1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Wydarzenia kulturalne – nasze polecenia

Obraz „La Fée Electricité” (1937) Raoula Dufy’ego, które zainspirowało jedną z kolekcji YSL, w Musée d’Art Moderne. (Fot. materiały prasowe)
Obraz „La Fée Electricité” (1937) Raoula Dufy’ego, które zainspirowało jedną z kolekcji YSL, w Musée d’Art Moderne. (Fot. materiały prasowe)
Sprawdziliśmy, co nowego słychać w świecie kultury. Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać, co zobaczyć, czym się zachwycić.

Szersze spojrzenie

Obraz „Made in Japan. La Grande Odalisque” (1964) Martiala Raysse’a. I peleryna (1988) będąca hołdem dla kubisty Georges’a Braque’a. (Fot. materiały prasowe) Obraz „Made in Japan. La Grande Odalisque” (1964) Martiala Raysse’a. I peleryna (1988) będąca hołdem dla kubisty Georges’a Braque’a. (Fot. materiały prasowe)
Saint Laurent (1977) w obiektywie Jeanloupa Sieffa. (Fot. materiały prasowe) Saint Laurent (1977) w obiektywie Jeanloupa Sieffa. (Fot. materiały prasowe)

Sześć potężnych paryskich muzeów połączyło siły, aby uświetnić obchody jednej rocznicy. Cóż to za jubileusz? 60 lat temu odbył się pierwszy autorski pokaz mody Yves’a Saint Laurenta.

Reszta jest historią – i to nie tylko projektowania ubrań, lecz także historią sztuki i współczesnej kultury. Wielkość YSL polega bowiem między innymi na szerokości jego estetycznych horyzontów, na związkach z najwybitniejszymi indywidualnościami artystycznymi epoki i na wrażliwości na cywilizacyjne przemiany. Zjawisko pod tytułem Yves Saint Laurent wykracza daleko poza granice świata mody. Żeby ogarnąć je w całości, powstała koalicja złożona z ikon francuskiej sceny muzealnej. Tworzą ją: Louvre, Centre Pompidou, Musée d’Art Moderne de Paris, Musée d’Orsay, Musée National Picasso i, oczywiście, Musée Yves Saint Laurent. We wszystkich tych instytucjach zorganizowano projekty (zainicjowane przez Fondation Pierre Bergé – Yves Saint Laurent) poświęcone tej wybitnej postaci. To dobra wiadomość. Zła jest taka, że fatalnym zbiegiem okoliczności zapowiedź wyżej wymienionych wydarzeń powstaje akurat w dniu, kiedy ogłoszono, że nie żyje Gaspard Ulliel, aktor, dla którego właśnie główna rola w biograficznym filmie „Saint Laurent” była jedną z najważniejszych w jego kinowym dorobku.

Wystawy „Yves Saint Laurent aux musées” w Paryżu potrwają do 15 maja.

Kici, kici

Kazimierz Mikulski „A nade mną kto?” (1976) (Fot. materiały prasowe) Kazimierz Mikulski „A nade mną kto?” (1976) (Fot. materiały prasowe)

Znamienne, że otwiera się 17 lutego, czyli w Światowy Dzień Kota. To już trzecia „przyrodnicza” wystawa z cyklu rozpoczętego parę lat temu przez krakowskie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”. Miejsce zobowiązuje: nie zabraknie drzeworytów ukiyo-e, a także gadżetów z Japonii, oczywiście z kotami w roli głównej. Ale też – jako że w założeniu chodzi o zderzenie ze sobą kultur – kocie wyobrażenia zobaczymy na obrazach, grafikach, ilustracjach książkowych czy rzeźbach z szeroko rozumianego Zachodu.

Wystawa „Ja, kot...” w muzeum Manggha w Krakowie potrwa do 26 czerwca.

Posłuchaj na żywo

NNEKA (Fot. materiały prasowe) NNEKA (Fot. materiały prasowe)

COVID-19 spowodował, że dziś każdy nieodwołany koncert jest na wagę złota, ale NNeka na żywo w Polsce to faktycznie gratka. Nigeryjska wokalistka, stawiana w jednym rzędzie z soulową ekstraklasą – Lauryn Hill czy Erykah Badu – nie tylko ma ciekawy głos, ale i mistrzowsko miesza gatunki muzyczne: soul, reggae, rhythm and blues, hip-hop, afrobeat i klasyczny blues.

Koncerty NNeki w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu zaplanowano na 14, 15 i 16 marca.

My, widzowie

Ruszyła zbiórka na Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. (Fot. materiały prasowe) Ruszyła zbiórka na Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. (Fot. materiały prasowe)

Zainteresowanie publiczności „Dziadami” w reżyserii Mai Kleczewskiej przeszło wszelkie oczekiwania, kolejne pule biletów na spektakl, którego granie w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego w tym sezonie zaplanowano do wiosny, znikają błyskawicznie. Tymczasem ruszyła społeczna zbiórka na sam teatr, pozbawiony obecnie wsparcia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ma ona pomóc w zasypaniu wielkiej dziury w budżecie i sfinansowaniu premier, pracy artystycznej i nowych projektów. Szczegóły między innymi na facebookowym koncie teatru.

Twórcze lata

Wystawa „Mariusz Wilczyński. Zabij to…” w Zachęcie w Warszawie. (Fot. materiały prasowe) Wystawa „Mariusz Wilczyński. Zabij to…” w Zachęcie w Warszawie. (Fot. materiały prasowe)

Mariusz Wilczyński swój nagrodzony Złotymi Lwami animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” realizował 14 lat i ta wystawa poświęcona jest właśnie tej produkcji, samej w sobie będącej dziełem sztuki. Ważne wydarzenie, planowane od dawna. I tylko organizująca je Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki to kolejna tego typu instytucja, w której doświadczoną dyrektorkę właśnie zastąpił mężczyzna. Refleksja, że po 1989 roku wystawianiem sztuki w Polsce zajmowały się kompetentne kobiety, staje się nieuchronnie faktem historycznym.

Wystawa „Mariusz Wilczyński. Zabij to…” w Zachęcie w Warszawie potrwa od 3 marca do 26 czerwca.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze