Wchodzisz do księgarni – albo dzisiaj raczej przeszukujesz Internet – w poszukiwaniu książki dla swojego dziecka i pewnie rzadko myślisz o tym, że może być to cenna lektura również dla ciebie. Bo wiele z tych pozycji niesie wartość nie tylko dla maluchów. Są takie, do których warto wrócić albo po które warto sięgnąć, będąc zabieganym, zmęczonym, przeciążonym dorosłym. Dorosłym, który zapomina czasem o przestrzeni dla siebie, o wadze marzeń, o przyjemności…
- „Trzy opowieści”, Umberto Eco i Eugenio Carmi (Rebis, 2005)
Trzy historie opowiedziane przez Umberto Eco i zilustrowane przez Eugenia Carmiego to książka dla dzieci, dla dorosłych, dla miłośników baśni. Autor w sposób prosty, lecz przemawiający do wyobraźni czytelnika dotyka ważnych spraw dzisiejszego świata, wnosząc w nasze życie optymizm i szczyptę humoru.
„Trzy opowieści”, Umberto Eco i Eugenio Carmi (Rebis, 2005)
- „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?”, Leszek Kołakowski (Muchomor, 2015)
Bajka o nosorożcu, który chciał nauczyć się latać. Szukał więc pomocy u wróbla. Niestety rady wróbla były poczciwe, ale nie były mądre… Profesor Leszek Kołakowski napisał ją w 1966 roku dla córki Agnieszki, ale cenzura nie dopuściła wtedy do jej wydania.
„Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?”, Leszek Kołakowski (Muchomor, 2015)
- „Oskar i pani Róża”, Éric-Emmanuel Schmitt (Znak Literanova, 2021)
Piękna, mądra i niepozbawiona humoru opowieść o tym, jak pokonać strach, odnaleźć wiarę i nie poddać się w obliczu nieszczęścia. To jedna z najsłynniejszych powieści znakomitego francuskiego pisarza i filozofa, którego książki przetłumaczono na 35 języków. Czytelnicy na całym świecie pokochali go za niezrównaną wrażliwość i mądrość, z jaką opisuje nawet najbardziej skomplikowane emocje.
„Oskar i pani Róża”, Éric-Emmanuel Schmitt (Znak Literanova, 2021)
- „Sceny z życia smoków”, Beata Krupska (Prószyński Media, 2014)
Kultowa humorystyczna minipowieść w 15 scenach, nie tylko dla dzieci. Beata Krupska wykazuje się wyczuciem subtelnej ironii oraz dystansem do wszelkich ludzkich wad. Bo prawda jest taka, że w tych smoczych charakterkach, jak w zwierciadle, mógłby się przejrzeć niejeden z nas…
„Sceny z życia smoków”, Beata Krupska (Prószyński Media, 2014)
A jak brzmi smocza rada na życie: „Trzeba się cieszyć z drobnostek, bo nigdy nie wiadomo, jakie urwisko czeka nas jutro”…
- „Drzewo życzeń”, Katherine Applegate (Dwie Siostry, 2018)
Zabawna, głęboka i ciepła historia o inności i tolerancji opowiedziana z zaskakującej perspektywy. Opowiadanie w 51 krótkich rozdziałach doskonałe zarówno dla kilkulatka, jak i dla dorosłego.
„Drzewo życzeń”, Katherine Applegate (Dwie Siostry, 2018)
- „Drzewo darów”, Shel Silverstein (Kinderkulka, 2017)
Tony Robbins, amerykański przedsiębiorca, coach i doradca życiowy, uważa, że jest to książka, która ukazuje, na czym polega tajemnicze piękno życia. Shel Silverstein stworzył poruszającą przypowieść dla czytelników w każdym wieku – wzruszającą interpretację daru miłości i pogodnej akceptacji tego, w jaki sposób druga osoba jest w stanie ten dar odwzajemnić.
„Drzewo darów”, Shel Silverstein (Kinderkulka, 2017)
- „Kraina nadziei”, Kamil Nowak (Book Ojciec, 2021)
Pełna magii opowieść o małej gąsienicy o imieniu Nadzieja. Dzieci zachwyca niesamowitymi przygodami, a dla dorosłych to opowieść o tym, że zawsze, niezależnie od wieku, warto podążać za swoimi marzeniami oraz że nie zawsze to, co wybierają inni, jest najlepsze dla nas…
„Kraina nadziei”, Kamil Nowak (Book Ojciec, 2021)