1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„Wszechmocni w sieci”, bezsilni w realu

(Fot. materiały prasowe)
(Fot. materiały prasowe)
Cyberprzemoc to cały czas aktualny temat, o którym trzeba mówić głośno. Tak właśnie robi Teatr Kamienica starający się zapobiec temu zjawisku poprzez sztukę. W teatrze Emiliana Kamińskiego mają miejsce spotkania będące wsparciem w walce z problemem, a już 4 lutego odbędzie się spektakl „Wszechmocni w sieci”.

Statystyki pokazują, że pandemia przyczyniła się do znacznego wzrostu agresji w Internecie. I chociaż zjawisko dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci, to ta druga grupa jest zostawiona z problemem sama sobie.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę podaje, że cyberprzemocy w Polsce doświadcza aż ponad ⅓ młodych ludzi. Podobnie zatrważający jest wzrost statystyk w kontekście aktualnego kryzysu polskiej psychiatrii dziecięcej – w Polsce są oddziały, gdzie na 23 miejsca przyjmowanych jest ponad 60 osób!

To dlatego Teatr Kamienica – słynący z działalności charytatywnej – podejmuje temat cyberprzemocy i poprzez scenę stara się zapobiegać jej dalszemu rozwojowi wśród młodzieży.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

– Stworzyliśmy specjalny spektakl „Wszechmocni w sieci”. Zorganizowaliśmy jego pokaz i debatę dla dyrektorów szkół, angażujemy się również w Dzień Bezpiecznego Internetu, który wypada 8 lutego. Współczesny teatr powinien być misyjny, a istota tej misji nabiera od 2020 roku coraz większego znaczenia – mówi Emilian Kamiński, dyrektor naczelny i artystyczny teatru.

Po spektaklu w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego (18 stycznia) odbyła się debata pt. „Rola teatru w kształtowaniu osobowości młodego człowieka”. Udział w niej wzięli zarówno przedstawiciele świata artystycznego, jak i oświaty.

Celem spotkania było przede wszystkim stworzenie dialogu dla pedagogów, specjalistów i instytucji pracujących z młodzieżą, aby zapobiec rozwojowi zjawiska agresji w Internecie.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

– Lajki, stories, snapy – to świat, w którym żyją dzisiaj młodzi ludzie. Akceptacja siebie, relacje, uczucia zależne są od liczby kciuków, serduszek i nie zawsze cukierkowych komentarzy – tłumaczy Wawrzyniec Kostrzewski, reżyser i jeden z gości wydarzenia.

Gośćmi debaty byli także: Emilian Kamiński i Justyna Sieńczyłło – założyciele Teatru Kamienica, a prywatnie rodzice nastoletnich synów; Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę; Grażyna Karwowska-Winiarek, dyrektorka Szkoły Artystycznej KamArti; Krystyna Mucha, dyrektorka Wydziału Kształcenia Ogólnego Mazowieckiego Kuratora Oświaty; a także Olga Sarzyńska, aktorka, odtwórczyni jednej z głównych ról w spektaklu „Wszechmocni w sieci”.

Natomiast debatę prowadziła Agnieszka Abramiuk, psycholożka i pedagożka Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie

– Bardzo nam zależy, żeby poprzez nasze spektakle zajmować stanowisko wobec współczesnych problemów, szczególnie mając na względzie tych, którzy takiego wsparcia aktualnie potrzebują – podkreśla Emilian Kamiński. Spotkanie jest społeczną inicjatywą warszawskiego teatru i Szkoły Rzemiosł Artystycznych KamArti.

A jeśli jesteście zainteresowani obejrzeniem spektaklu, to najbliższy pokaz odbędzie się 4 lutego w Teatrze Kamienica.

grafika

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze