacie w reżyserii Adama McKaya „Nie patrz w górę” (dostępny na platformie Netflix), natomiast 28 stycznia na ekranach polskich kin zadebiutuje dreszczowiec Guillermo del Toro „Zaułek koszmarów”, w którym aktorka zagrała u boku Bradleya Coopera. W 2022 roku zobaczymy ją jeszcze w trzech innych filmach: „Tar” Todda Fielda, „Borderlands” Eliego Rotha oraz „Pinocchio” w reżyserii del Toro i Marka Gustafsona. Filmografię Almodóvara zamyka natomiast melodramat „Matki równoległe”, który miał swoją światową premierę na festiwalu w Wenecji (w polskich kinach od 18 lutego).

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze