1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Najlepsze filmy kryminalne na Netflix i nie tylko

Matt Damon i Leonardo DiCaprio w filmie „Inflitracja” z 2006 roku (Fot. Mary Evans Picture Librar/Forum)
Matt Damon i Leonardo DiCaprio w filmie „Inflitracja” z 2006 roku (Fot. Mary Evans Picture Librar/Forum)
Wszyscy uwielbiają filmy kryminalne. To jeden z najpopularniejszych gatunków filmowych, dlatego wybraliśmy 10 najlepszych, naszym zdaniem, tytułów, które naprawdę warto znać. W naszym zestawieniu znajdziecie same dobre kryminały, w tym produkcje gigantów kina: Martina Scorsese, Davida Finchera, Ridleya Scotta i Alfreda Hitchcocka.

„Siedem”

Najlepsze filmy kryminalne to takie, które trzymają w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty, a zakończenie przysparza o ciarki na plecach. Przed wami „Siedem”, znakomicie zrealizowany kryminał z Bradem Pittem i Morganem Freemanem w roli detektywów tropiących seryjnego mordercę wybierającego sobie na ofiary ludzi, którzy popełnili jeden z siedmiu grzechów głównych. Samozwańczy „boży wysłannik” zamierza wprowadzić w życie swój obłąkańczy plan naprawy świata, a gdy śledztwo posuwa się naprzód, cierpliwie czeka na finałową konfrontację, aby doprowadzić swe dzieło do końca.

„Leon zawodowiec”

„Leon zawodowiec” powinien w zasadzie znaleźć się na liście „filmy kryminalne, które trzeba obejrzeć choć raz w życiu”, ale do tego zestawienia też pasuje jak ulał. Leon (Jean Reno) to płatny morderca z kodeksem honorowym. Jest najlepszy, jednak pewnego dnia łamie swoje reguły i otwiera drzwi Matyldzie (Natalie Portman), dziewczynce, której skorumpowani policjanci pod wodzą szalonego Stansfielda (Gary Oldman) zabili całą rodzinę. Chcąc nie chcąc ci dwoje zostają skazani na siebie. Leon uczy Matyldę fachu, a ta w zamian uczy Leona czytać. Między nimi rodzi się więź, która powoduje, że Leon staje się innym człowiekiem. Zobowiązał się on zabić Stansfielda, jednak ten jest szalenie nieobliczalnym i przebiegłym przeciwnikiem…

„Infiltracja”

Martin Scrosese zawsze serwuje nam dobre kryminały. Weźmy chociażby „Infiltrację”, remake popularnego thrillera zatytułowanego „Infernal affairs”. Zadaniem młodego gliniarza Billy'ego Costigana (Leonardo DiCaprio) jest infiltracja środowiska tamtejszej mafii. Billy zdobywa zaufanie przywódcy syndykatu, Franka Costello (Jack Nicholson). Tymczasem również mafia posiada swoją wtykę w policji – jest nią młody kryminalista Colin Sullivan (Matt Damon). On z kolei szybko awansuje w Specjalnej Jednostce Wywiadowczej. Billy i Colin coraz bardziej angażują się w swoje podwójne życie, a zbieranie informacji o planach drugiej strony pochłania ich bez reszty. Wkrótce jednak dla obu stron staje się jasne, że w ich szeregach działa kret. Życie obu mężczyzn staje się zagrożone.

„M jak morderstwo”

A może lubicie filmy kryminalne z lat 50-tych? Oto jeden z nich: stylowa, pełna napięcia ekranizacja słynnej sztuki Fredericka Knotta „M jak morderstwo” w reżyserii mistrza suspensu Alfred Hitchcock, który w rolach bohaterów uwikłanych w trójkąt małżeński obsadził Grace Kelly, Raya Millanda i Roberta Cummingsa. Grana przez Kelly bohaterka kocha Cummingsa. Jej mąż Milland, odkrywając prawdę, postanawia ją zamordować. Dzwoni na centralę telefoniczną, ale wówczas dochodzi do tragicznej pomyłki – para lśniących nożyczek staje się narzędziem zbrodni.

„Blow”

Filmy kryminalne oparte na faktach od zawsze cieszą się ogromną popularnością. Jednym z nich jest „Blow”, opowieść o karierze i upadku George'a Junga – człowieka, który w latach 70. był pierwszym poważnym „importerem” kokainy w Ameryce. Jako prawa ręka Pablo Escobara był najbardziej cenionym współpracownikiem kolumbijskich karteli narkotykowych. Wykorzystywał swoją przedsiębiorczość, pomysłowość i inteligencję, by wystawić swych znajomych i „wielkich” Hollywoodu na pokusy nowych doznań kokainy. Jednak niezależnie od tego, co robił, nie mógł zdobyć jedynej rzeczy, na której mu najbardziej zależało – miłości.

„American Gangster”

„American Gangster” to pozycja dla wszystkich, którzy kochają filmy kryminalne z motywem gangsterskim. Przygotujcie się na mocną, epicką wręcz opowieść. Frank Lucas (Danzel Washington) człowiek, który wie, czym jest poczucie honoru, ale i znający zasady ulicy, postanawia uporządkować chaotyczne podziemie narkotykowe Harlemu. Na jego drodze stanie jednak Richie Roberts (Russell Crowe), nieprzekupny gliniarz, który poprzysiągł zniszczyć warte setki milionów dolarów narkotykowe imperium. Dwie silne osobowości po dwóch stronach barykady. Oto jak wyglądało ich legendarne starcie.

„Na noże”

Filmy kryminalne mogą być również lekkie i zabawne. Najlepszym tego dowodem jest rewelacyjny film „Na noże” z gwiazdorską obsadą. Słynny autor powieści kryminalnych Harlan Trombley (Christopher Plummer) zostaje znaleziony martwy w swej posiadłości dzień po 85-tych urodzinach. Śledztwo prowadzi dociekliwy detektyw Benoit Blanc (Daniel Craig). Dzień przed fatalnym zejściem Trombleya w jego posiadłości odbyła się huczna uroczystość z udziałem jego rodziny. Blanc podejrzewa wszystkich, łącznie ze służącą denata (Ana de Armas). Motyw ma tu każdy. Zamknięci w luksusowej posiadłości i poddani nieszablonowym metodom śledczym Blanca „bliscy” Trombleya zmuszeni są do podjęcia gry, której wynik do ostatniej chwili pozostanie zagadką.

„Podejrzani”

Jeśli lubicie filmy kryminalne z zaskakującym zakończeniem, polecamy „Podejrzanych”. Gdy w tajemniczej eksplozji na statku ginie 27 osób, policja przesłuchuje jednego z dwóch ocalałych świadków: drobnego kryminalistę Verbala Kinta, który zeznaje, że odpowiedzialność za wybuch ponosi mityczny przestępca Keyser Soze. Twierdzi, że dysponujący nadludzkimi niemal mocami Soze wciągnął jego samego i czterech jego wspólników w niebezpieczną rozrywkę, w której stawką był ładunek kokainy o wartości kilkudziesięciu milionów dolarów. W rolach głównych wystąpili m.in. Benicio Del Toro i Kevin Spacey.

„Dziewczyna z tatuażem”

Filmy kryminalne na podstawie bestsellerów? Jesteśmy zdecydowanie na tak! Mikael Blomkvist (Daniel Craig), znany dziennikarz oskarżony o zniesławienie, otrzymuje nietypowe zlecenie od właściciela koncernu przemysłowego, Henrika Vangera (Christopher Plummer). Ma zbadać sprawę tajemniczego zaginięcia 16-letniej Harriet Vanger, które miało miejsce w latach 60-tych. Blomkvist nie wie, że każdy jego krok jest śledzony przez niezwykle inteligentną hakerkę, Lisbeth Salander (Rooney Mara), która wykonuje to na prośbę Vangera. Śledztwo z czasem zaczyna odkrywać krwawą i niebezpieczną historię rodziny Vanger.

„Missisipi w ogniu”

Na koniec prawdziwy klasyk – „Missisipi w ogniu”. Trzech obrońców praw obywatelskich zostaje zamordowanych w tajemniczych okolicznościach. Staje się to przyczynkiem do przeprowadzenia jednego z najbardziej burzliwych dochodzeń w historii. Prowadzi je dwóch agentów FBI: idealista Alan Ward (Willem Dafoe) i stosujący niekonwencjonalne metody Rupert Anderson (Gene Hackman). Czy ta dwójka zdoła pokonać dzielące ich różnice i odkryje przerażającą tajemnicę opanowanego przez Ku Klux Klan miasteczka, zanim rasizm podzieli całą społeczność?

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze