1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Filmy i seriale, które pomogą lepiej zrozumieć wojnę w Ukrainie

(Fot. materiały prasowe)
(Fot. materiały prasowe)
Wojna w Ukrainie trwa. Aby zrozumieć kontekst aktualnych wydarzeń, warto poznać realia mieszkańców tego kraju i kulisy narastającego od wielu lat konfliktu z Rosją. Pomogą w tym filmy i seriale z naszego zestawienia.

„Moja wojna” (2020)

Odkąd prorosyjscy najemnicy wzniecili w 2014 roku powstanie na wschodzie Ukrainy, setki kobiet dołączyły do wojska. Nieliczne dotarły na linię frontu. Dokument „Moja wojna” opowiada o trzech z nich, które brały czynny udział w działaniach wojennych. Reżyserka Masza Kondakowa udaje się na do strefy, gdzie toczy się walka, aby pokazać codzienne życie Lery, Jaskry oraz Wiedźmy. Lera jest dziennikarką, która zaciągnęła się do wojska, a po tym, jak jej ukochany zginął w walce, jeszcze mocniej zaangażowała się w wojnę. Wiedźma przed 2014 kierowała siecią sklepów, a obecnie dowodzi oddziałem strzelców moździerzowych i mieszka na froncie, z dala od swoich dzieci. Jaskier – lekarka, była wolontariuszką od początku konfliktu zbrojnego. Straciła obie nogi z powodu nadepnięcia na minę podczas akcji ratunkowej. Teraz musi walczyć w Kijowie, z dala od frontu, aby zdobyć nowe miejsce w społeczeństwie. Każda z tych kobiet miała inny los, ale każdy z nich został zdeterminowany wojną. Wydarzenia na Donbasie dotykają milionów Ukraińców, jednak dla bohaterek filmu wojna nie jest taka sama, gdyż każda z nich toczy swoją własną wojnę. To wojna bez końca i bez rozwiązania.

„Świadkowie Putina” (2018)

Nazywany rosyjskim „House of Cards” dokument „Świadkowie Putina” to stworzony na podstawie materiałów z lat 1999–2000 filmowy portret prezydenta Rosji, ukazujący początki autorytarnego reżimu w tym kraju. 31 grudnia 1999 roku Władimir Putin wstąpił na fotel prezydenta Rosji. Reżyser filmu Witalij Manski był szefem departamentu dokumentalnego rosyjskiej telewizji publicznej, kiedy kraj przechodził z epoki Jelcyna do autorytarnego reżimu Putina. Był świadkiem tego, jak Putin podjął pierwsze kroki, aby zlikwidować demokratyczne reformy Jelcyna. Na podstawie unikatowych nagrań, relacji świadków oraz własnych doświadczeń stworzył niezwykle intymny portret Władimira Putina i przełomowego okresu w historii Rosji. Dziś sam reżyser mieszka na Łotwie, a większość członków sztabu wyborczego Putina albo nie żyje, albo mieszka poza granicami Rosji.

„Donbas” (2018)

„Donbas” opowiada o człowieczeństwie i cywilizacji w dobie postprawdy. Akcja filmu rozgrywa się w tytułowym wschodnim regionie Ukrainy, kontrolowanym przez liczne grupy przestępcze, gdzie trwa wojna hybrydowa pomiędzy ukraińską armią ochotników a pro-rosyjskimi, separatystycznymi bojówkami. Koszmar staje się udziałem ludności cywilnej. Codzienne życie się toczy, a przez ekran przewija się galeria postaci: roześmiana młoda para, skonfundowany niemiecki dziennikarz, którego służby kontrolne biorą za faszystę, czy okradziony właściciel luksusowego auta. To pełen groteski obraz Noworosji, ukazujący trudną sytuację cywilów, jak i technikę tworzenia fake newsów. Siergiej Łoźnica w hipnotycznym stylu zabiera nas w podróż przez państwo widmo, w którym żołnierze nie wiedzą, kto nimi dowodzi, a sąd odbywa się na ulicy w postaci publicznych linczów. Tu propaganda uchodzi za prawdę, wojna za pokój, a nienawiść deklarowana jest jako miłość. Jedynym sposobem na przeżycie jest śmiech…

„Ziemia jest niebieska jak pomarańcza” (2020)

„Ziemia jest niebieska jak pomarańcza” to opowieść o rodzinie mieszkającej na pierwszej linii frontu w Donbasie w Ukrainie. Gdy na zewnątrz panuje chaos i słychać bombardowania, samotna matka Anna próbuje stworzyć w domu bezpieczną, pełną życia i nadziei przystań dla czwórki swoich dzieci. Rodzina kocha kino i kręci film inspirowany własnym codziennym życiem w trakcie trwającej wojny. Dla Anny i jej rodziny tworzenie filmów okazuje się uzdrawiającą terapią – staje się narzędziem do przemiany wojennej traumy w sztukę.

„Putin: historia rosyjskiego szpiega” (2020)

W jaki sposób Putin wykorzystał swoją wiedzę o szpiegostwie, aby objąć przywództwo? Brytyjski miniserial pokazuje, jak jego osobiste doświadczenia wpłynęły na prowadzoną politykę i wprowadzanie nowoczesności w Rosji – w oparciu o ostre społeczne poczucie zdrady, dumy i gniewu. Widzowie zostają zaproszeni w podróż do umysłu jednego z najbardziej wpływowych liderów XXI wieku, do obejrzenia portretu polityka, który wzorował się na rosyjskim Jamesie Bondzie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze