1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„Zełenski” – pierwsza w Polsce biografia prezydenta Ukrainy

Wołodymyr Zełenski (Fot. AFP Photo/Ukrainian Presidential Press Service/East News)
Wołodymyr Zełenski od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy, którego niezłomna walka z rosyjskim agresorem budzi powszechny szacunek? Pierwsza w Polsce biografia ukraińskiego prezydenta – „Zełenski” autorstwa Wojciecha Rogacina – pojawi się w księgarniach 18 maja nakładem wydawnictwa Wielka Litera.

Historia życia Zełenskiego to fascynujący zapis dojrzewania do roli, o którą jeszcze kilka miesięcy temu nikt by go nie podejrzewał. Od popularnego aktora komediowego do przywódcy państwa, które odważnie przeciwstawiło się rosyjskiej agresji. Prezydent, który stał się mężem stanu oraz symbolem walki o wartości demokratyczne, podziwiany i już naśladowany przez polityków na całym świecie.

Jak wyglądały: dzieciństwo prezydenta Ukrainy, jego dom rodzinny oraz relacje z rówieśnikami? W jaki sposób żydowskie pochodzenie wpłynęło na jego dalsze wybory? Co mówili o nim ci, którzy go znali, zanim zyskał sławę? Jak wyglądała jego droga do kariery aktorskiej, a nawet celebryckiej? Jakie są najważniejsze cechy osobowości Zełenskiego? Co mówił sam o sobie, o swoim stosunku do świata i ludzi? Kim jest jego żona Ołena, dotrzymująca mu kroku i równie charyzmatyczna pierwsza dama Ukrainy, która o tym, że mąż kandyduje na urząd prezydenta, dowiedziała się z sylwestrowego programu live? Kiedy i dlaczego Zełenski zdecydował się wkroczyć do świata polityki? W jaki sposób zdobył tak ogromne poparcie społeczne? Jakim przywódcą był przed wybuchem wojny? A przede wszystkim: jaki jest w życiu prywatnym i czy oliwkowy to naprawdę jego ulubiony kolor? Na te i wiele innych pytań odpowiada Wojciech Rogacin w książce „Zełenski”.

Dowiemy się z niej o kulisach wielu znanych powszechnie wydarzeń i o tych nieznanych historiach. O anegdotach z wielkiego świata polityki i własnego podwórka. O ogromnym przywiązaniu do rodziny i wielkiej miłości do żony. Żartach i opowieściach z czasów kabaretowej działalności. O niezwykłej drodze przebytej od studenta prawa, rozśmieszającego cały kraj aktora i kabareciarza, po przywódcę politycznego, z którym liczą się najważniejsi zachodni politycy, śledzonego przez miliony osób na Instagramie. Książka „Zełenski” pojawi się w księgarniach już 18 maja.

Wojciech Rogacin, redaktor naczelny dziennika „Polska Times”, w którym zaczynał jako jeden z założycieli. Odpowiadał wówczas za współpracę dziennika z brytyjskim „The Times”. Dziennikarz, zajmujący się głównie tematyką Bliskiego Wschodu, USA oraz krajów byłego ZSRR. Był korespondentem „Newsweeka” podczas wojny w Iraku w latach 2003–2004. Pracował między innymi jako dziennikarz działu zagranicznego w „Gazecie Wyborczej” i „Newsweek Polska”. Współtwórca Agencji Informacyjnej Polska Press. Związany z Uniwersytetem SWPS w Warszawie, gdzie prowadzi warsztaty dziennikarskie. Współautor książki „Korespondenci PL” o polskich reporterach wojennych.

Polecamy: „Zełenski”, Wojciech Rogacin, wydawnictwo Wielka Litera. Premiera 18 maja. (Fot. materiały prasowe)
Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze