1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„Gdzie jesteś, piękny świecie” – nowa powieść Sally Rooney

„Gdzie jesteś, piękny świecie” Sally Rooney właśnie trafiła na półki polskich księgarń. (Fot. materiały prasowe)
Trzecia, długo wyczekiwana powieść Sally Rooney, autorki światowego fenomenu – „Normalnych ludzi” – właśnie trafiła na księgarskie półki. Gwarantujemy, że „Gdzie jesteś, piękny świecie” chwyci was za serce.

Nazywana jest jedną z najważniejszych współczesnych powieściopisarek młodego pokolenia i „Salingerem ery Instagrama”, a jej książki określane są mianem „Harry’ego Pottera dla dorosłych”. Na spotkanie autorskie na Brooklynie w 2019 roku przyciągnęła tak dużą publiczność, że została przeniesiona z księgarni do pobliskiego kościoła. 31-letnia Sally Rooney to literacki fenomen minionej dekady.

Swoją pierwszą książkę ukończyła w wieku 15 lat, a debiutanckie „Rozmowy z przyjaciółmi” (2017) napisała w trakcie studiów magisterskich z zakresu literatury amerykańskiej. Rok później światło dzienne ujrzała powieść „Normalni ludzie”, która błyskawicznie stała się bestsellerem i zdobyła szereg prestiżowych wyróżnień (m.in. Irish Book Award i Costa Book Award), a także nominację do Nagrody Bookera. Na jej podstawie powstał również głośny serial produkcji BBC i Hulu (dostępny na HBO Max), który wyreżyserował Lenny Abrahamson.

Co takiego ma w sobie twórczość Sally Rooney, że tak ją pokochaliśmy? Odpowiedź brzmi: jest jedyna w swoim rodzaju. Autorka operuje niezwykle prostymi, ale trafiającymi w serce słowami. Niezwykle trafnie pisze o miłości, przyjaźni, tęsknocie, samotności i rozpaczliwiej potrzebie bliskości. Jej powieści są niesamowicie intymne, błyskotliwe, poruszające i szczere, przez co wciągają czytelnika od pierwszej strony. Potrafią rozbawić, wzruszyć, niekiedy też zaskoczyć. Ich bohaterami są najczęściej młodzi ludzie, którzy dopiero wkraczają w dorosłość i borykają się z różnymi problemami. Są jednak zaskakująco ludzcy: nieidealni, nieco pogubieni i niepewni swoich decyzji. Popełniają błędy i ulegają emocjom, dlatego każdy z nas może znaleźć w nich cząstkę siebie.

Jej ostatnia powieść zatytułowana „Gdzie jesteś, piękny świecie”, która właśnie trafiła na półki polskich księgarń, stała się najlepiej sprzedającą się pozycją literacką ubiegłego roku w zaledwie trzy dni po premierze. Fani są zgodni: „To najlepsza powieść Rooney jak do tej pory” – mówią jednym głosem.

„Gdzie jesteś, piękny świecie” opowiada historię pisarki Alice i pracownika magazynu wysyłkowego Felixa, którzy udają się we wspólną podróż do Rzymu. W Dublinie najlepsza przyjaciółka Alice, Eileen, próbuje dojść do siebie po rozstaniu z partnerem i zaczyna flirtować z Simonem, mężczyzną, którego zna z dzieciństwa. Bohaterowie powieści są jeszcze młodzi, ale życie już daje się im we znaki. Spotykają się i rozstają. Uprawiają seks, martwią się o swoje przyjaźnie oraz świat, w którym żyją. Czy będą świadkami jego końca? Czy zdołają uwierzyć w istnienie pięknego świata? Sięgnijcie po lekturę i sprawdźcie sami. Jeśli „Normalni ludzie” i „Rozmowy z przyjaciółmi” was poruszyły, to „Gdzie jesteś, piękny świecie” pokochacie równie mocno.

Polecamy książkę: „Gdzie jesteś, piękny świecie”, Sally Rooney, wyd. W.A.B.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze