1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„W środku jesteśmy baśnią” – nowa książka Wiesława Myśliwskiego z okazji jego 90. urodzin

25 marca Wiesław Myśliwski skończył 90 lat. (Fot. Krzysztof Kuczyk/Forum, materiały prasowe)
25 marca Wiesław Myśliwski skończył 90 lat. (Fot. Krzysztof Kuczyk/Forum, materiały prasowe)
90. rocznicę urodzin Wiesława Myśliwskiego wydawnictwo Znak postanowiło uczcić wydaniem książki „W środku jesteśmy baśnią. Mowy i rozmowy”. To wyjątkowy zapis publicznych przemówień, wywiadów i rozmów z pisarzem.

Wiesław Myśliwski jest jednym z najważniejszych pisarzy we współczesnej polskiej literaturze. Pozostaje zjawiskiem wyjątkowym i zasługującym na najwyższą uwagę. Jego powieści, pisane bez pośpiechu, ignorujące literackie mody i rynkowe targowisko próżności, to w rzeczy samej pełne mądrości i dojrzałej wiedzy o życiu traktaty, przypowieści czy – jak pisano – filozoficzne eseje, które nie przestają równocześnie być fascynującymi narracjami, zachęcającymi do lektury wielokrotnej.

Dla wszystkich, którzy chcieliby się dowiedzieć jak najwięcej Myśliwskim, o jego życiu, pisarstwie, istocie procesu twórczego i o tym, jaką rolę odgrywa w nim muzyka, o ważnych dla niego autorach, przemyśleniach filozoficznych, a także o roli pamięci, pojmowaniu ludzkiego losu, relacji między przypadkiem a przeznaczeniem, poetyką chaosu a żelazną logiką konstrukcji dzieła – zbiór „W środku jesteśmy baśnią. Mowy i rozmowy” jest lekturą obowiązkową, prawdziwą pisarską summą.

„Tom ukazuje się z okazji 90. urodzin Wiesława Myśliwskiego. Znalazły się w nim zarówno teksty jego publicznych wystąpień – w tym najsławniejszy: esej „Kres kultury chłopskiej” – jak i wybrane przez autora wywiady. Dzięki temu mamy jedyną okazję dowiedzieć się więcej o dzieciństwie i młodości pisarza, o początkach jego literackiej kariery i pracy na etacie redaktora, o długim i szczęśliwym małżeństwie i o tym, dlaczego pisarz nie powinien się śpieszyć. „W środku jesteśmy baśnią”, twierdzi Myśliwski, a my – dzięki tej książce – możemy poznać przynajmniej cząstkę baśni, jaką jest on sam” –napisał Jerzy Illg we wstępie do jubileuszowej książki.

Wiesław Myśliwski jest jedynym autorem uhonorowanym dwukrotnie Nagrodą Nike (za powieści „Widnokrąg” w 1997 roku i „Traktat o łuskaniu fasoli” w 2007 roku). W jego pisarskim dorobku znalazły się między innymi powieści: „Nagi sad”, „Pałac”, „Kamień na kamieniu” oraz dramaty: „Złodziej”, „Klucznik”, „Drzewo”, „Requiem dla gospodyni”. Myśliwski jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody W.S. Reymonta, Nagrody im. A. Jurzykowskiego, Nagrody Literackiej Gdyni, Złotego Berła Fundacji Kultury Polskiej przyznawanego wybitnym polskim twórcom, Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury. Za „Traktat o łuskaniu fasoli” otrzymał w 2011 roku we Francji Grand Prix Littéraire de Saint-Emilion, a za „Kamień na kamieniu” w roku 2012 w USA – wraz z tłumaczem Billem Johnsonem – The Best Translated Book Award. W 2014 roku „Traktat o łuskaniu fasoli” został uznany za najważniejszą książkę 25-lecia w plebiscycie ogłoszonym przez Program 2 Polskiego Radia. 25 marca Wiesław Myśliwski skończył 90 lat.

Polecamy: Wiesław Myśliwski, „W środku jesteśmy baśnią. Mowy i rozmowy”, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak. (Fot. materiały prasowe) Polecamy: Wiesław Myśliwski, „W środku jesteśmy baśnią. Mowy i rozmowy”, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak. (Fot. materiały prasowe)
Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze