1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Książki – nowości, po które warto sięgnąć tej wiosny

Annie Ernaux jest ikoną francuskiej literatury, a „Lata” - jednym z jej nawjażniejszych dzieł. (Fot. materiały prasowe)
Annie Ernaux jest ikoną francuskiej literatury, a „Lata” - jednym z jej nawjażniejszych dzieł. (Fot. materiały prasowe)
Proponujemy kilka nowych pozycji wydawniczych. Ciekawe lektury pomogą przekierować myśli w inną stronę.

O mnie, o tobie

Annie Ernaux jest ikoną francuskiej literatury, a „Lata” - jednym z jej nawjażniejszych dzieł. Jeśli nie najważniejszym.
To dziennik inny niż wszystkie – nie pada w nim słowo „ja”. Ernaux notuje wspomnienia, począwszy od 1940 roku, kiedy się urodziła, do pierwszych lat XXI wieku. Te wspomnienia jednocześnie należą do niej i nie należą, bo to opowieść o zdarzeniach i momentach historycznych: ważnych i niepozornych, przełomowych i banalnych, dawnych i nowszych, które wypierają te minione. Jak wojna, komunizm, wybuchy rewolucji w Polsce czy na placu Tiananmen, początki kolorowej telewizji i koncerty Madonny… Te „zbiorowe wydarzenia” są wpisane w nasze życiorysy niezależnie od tego, czy braliśmy w nich udział, czy nie. Jak pisze Ernaux, „tak jak popęd seksualny pamięć nigdy się nie zatrzymuje. Dobiera w grupy zmarłych i żywych, istoty rzeczywiste i wyobrażone, marzenia i historię”. A innym razem dodaje: „Opowieść rodzinna i opowieść społeczna są tym samym”. Ta fenomenalna książka jest biografią bez grama intymności, a jednak osobistą i sentymentalną. Dziennik Francuzki, Francji, a trochę też każdego z nas.

Annie Ernaux „LATA”, przeł. Krzysztof Jarosz, Magdalena Budzińska, s. 240. (Fot. materiały prasowe) Annie Ernaux „LATA”, przeł. Krzysztof Jarosz, Magdalena Budzińska, s. 240. (Fot. materiały prasowe)

Małe dzieła sztuki

Jak dawniej wyglądały sklepowe witryny, opakowania produktów spożywczych, kosmetyków czy środków czystości, pudełka i etykietki? W czasach niedoboru ułożenie ściągającej wzrok wystawy w oknie to był wyczyn. „Słabo opłacani i po omacku projektujący herosi” tworzyli małe dzieła sztuki, a pracowali nierzadko w spartańskich warunkach. Polski design miał lepsze i gorsze momenty, a ta pięknie zilustrowana książka wydobywa z cienia twórców, którzy z poświęceniem urządzali nasze najbliższe otoczenie. Perełka dla fanów designu, vintage i estetyki PRL.

Katarzyna Jasiołek „Opakowania, czyli perfumowanie śledzie” s. 448. (Fot. materiały prasowe) Katarzyna Jasiołek „Opakowania, czyli perfumowanie śledzie” s. 448. (Fot. materiały prasowe)

Bez winy i wstydu

Znany telewizyjny dziennikarz Piotr Jacoń jest tatą Wiktorii, która urodziła się w niewłaściwym ciele – nie czuła się „synem” ani chłopcem. Jacoń osobom trans i ich bliskim poświęcił reportaż telewizyjny, a teraz książkę – zapis rozmów z ludźmi w podobnej do jego sytuacji. Dla bohaterów (i czytelnika) to naprawdę rollercoaster emocji, wzruszenie miesza się ze złością: procedury sądowe (by zmienić imię w dowodzie) są upokarzające, a politycy i księża uprawiają mowę nienawiści. Lektura obowiązkowa zwłaszcza dla rodziców. I prawodawców.

Piotr Jacoń „My, trans”, s. 288. (Fot. materiały prasowe) Piotr Jacoń „My, trans”, s. 288. (Fot. materiały prasowe)

Wysłuchane

Duńska filozofka i pisarka namawia, żeby spojrzeć na świat oczami zwierząt. A gdybyśmy jeszcze chcieli ich posłuchać, miałyby nam sporo do powiedzenia. Czy delfiny mamroczą jak ludzie? Dlaczego wilki wyją, a psy nie? O czym śpiewają nietoperze? Czy koty naprawdę nie lubią żyć w stadach? Przykładów jest bardzo dużo, ale ta książka to więcej niż zbiór ciekawostek, to też lekcja słuchania i szacunku dla innych istot żywych niż ludzie. Zwierzęta mówią, a my powinniśmy z nimi rozmawiać.

Eva Meijer „Języki zwierząt”, przeł. Alicja Oczko, s. 240. (Fot. materiały prasowe) Eva Meijer „Języki zwierząt”, przeł. Alicja Oczko, s. 240. (Fot. materiały prasowe)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze