1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„Film balkonowy” – mozaika ludzkich historii

„Film balkonowy” w kinach od 8 kwietnia oraz w HBO Max od 17 kwietnia. (Fot. materiały prasowe)
„Film balkonowy” Pawła Łozińskiego był jednym z najchętniej oglądanych i najczęściej komentowanych tytułów zeszłorocznej edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity, podczas której został uhonorowany między innymi dwoma Nagrodami Publiczności. Tę mozaikę ludzkich historii, które uznany dokumentalista zebrał, rozmawiając z przechodniami ze swojego balkonu, wkrótce zobaczyć będzie można w kinach, a później również na platformie HBO Max.

Czy każdy może być bohaterem filmu? Czy świat da się zamknąć w jednym kadrze? Reżyser Paweł Łoziński w swoim filmowym eksperymencie przygląda się ludziom ze swojego balkonu, zaczepia ich pytaniami, rozmawia o tym, jak radzą sobie z życiem. Jest ich ciekawy, a oni odwdzięczają się mu najintymniejszymi historiami. Jego bohaterowie niosą w sobie zagadki i tajemnice, nie dają się łatwo zaszufladkować. Z kalejdoskopu barwnych postaci jeden z najważniejszych polskich dokumentalistów stworzył film, który jest jak strumień życia, zaskakuje i wciąga, jest na przemian wesoły i refleksyjny.

To też film o warsztacie dokumentalisty, który jest ciekawy swoich bohaterów, o więzi, która rodzi się między reżyserem a powracającymi pod jego kamerę przechodniami. Paweł Łoziński spędził na swoim balkonie 165 dni zdjęciowych w ciągu ponad 2,5 roku. Spotkał ponad 2000 rozmówców. Z tych spotkań pod jego „świeckim konfesjonałem” powstał film o nas samych, ludziach, Polakach, przechodniach na drodze przez życie. To film, w którym każdy z nas będzie mógł przejrzeć się jak w lustrze.

(Fot. materiały prasowe)

„Postanowiłem zatrzymać się i poczekać, aż świat sam do mnie przyjdzie. Stałem na balkonie z kamerą przez dwa lata i łapałem każdego kto pod nią przechodził. Z tych spotkań wyszedł film opowiadający o ludziach, to, co sami chcieli o sobie powiedzieć. I o reżyserze, który był ich ciekawy. Byłem zdziwiony, jak mało znam się na ludziach. Prawie nikt nie jest tym na kogo wygląda. Ludzie niosą w sobie zagadki i tajemnice. Nie dają się łatwo zaszufladkować. Życie jest nie do wymyślenia” – mówi Paweł Łoziński.

„Film balkonowy idzie dalej. Jest historią zbiorową, międzyludzką, dotyczącą konkretnych ludzi, a zarazem całego społeczeństwa. Łoziński staje się tu postacią niemal równorzędną. To również przechodnie pytają go o sens życia, skupiają się wokół niego i jego kamery. Jednak dzieli go od innych sam fakt balkonowego wyniesienia, co komuś kojarzy się z konfesjonałem” – pisze o filmie Tadeusz Sobolewski w „Gazecie Wyborczej”.

„Film balkonowy” zdobył wyróżnienia w Konkursie Głównym oraz Konkursie Polskim, a także dwie Nagrody Publiczności (w Warszawie i Katowicach) podczas 18. Millennium Docs Against Gravity w ubiegłym roku. Produkcja została również doceniona na zagranicznych festiwalach filmowych, zdobywając między innymi nagrody Grand Prix w Locarno i Biarritz oraz nagrodę MDR Award na festiwalu DOK Leipzig. Otrzymała także trzy nominacje do Polskich Nagród Filmowych ORŁY w kategoriach: Najlepszy film dokumentalny, Najlepsza reżyseria i Najlepszy montaż.

Paweł Łoziński jest autorem ponad 20 filmów dokumentalnych wielokrotnie nagradzanych na polskich i międzynarodowych festiwalach. Tworzy pełne emocji autorskie projekty opowiadające o ludziach w sposób niezwykle intymny. Międzynarodowe uznanie zdobył swoim dokumentalnym debiutem „Miejsce urodzenia” (1992). Kolejne filmy – „Siostry”, „Taka historia”, „Chemia”, „Ojciec i Syn”, „Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham”, „Film balkonowy” – uznawane za nowatorskie, otwierają nowe pola tematów i nieznane przestrzenie w filmie dokumentalnym.

„Film balkonowy” trafi na ekrany kin już 8 kwietnia. Dystrybutorem filmu jest Against Gravity. Od 17 kwietnia film oglądać będzie można w HBO Max. Producentką filmu z ramienia HBO Max jest Izabela Łopuch, a producentką wykonawczą HBO Max Hanka Kastelicowa. Za produkcję obrazu odpowiadają HBO Max, Łoziński Production oraz Mazowiecki Instytut Kultury. Film współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze