1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„Spróbuj opiewać okaleczony świat” – Maja Komorowska wspomina Adama Zagajewskiego

Adam Zagajewski (Fot. Beata Zawrzel/REPORTER/East News)
Równo rok temu umarł Adam Zagajewski, wybitny poeta, eseista, prozaik i tłumacz literacki. W Światowy Dzień Poezji przypominamy jego wiersz „Spróbuj opiewać okaleczony świat”, który wygłosiła Maja Komorowska na koncercie „Razem dla Ukrainy”.

Wczoraj w Łodzi odbył się charytatywny koncert „Razem z Ukrainą”, z którego wszystkie wpływy zostaną przekazane Polskiej Akcji Humanitarnej na pomoc Ukrainie. Na scenie wystąpiły gwiazdy polskiej oraz ukraińskiej sceny muzycznej (m.in. Kayah, Krzysztof Zalewski, Kuba Badach, Tina Karol, Daria Psekho czy polsko-ukraińska grupa Dagadana), a także aktorzy – Maja Komorowska, Danuta Stenka, Vanessa Aleksander i Andrzej Seweryn.

Występ Mai Komorowskiej był hołdem pamięci złożonym poecie Adamowi Zagajewskiemu: – Gdyby żył, to byłby tutaj z nami. Nigdy nie był mu obcy, obojętny los człowieka. Jutro jest pierwsza rocznica jego śmierci. Poeta umarł, ale jego słowa żyją. Następnie aktorka wygłosiła wiersz poety „Spróbuj opiewać okaleczony świat”.

Adam Zagajewski był poetą Nowej Fali, który pisał niemal wyłącznie wiersze białe i wolne. Debiutował w 1967 roku na łamach „Życia Literackiego” wierszem „Muzyka”. Współtworzył grupę poetycką „Teraz” (od 1968 do 1975), która w swoim manifeście „Magiczne zaklęcie, które wyzwala metafora” postulowała m.in. odkłamanie języka oraz głębsze zakorzenienie w codzienności. W 1972 roku pojawił się jego debiutancki tomik „Komunikat”. Zagajewski tworzył też powieści, m.in. „Słuch absolutny”, i eseje, np. „Świat nie przedstawiony” (tę książkę, która uważana jest za manifest pokolenia Nowej Fali, napisał z Julianem Kornhauserem; jest to krytyka twórczości pokolenia ’56, zarzucająca mu ucieczkę od rzeczywistości społeczno-politycznej w świat przeszłości i kultury). Zagajewski był laureatem licznych prestiżowych nagród literackich, a jego utwory zostały przetłumaczone na wiele języków. Urodził się 21 czerwca 1945 roku we Lwowie, zmarł 21 marca 2021 roku w Krakowie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze