1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Solidarni z Ukrainą – koncert charytatywny Sinfonia Varsovia w Muzeum Polin

Koncert Solidarni z Ukrainą w Muzeum Polin zagra orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Maestro Yaroslava Shemeta. (Fot. Karol Fatyga)
To będzie wyjątkowy koncert – znakomita orkiestra Simfonia Varsovia, niezwykłe miejsce audytorium Muzeum Polin i muzyka, która poruszy serce nie tylko melomanów, ale wszystkich, którzy pragną pomóc uchodźcom z Ukrainy.

Z pomysłem zagrania charytatywnego koncertu „Solidarni z Ukrainą” wyszli instrumentaliści Sinfonii Varsovii. Ułożyli program składający się z utworów, które szczególnie cenią i lubią wykonywać. Podczas wieczoru zabrzmią zatem kompozycje Jeana Sibeliusa („Valse triste” op. 44 nr 1), Franza Schuberta (słynna Symfonia h-moll „Niedokończona” D 759, którą wykonywała w getcie Żydowska Orkiestra Symfoniczna) oraz Ludwiga van Beethovena (VII Symfonia A-dur op. 92). Na finał, po raz pierwszy w Polsce, wykonana zostanie „Modlitwa za Ukrainę” w wersji na orkiestrę Wałentyna Sylwestrowa.

Wałentyn Sylwerstrow to jeden z najbardziej znanych współczesnych kompozytorów ukraińskich. Od 2001 roku jego muzyka regularnie ukazuje się na płytach wydawnictwa ECM. Arvo Pärt i Alfred Schnittke – filary ECM-owskiej New Music Series – obwołali Sylwestrowa jednym z największych kompozytorów naszych czasów.

„Modlitwa za Ukrainę” powstała w roku 2014 w reakcji na wydarzenia tzw. Euromajdanu – trwających od listopada 2013 do lutego 2014 obywatelskich protestów, jakie wybuchły w Kijowie i innych miastach Ukrainy. Obywatele protestowali wtedy przeciwko wycofaniu się ówczesnego prezydenta kraju, Wiktora Janukowycza, z podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. W szczytowym momencie na Placu Niepodległości w Kijowie zgromadziło się blisko 800 000 protestujących. Wśród nich był także Wałentyn Sylwestrow. Właśnie na Majdanie słuchał głosów zebranych: ich modlitw i pieśni, które co i raz przerywały strzały wysłanych przez Janukowycza na obywateli własnego kraju berkutowców. Z tej inspiracji powstała „Modlitwa za Ukrainę” – utwór na chór mieszany a cappella, muzyczna manifestacja oporu i niezachwianego przekonania o głębokich korzeniach kultury i religii jego ojczyzny. W kolejnych latach kompozytor zebrał powstałe w tym czasie utwory wokalne, tworząc z nich 15-częściowy cykl „Majdan”.

W reakcji na zbrodniczą agresję Rosji na Ukrainę Eduard Resatsch z Bamberger Symphoniker przygotował orkiestrowe opracowanie „Modlitwy za Ukrainę”. Podczas koncertu „Solidarni z Ukrainą” w Muzeum Polin to właśnie ta wersja będzie miała swoją polską premierę.

Orkiestra Sinfonia Varsovia zagra tego wieczora pod batutą Maestro Yaroslava Shemeta, jednego z najbardziej uznanych dyrygentów młodego pokolenia.

Całkowity dochód ze sprzedaży biletów zostanie przeznaczony na zapewnienie wyżywienia uchodźcom z Ukrainy przebywającym w tymczasowych miejscach noclegowych w Warszawie.

Solidarni z Ukrainą – koncert charytatywny Sinfonia Varsovia, w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
31 marca 2022, godz. 19:00
Bilety w cenie 80 zł – rzędy A-K; 60 zł – rzędy L-W dostępne są na stronie internetowej Muzeum Polin.

Link do zbiórki na rzecz uchodźców z niepełnosprawnościami oraz na Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami: https://helpuj.pl/zbiorki/zbiorka-na-centrum-pomocy-uchodzcom-z-niepelnosprawnosciami

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze